Monday , 28 September 2020

AKTUALITET

7-MARSI NE LEZHE, AKTIVITETE NGA DAR DHE BASHKIA

7-Marsi festa e msuesit ka mbledhur n Lezh, msues, ish msues dhe nxnes t cilet kan festuar sbashku kt dit t shnuar pr ta. N aktvitetin e organizuar nga Drejtoria Arsimore e Lezhs, msuesit me buqeta me lule n duar i jan gzuar ksaj dite q shnon hapjen e shkolles s par shqipe n vendin ton. Knget vallet dhe interepretimet …

Lexo me shume

PJETRI: RRUGA DO TE ZGJEROHET, BANORET DUHET TE BASHKEPUNOJNE

Pas protestes se nje dite me pare te banoreve te fshatit Bardhaj ka reaguar Administratori i njesise Rrethina i cili gjate nje interviste per Tv Rozafa tha se banoret duhet te dine se per cfare protestojne pasi shkolla eshte ne kushte te pershtatshme per mesim, ndersa zgjerimi i ures kerkon nje fond te posaem. Po ashtu Pjetri tha se kanalet …

Lexo me shume

BANORET E BARDHAJVE NGRIHEN NE PROTESTE

Bashkia e re e Shkodres eshte perfshire nga protestat.Nga Nenshkodra protestat jane zhvedosur ne Bardhaj ku banoret kane bllokuar uren e bardhajve teksa kerkojne zgjerimin e saj e po ashtu sistemimin e kanaleve kulluese. Ata thone se shteti I ka harruar ndersa premtimet kane qene vetem ne fushate elektorale, per kete arsye cdo te diele banoret do te bllokojne …

Lexo me shume

MIRATOHET PROJEKT- REZOLUTA PER KOMPENSIMIN E DEMEVE

Kshilli bashkiak i Shkodres i sht drejtuar me nj projekt rezolut pr kompensimin e dmit t prmbytjeve, qeveris Shqiptare. Por Fillimisht prfaqsuesii banoreve te permbytur gjate 2010- 2011 Paulin Macaj eshte shprehur i indinjuar per kohen e gjate qe I eshte dashur keshillit bashkiak per te reaguar. Por propozimi i kryetares s kshillit t qarkut Shkoder Greta Bardeli per …

Lexo me shume

STADIUMI, BANORET KERKOJNE NDIHMEN E AVOKATIT TE POPULLIT

Banort q jetojn prreth stadiumit Loro Borii, e q u rrezikohen shtpit nga prishjet pr vendparkimin e ktij impjanti sportive kane zhvilluar nje takim me avokatin e popullit Igli Totozani te cili I kane bere nje ankese zyrtare. Ata i kane ndihm avokatit t popullit, duke i krkuar konsulenc ligjore, prball mungess s nj prgjigjeje nga qeveria shqiptare. Nj fakt …

Lexo me shume

BLLOKIMI I TUBACIONEVE NE LAGJEN “SKENDERBEG” NGA PAKUJDESIA E FIRMES

Bllokimi i kanaleve te ujerave te zeza ne lagjen “Skenderbeg” te Lezhes do te marre zgjidhje te menjehershme. Problemit te ngritur pak dite me pare nga Televizioni Rozafa i eshte pergjigjur bashkia e Lezhes. Drejtori i sherbimeve ne kete njesi vendore Ndue Lushi ka pranuar se konstatimi i bere nga Tv Rozafa eshte i drejte dhe se problemi eshte shkaktuar …

Lexo me shume

TOTOZANI: MBESHTES BANORET E NENSHKODRES

Banoret e Nenshkodres kane zhvilluar nje takim edhe me avokatin e popullit Igli Totozani. Ne nje prononcim per mediat Totozani tha se eshte njohur qe ne vitin 2012 me rastet e ketyre banoreve, ndersa demshpeblimi ka qene minimal. Avokati premtoi se do te ndihmoje keta banore duke i udhezuar drejt institucioneve ligjore nese nuk do te kete demshperblim te plote …

Lexo me shume

BANORET E NENSHKODRES PROTESTE PERPARA PREFEKTURES

Prreth 1 or banort e NnShkodres kan protestuar prpara prefekturs s qarkut Shkoder ndrsa nj kordon policie ndau protestuesit me insitucionin e prefekturs. Banort e NnShkodres I kan br thirrje qeveris q tiu jap parat q u takojn pr prmbytjet e 2010 2011-s, ku vrshimi i ujrave shkaktoi dme t konsiderueshme n banesa, bujqsi e biznese. N rast tkundrt …

Lexo me shume

DEMTOHET ARGJINATURA, FSHATI DARRAGJAT NE RREZIK

60- banesa n fshatin e Darragjatit n njsin administrative t Dajcit t Bregut t Buns rrezikohen t prmbyten pasi lumi ka grryer argjinaturn dhe kjo e fundit rrezikon t shmbet. Sipas banorv t ksaj zone n rast se nuk ndrhyhet menjher pr riparimin e argjinatures, vrshimi i ujit prmbyt t gjitha banesat e Darragjatit por jo vetm. Argjinatura q ndodhet …

Lexo me shume

PREZANTOHET RAPORTI I POSAEM MBI GJAKMARRJEN

Avokati i popullit ka prezantuar ne Shkoder raportin e dyte te posaem mbi gjakmarrjen, raport ky qe do i drejtohet parlamentit. Avokati Igli Totozani tha se gjate ketij viti jane verejtur nje sere mangesish te cilat nuk kane parandaluar vrasjet per shkak te gjakmarrjes.Mbeshtetje ne luften kunder hakmarrjes dhe gjakmarrjes ka kerkuar edhe policia e qarkut Shkoder. Sekretarja e prefektures …

Lexo me shume