Thursday , 20 February 2020

AKTUALITET

Perfundon sheshi prane pallateve te Dergutit

Fal nj bashkfinancimi me fondin e zhvillimit te rajonit, bashkia e Shkodres ka inaguruar sheshin pran bllokut t pallateve t Dergutit. Nga ana tjetr brenda vitit 2015- te bashkia e Shkodres do te perfundoje rikonstruksionin e te gjitha rrugeve te dyta dhe treta te cilat kane probleme ne infrastrukture. Nenkryetari bashkise I ka bere thirrje te gjithe banoreve te Shkodres …

Lexo me shume

Zyra e Gjendjes Civile pa internet

Zyra e gjendjes civile ne Bashkine Shkoder prej disa ditesh eshte pa internet dhe qytetetaret nuk marrin dokumentacionin e nevojshem. Problem I internetit nuk sht si pasoj e ndonj defekti n zyren e gjendjes civile n Shkoder por si pasoj e rrjetit, ndrsa po bhen verifikime pr zgjidhjen e ktij problem akoma nuk dihet se sa dit do t zgjas …

Lexo me shume

Hyrja e Shkodres perfundon me 17 Dhjetor

Mesa duket kaosit dhe zvarritjes s krijuar nga punimet n hyrje t qytetit t Shkodres duket se do t marrin fundt brenda 17 Dhjetorit. Ky fakt sht br i ditur nga kryebashkiaku i Shkodres Lorenc Luka gjat nj interviste pr mediat. Ndrkoh Luka krkon vazhdimsin e ktij projekti dhe n kt rast I bn thirrje pr mbshtetje ministrive t linjs. …

Lexo me shume

Shkoder, harrohet 8 Dhjetori, Dita Kombetare e Rinis!

8 Dhjetori sht Dita Kombetare e Rinis, 24 vjet nga protestat studentore kundr regjimit komunist. Prej vitit 2009, kjo dat prkujtohet si fest kombtare n nderim t gjith studentve t dhjetorit 1990 dhe gjith rinis shqiptare kur m 8 dhjetor student dhe pedagogt t Universiteteve t Tirans, u bn iniciator e protagonist t kthess s madhe historike: protestave paqsore q …

Lexo me shume

Rubike, nis mbledhja e firmave per referendum!

Pas pranimit t krkess dhe miratimit nga ana Komisionit Qendror t Zgjedhjeve pr referendum lokal kundr ndarjes s re territoriale, n qytetin e Rubikut ka nisur puna pr mbledhjen e firmave. Q prej tre ditsh iniciatort e ksaj nisme kan dal n terren duke takuar qytetar t shumt pr ti bindur ata q t firmosin kundr ksaj ndarje territoriale q …

Lexo me shume

Zhvillohet provimi “Mesues per Shqiperine”

458 kandidate per mesues jan testuar n rrethin e Shkodres kt t shtun, ndrsa provimet jan br n dy shkollat e metropolit verior. Ne gjimnazin 28 Nentori jan testuar 230 kandidate ndersa ne shkollen Shenjaze Juka 228 kandidat. Provimi sht zhvilluar nn masa t forta sigurie ndrsa sht monitoruar edhe nga prfaqsues t ministris s Arsimit. Sipas ktyre t fundit …

Lexo me shume

Rama pritet me protesta, banoret perleshen me policine!

Ndrsa pritej mbrritja e kryeministrit Rama pr shprndarjen e certifikatave e legalizimit n Shkoder, banort e 30 objekteve t cilat priten t prishen pr ndrtimin e parkingut t stadiumit jan prplasur fizikisht me policin. Shkak sht br marrja e pankartave nga ana e policis. Banort nuk kursyen akuzat pr sjell karshi forcave t rendit. Ndrkoh kryeministri Rama u takua edhe …

Lexo me shume

Liqeni, takim dypalesh Shqiperi- Mal i Zi

Ndotja mjedisore, erozioni e shume probleme te tjera kane qene ne vemendjen e ambasadorit te OSBE-se ne Shqiperi Florian Rauning gjate takimit dypalesh qe eshte organizuar me pjesmarrjen e komisioneve parlamentare te Shqiperise dhe Malit te zi. Deputeti Besnik Bare eshte ndalur tek gjallesat qe po zhduken ne liqenin e Shkodres ndersa beri theksoi se eshte detyre e institucioneve prkatse …

Lexo me shume

Menaxhimi i permbytjeve prane basenit te Drinit

Me an t nj sistemi dixhital Instituti i Gjeoshkencs do t parashikoj reshjet pr ti paraprir n kt mnyr prmbytjeve. Sistemi do t vihet n pun fal nj bashkpunimi me shoqatn gjermane pr bashkpunim ndrkombtar dhe n fokus kryesor do t jet rajoni i Shkodrs.Situata e krijuar prej reshjeve t ditve t fundit, ka br q Institucionet t ndrgjegjsohen pr …

Lexo me shume

Studentet e Akademise se Arteve ne proteste!

Studentet e Akademis s Arteve n Shkodr me an t nj deklarate pr shtyp kan kundrshtuar mbylljen e Akademis s Arteve n metropolin verior dhe bashkngjitjen e saj si departament pran Universitetit t Shkodrs me dy programe msuesie. Studentt e Akademis s arteve Shkodr prmes ksaj deklarate kan krkuar nga t gjitha instancat t marrin n konsiderat dhe ti shqyrtojn …

Lexo me shume