Wednesday , 18 July 2018

AKTUALITET

BASHKITE E QARKUT LEZHE KUNDER SKEMES SE RE TE NDIHMES EKONOMIKE

Mungesë transparence, dyshime për manipulim të skemes dhe largime të padrejta nga skema e ndihmes ekonomike. Këto janë akuzat që kanë bërë perfaqsuesit e tre bashkive në qarkun e Lezhës pas largimit nga skema e ndihmes ekonomike të rreth 3 000 familjeve. Debati që vuri përballë njesitë vendore dhe Shërbimin Social Shtetëror u realizua në institucionin e prefektit në mbledhjen …

Lexo me shume

SKEMA E RE E NDIHMES EKONOMIKE, DEBATE NE KESHILLIN BASHKIAK SHKODER

Pika e pare e rendit te dites, ajo e propozimit te dhenies se ndihmes ekonomike per muajin Shkurt 2019 ka sjellur debate te shumta ne mbledhjen e kesaj te premte ne Keshillin Bashkiak Shkoder. Keshilltaret hodhen akuza ndaj qeverise dhe sherbimit social Shkoder, per lenien jashte skemes se re te ndihmes ekonomike te shume familjeve. Per kete veprim te qeverise …

Lexo me shume

ADEMI: KERCENIMI NDAJ GJOKES, NGJARJE QE NUK I PERKET SHKODRES

Per ngjarjen e rende te ndodhur pasditen e se Enjtes ka reaguar edhe kryebashkiakja e Shkodres dhe njekohesisht presidentja e Vllaznise, Voltana Ademi. Per Ademi kjo ngjarje nuk i takon qytetit te Shkodres. Gjithashtu, Ademi eshte e bondur se askush nuk do te ia arrije te perbalte klubin Vllaznia. Kjo ngjarje nuk ka ndodhur as ne vitin 1997 shtoi me …

Lexo me shume

LULZIM BASHA HEDH AKUZA NDAJ KRYEMINISTRIT RAMA PER NDIHMEN EKONOMIKE

Edi Rama eshte nje njeri qe zgjedh te sulmoje opoziten, per te fshehur pergjegjesine qe ka ndaj familjeve qe u eshte hequr ndihma ekonomike. Keshtu u shpreh kreu i Partise Demokratike, Lulzim Basha, ne nje dalje per mediat pak minuta para perfundimit te seances se kuvendit kete te enjte. Sipas Bashes, Rama po mundohet te lere pa buke pa uje …

Lexo me shume

LARGIMI I FAMILJEVE NGA NDIHMA EKONOMIKE

Pas akuzave per largime të padrejta nga skema e ndihmës ekonomike, ka reaguar Drejtori i Shërbimit Social Shtetëror në Lezhë Keler Sufja.Sipas tijë prej vitesh kanë përfituar ndihme ekonomike në mënyre abuzive përsona që kishin të ardhura madje dhe makina luksoze, ndaj aplikimi i skemes së re ka qenë një domosdoshmeri. Sufja pranon faktin se kanë jashtë jashte skemes së …

Lexo me shume

RAPORTI PER KORRUPSIONIN, SHQIPERIA SHENON PERKEQESIM

Transparancy International ka publikuar raportin vjetor për perceptimin e korrupsionit për vitin 2017. Sipas këtij raporti, Shqipëria ka shënuar përkeqësim ne lidhje me perceptimin e korrupsionit në vend krahasuar me një vit më parë ku renditeshim në vendin e 83-të. Këtë vit vendi ynë renditet në vendin e 91-të me 38 pikë. Raporti tregon prani të madhe të kësaj dukurie në …

Lexo me shume

REFORMA E UJIT, SENSIBILIZOHEN QYTETARET NE LEZHE

Reforma e qeverisë për ujin ka sjellë sensibilizim të qytetareve në Lezhë për të shlyer detyrimet që kanë ndaj Ndërmarrjes së Ujësjelles-Kanalime.Gjatë kësaj periudhe janë lidhur rreth 1127 kontrata, janë vendosur 1200 matësa si dhe janë bërë akt marrëveshje me konsumatoret për shlyerjen e detyrimeve me keste.Të dhenat janë bërë publike nga Drejtori i Ujësjellës-Kanalizime në Lezhë, Zef Maçi sipas …

Lexo me shume

MUNGESA E NDRIÇIMIT NE UNAZEN LINDORE TE QYTETIT TE SHKODRES

Mungesa e ndriçimit ne unazen lindore te qytetit te Shkodres vijon te jete nje problematike qe nuk po merr nje zgjidhje prej nje viti. Autoritit Rrugor Shqiptar ne Shkoder dhe Bashkia Shkoder  ia lene fajin njera-tjetre per kete problematike. Por, kete te merkure, Bashkia Shkoder, nepermjet pergjegjesit te ndriçimit te sherbimet publike, Altin Salihi ka dale ne nje deklarate per …

Lexo me shume

“EDHE MURET KANE VESHE”, E KALUARA KOMUNISTE DHE VUAJTJET NE NJE PROJEKT ARTISTIK

20 shkurti i vitit 1991 dita qe shenon rrezimin e Shtatores se Enver Hoxhes nga sheshi “Skenderbeg”, u kujtua ne Shkoder gjate takimit qe zhvilloi i Autoriteti për Informim mbi dokumentet e ish-sigurimit të shtetit, me kryetaren e Bashkise, Voltana Ademi. Ky takimi shenoi edhe nisjen e projektit “edhe Muret Kane Veshe” qe krahas dosjeve te ish sigurimit, te evidentohen …

Lexo me shume

7 RASTE ME SEMUNDJEN E FRUTHIT NE LEZHE

Edhe Lezha është prekur nga sëmundja e “Fruthit”.7 raste janë Diagnostifikuar me këtë sëmundje nga mjeket në Spitalin Rajonal të Lezhës, ndërsa pacientet e prekur po mbahen të izoluar deri në kurimin e plotë me qëlllim që sëmundja të mos përhapet.Mjeku infeksionist Martin Marku thotë se rastet e paraqitura janë shtruar në spital dhe pacientët kanë marrë të gjithë kurën …

Lexo me shume