Saturday , 31 October 2020

AKTUALITET

KULLAJ, MUNGON UJI PIJSHEM PREJ VITESH

Lagjia Kullaj e njesise administrative te Gruemires te bashkise Malesi e Madhe,vuan mungesen e ujit te pijshem prej vitesh. Edhe pse e vuajne mungesen e ujit, askush nuk sht kujtuar pr kt zon. Sipas Banoreve gjate ketyre viteve nuk eshte bere asnje nderhyrje per kete problem kaq madhor per ta. Ne mungese furnizimi me uje, banoret sigurojn ujin e pijshm …

Lexo me shume

LEZHA ME UJE TE NDOTUR, QYTETARET TE PAINFORMUAR

Ky uje qe derdhet ne parcelat e fshatit Barbullojes duhet te shkoje ne cesmat e qytetareve lezhjane. Prej te pakten 2 vitesh, tubacioni i ujesjellesit qe furnizon qytetin eshte qare ne 3 pika te ndryshme. Uji i pijshem bashkohet edhe me ujerat e ndotur dhe me pas furnizon te gjithe qytetin e Lezhes dhe Shengjinin. Ndersa ne Barbulloje uji derdhet, …

Lexo me shume

22 MARS DITA BOTERORE E UJIT

Ndermarrja e ujesjelles-kanalizime pranon se ne zonat periferike ka probleme te medha ne furnizimin me uje te pijshem, ndersa konsumimi pa kriter i ujit vijon te jete ne nivele shqetesuese per ndermarrjen e cila ne diten boterore te ujit zhvilloi nje aktivitet sensibilizues mbi kursimin e ujit. Shefja e planifikimit prane kesaj ndermarrje Valbona Paja kerkoi bashkpunimin e qytetareve si …

Lexo me shume

M.MADHE, RRUGA E JUBICES E AMORTIZUAR

Rruga kryesore e fshatit Jubice pjese perberese e njesise administrative te Qendres ndodhet prej vitesh ne gjendje teresisht te amortizuar. Perballe kesaj situate banoret kerkojne nderhyrjen e menjehershme te pushtetit lokal per rikontruksionin e saj. Ne te njejten linje eshte edhe kryeplaku i fshatit Jubice I cili shtoi se komuniteti i kesaj zone i ka bere kerkese publike bashkise se …

Lexo me shume

FSKDSH, APLIKIMI PER KARTA OFROHET EDHE ONLINE

Nuk eshte nevoja qe qytetaret te dynden ne radhe per tu pajisur me karta te shendetit,ne piken e vetme qe qytetaret dine, te te poliklinikes, pasi fondi i sigurimit te kujdesit shendetsor Shkoder ka hapur edhe 4 pika te tjera. Deklarta erdhi nga Drejtori i ketij institucioni Arvit Osja gjate nje inspektimi qe beri ne qendren numer 4 qe ndodhet …

Lexo me shume

5 FEMIJE ME SINDROMEN DOWN NE SHKOLLEN 3 DHJETORI

5 femije me sindromen down mesojne ne shkollen speciale 3 Dhjetori. Titullarja e ketij institucioni Vjollca Jahaj thote qe puna me keto femije kerkon shume dashuri, dhe ajo cfare ka ardhur si rezultat eshte integrimi i kenaqshem e tyre. Ndonese me sindromen down femijet kane talente te vecanta. Njeri prej tyre ka marre pjese edhe ne kampionatin kombetar te sportit. …

Lexo me shume

DISKRIMINIMI I FEMIJEVE ME SINDROMEN DOWN

Femijet me Sindromen Down jane ne nje target-grup te diskriminuar, qe i vendos ata ne kushte apo te drejta jo te barabarta me femijet e tjere. Kjo deklarate erdhi ne nje prononcim per Tv Rozafa nga logopedja prane Qendres se Keshillimit dhe Sherbimeve Psikologjike, Dea Kraja, e cila ishte e pranishme ne aktivitetin e organizuar ne Qendren e Informimit te …

Lexo me shume

MIRDITE, PROBLEM EROZIONI. REAGON DEPUTETJA DEDA

Vazhdojne te mbeten te rrezikuar nga eriozion i lumit Fan, por ketij paniku te banoreve Rreth i Eperm ne Mirdite nuk i eshte pergjigjur askush. Situata ka ardhur duke u perkeqesuar, ndaj kerkohet nderhyrja e pushtetit vendor dhe emergjncave civile. Ekzistojne mundesite per te penguar kete erozion gllaberues ne fshatin Rreth i Eperm ne Mirdite, por per deputeten demokrate Albina …

Lexo me shume

NJOHJA E SINDROMES DOWN NE SHKODER

Ne kuader te dates 21 Mars, qe perkon me Diten Nderkombetare te Sindromes Down, Qendra e Keshillimit dhe Sherbimeve Psikologjike ne bashkepunimin me Qendren e Informimit te Bashkimit Evropian ne Shkoder, ka organizuar nje tryeze te rrumbullaket me teme: Njohja e Sindromes Down. Ky aktivitet sensibilizues kerkonte te vinte ne dukje sfidat e gjitheperfshirjes te ketyre personave ne komunitetin lokal …

Lexo me shume

MALESIA E MADHE,FSHATI PALVAR PA UJE TE PIJSHEM

Paguajne tarifen e ujit por nuk kane uje te pijshem prej muajsh. Banoret e dshatit Palvar ne Malesi te madhe blejne ue te pijshem cdo dite. Ata apelojne drejt Bashkise Malesi e madhe qe te nderhyrje per rikthimin e ujit te pijshem Edhe pse jane ankuar te kryetari I bashkise Tonin Marinaj ata nuk kane gjetur zgjidhje nderkohe qe …

Lexo me shume