AKTUALITET

SIGURIMI I FERMEREVE TEK KOMPANITE E SIGURIMEVE, REAGOJNE FERMERET E TOROVICES

Deklarates se Ministrit te Bujqesise Edmond Panariti qe fermeret duhet te sigurohen per te mbjedhat dhe fermat e tyre pasi nuk do te mund te perfitojne asgje nga shteti i jane kunderpergjigjur banoret e fshatit Torovice ne Lezhe. Sipas tyre, ministri flet nga karrigiae tij dhe nuk e njeh bujqesine, pasi ne te kundert do ta kishte idene qe asnje …

Lexo me shume

NGJARJA E PAPRECEDENTE E POLICISE ME OPERATORIN E TV ROZAFA DENOHET NGA GAZETARET

Ngjarjes se pa precedente ku policia e Shkodres kan shoqeruar operatorin pa asnje motiv operatorin e Tv Rozafae kane denoncuar masivisht mediat lokale dhe ato kombetare. Syri.net ne shkrimin e tij thote se Efektivt e patrulls s prgjithshme n Shkodr kan shoqruar n mnyre t kundraligjshme operatorin e televizionit Rozafa n Shkodr, Kristian Troshani ndrsa ky i fundit ishte n …

Lexo me shume

DHUNOHET PSIKOLOGJIKISHT OPERATORI I TV ROZAFES

Efektivt e patrulls s prgjithshme n Shkoder kan shoqruar n mnyre t kundraligjshme operatorin e Televizionit Rozafa Kristian Troshani ndrsa ky I fundit ishte n krye t dtyres. Ngjarja e paprecedent ka ndodhur mbrmjen e s hns pran qndrs s qytetit t Shkodres, kur 2 efektivt e patrulls s prgjithshme jan afruar pran automjetit t televizionit Rozafa dhe kan krkuar …

Lexo me shume

TARKA: AKTUALISHT ASNJE AKS I BLLOKUAR NE VERI

Momentalsisht asnje aks ne rajon verior nuk paraqet problem ne qarkullim. Kjo u be e ditur nga drejtori I autoritetit rrugor te veriut Spartak Tarka gjate nje interviste perTv Rozafa.I pyetur mbi udhezimet e Ministrit Edmond Haxhinasto mbi detyurimet qe kane kontraktoret dhe pergjegjesine qe mbajne nese nuk i pastrojne keto akse Tarka tha se jane rreth 30 kontrata ne …

Lexo me shume

LEZHE, NISIN NDERHYRJET ANTI- PERMBYTJE

Ne Lezhe jane rikthyer serish rreshjet e shiut, por ato nuk jane shoqeruar me problematika. Edhe pse situata eshte krejtesisht normale, ne zonat e permbytura 3 dite me pare, kryesisht ne zejmen dhe pllane, po nderhyhet me eskavatore per zhbllokimin e kolektoreve qe krijuan edhe keto permbytje. Bordi i Kullimit po bashkepunon me bashkine e Lezhes per te eleminuar perseritjen …

Lexo me shume

RINISIN RESHJET E SHIUT, QAFE- THORJA E BLLOKUAR

Ashtu si ishte paralajmruar, fundjava do t risillte srish reshje shiu n vend. ARRSH jep informacione n lidhje me gjendjen e rrugve n vend. Ne qarkun e Shkodrs ka problematika n disa akse rrugore, ku ka rrezik pr rreshqitje dherash dhe gursh. E nderkohe mungesa e mjeteve bn q Thethi t mbetet I bllokuar prej disa ditsh duke izoluar kt …

Lexo me shume

DRANGU: POLITIKA BEN KOMPROMIS PER MOS HAPJEN E DOSJEVE

Ish te perndjekurit ne Shkoder kete here kane aspiruar tonet ndaj politikes teksa hapjen e dosjeve e kane quajtur nje kompromis qe mazhoranca dhe opozita nuk duan qe te behet. Zenel Drangu ne emer te ish te perndjekurve tha se askujt prej politikaneve nuk u intereson hapja e dosjeve pasi kane rreth vetes njerez te inkriminuar. Nuk eshte hera e …

Lexo me shume

NGA 1470 HEKTARE TE PERMBYTUR AKTUALISHT VETEM 600 HEKTARE

1470 hektare toke bujqesore jane permbytur per shkak te reshjeve te rena. Drejtori I bujqesise Mustafe Kraja gjate nje interviste per tv rozafa thote se terheqja e ujit ka bere qe ky bilanc te reduktohet deri ne 600 hektare. Ndersa funksionimi 24 ore I hidrovoreve ka bere qe ne qarkun e Shkodres te shmangen permbytjet Kraja u ka bere thirrje …

Lexo me shume

DREJTESIA TE ZBARDHE NGJARJEN E 9 JANARIT 2004

12 vite me pare, 9 janari do te shenonte nje nder ngjarjet me tragjike qe tronditi mbare vendin ku 28 persona humben jeten , 8 prej te cileve ende nuk jane gjetur. Shoqata 9 janari 2004 nepermjet nje letre te hapur drejtuar Prokurorit te pergjithshem Adriatik Llalla,Ministrit te Drejtesise Ylli Manjani por edhe Presidentit te Republikes Bujar Nishani kerkon zbardhjne …

Lexo me shume

GJUETIA E PALIGJSHME, MONITOROHET LIQENI I SHKODRES

Administrata e zonave t mbrojtura ka nisur aksionet e planifikuara n goditjen e rasteve t gjuetis s paligjshme ne territorin e liqenit te Shkodres. Inspektorwt e kwtij institucioni kanw monitoruar t gjith vijn liqenore nga Shkodra, n Malsi t Madhe e deri n kufi me Malin e Zi. Fokus i grupeve t puns ka qn goditja e rasteve t gjuetis …

Lexo me shume