Wednesday , 1 April 2020

AKTUALITET

SHKODRANET FLUKS KERKESASH PER AZIL POLITIK

Fluksi I shqiptareve te cilet kerkojne qe te largohen drejt vendeve te tjera te bashkimit europian per te kerkuar azil politik ka prekur edhe Shkodren. Vetem gjate 3 diteve te fundit ka patur rreth 40 kerkesa nga qytetaret per te marre letra sikur jane te ngujuar, ndonese kryetari I shoqates Misionaret e paqes Nikolle Shullani thote se nuk do jepet …

Lexo me shume

KISHA KATOLIKE: ZGJIDHNI KANDIDATE PA TE KALUAR KRIMINALE, MOS BLINI VOTA

Kisha Katolike ka apeluar ndaj partive politike q, pr zgjedhjet e 21 Qershorit t zgjedhin kandidat pa t kaluar kriminale.Kisha katolike, si pjes e gjall e jets s vendit, ne barinjt dhe besimtart e saj, reflekton vazhdimisht mbi t mirn e prbashkt t qytetarve t Shqipris. Zgjedhjet jan nj moment i rndsishm n zhvillimin e rendit demokratik t nj vendi. …

Lexo me shume

MBETURINAT PUSHTOJNE PLAZHIN E VELIPOJES

Nderkohe qe bregdetet e tjera kane nisur serjozisht punen per pastrimin e plazheve Velipoja mbreterohet nga ndertimet dhe mbeturinat.Ne kohen kur turistet ditore nisin te frekuentojne plazhin e Velipojes kjio e fundit duket mjaft larg realitetit veror. Mbeturina qe kane pushtuar te gjithe vijen bregdetare dhe te japin pershtypjen se nuk jane pastruar me vite te tera Ne fakt kjo …

Lexo me shume

BESIMTART ORTODOKS KREMTUAN RINGJALLJEN E KRISHTIT

Dhjetra besimtar ortodoks kan kremtuar n mesnat ringjalljen e krishtit. Kjo mesh e madhe u mbajt n Shkodr n kishn ortodokse dhe u drejtua nga famullitari i saj At Nikolla Petani duke dhuruar emocione t veanta pr t gjith besimtart e pranishm.Gjat ksaj meshe nuk munguan lutjet dhe urimet pr mbarsi e vazhdimsi, si dhe atmosfera e ngoht e pashkve, …

Lexo me shume

PROTESTA PER PULARINE INICIOHET POLITIKISHT NGA DEPUTETI STERKAJ

Fshatart e NnShkodres, MbiShkodres dhe Malsis s Madhe kan zhvilluar nj protest pran pularis n Koplik e cila prflitet q sht n pronsi t deputetit Tom Doshi dhe ish deputetit t LSI- s Dritan Prifti. Protestuesit kan bllokuar hyrjen e pularis ndrsa kan krkuar q t marrin lekt t cilt jua kan hua pronart e pularis pasi kan bler misr …

Lexo me shume

FAZA E PARE E KONKURSIT TE DHNIES S NDIHMS S PAR

Nese do te ekzistonte ndihma e pare shume prej aksidenteve nuk do te kishin pasoja fatale. Prandaj po punohet me komunitetet qe te gjendet prane ndodhive per te dhene ndihmen e pare. Ne kete menyre eshte shprehu Koordinatori i kryqit te kuq shqiptar Fatos Xhengo i cili zhvilloj ne Shkoder fazen e pare te konkursit Rajonal per dhenjen e ndihmes …

Lexo me shume

INAGUROHET QENDRA SHENDETSORE NE KOPLIK TE SIPERM

Shembulli I rikonstruksionit t qndrave shndetsore si dhe zbatimit t check- up- it falas sht nj tregues se qytetari i Shqipris sht i njjti n t gjith vendin. Deklarata sht br nga ministri i shendetsis Ilir Beqja gjat inagurimit t rikonstruksionit t qndres shendetsore Bejto Lulaj n Koplik t Siprm ku I pranishm ishte edhe ambasadori i turqis n vendin …

Lexo me shume

TONAJ: NUK KA FONDE PR T ZHBLLOKUAR RRUGN E THETHIT

Reshjet e dbors t rna gjat ditve t fundit kan sjell edhe bllokimin e Qaf Thores dhe disa rrugve t tjera rurale. Pr drejtorin e rrugve rurale Ded Tonaj kjo nuk sht dika e re pasi Qafa e Thores do vit sht e bllokuar deri n fund t muajit prill.Nga ana tjetr Tonaj pranon se bllokimi i rrugs s Thethit …

Lexo me shume

ASNJE INSPEKTOR I ALUIZNIT NUK PERBALLET ME VELIPOJEN

Njoftimi ne media qe qytetaret e Velipojes te bashkpunojne me inspektoret e Aluiznit pasi do te behet azhornimi I te gjitha subjekteve ne zonen e Velipojes ka mbetur vetem ne kuader te nje njoftimi te rreme pasi asgje konkrete nuk eshte bere. Ky fakt pohohet nga vete banoret e Velipojes te cilet thane se asnje inspector I Aluiznit nuk eshte …

Lexo me shume

BARDHAJ, MUNGON UJI PIJSHEM!

Nuk kane rruge, do dite detyrohen qe ti dergojne femijet ne Shkolle pasi rruga ne ditet me shi behet e pa kalueshme. Por sikur te ishte ky problem I vetem I banoreve te fshatit BardhajAta nuk kane as burimin me te rendesishme jetesor, uji. Duke apeluar qe te bejne ndrerhyrje banoret shprehen se detyrohen qe te kopnsumojne uji te perzier …

Lexo me shume