AKTUALITET

AMBASADA E SHBA- se: DENOJME DHUNEN NE PROTESTE!

Ambasada e Shteteve t Bashkuara ka reaguar pas protests s sotme t opozits. Me an t nj deklarate pr median. Ambasada e Shteteve t Bashkuara dnon dhunn e ndodhur gjat protests s sotme n Tiran, thuhet n deklaratn pr media t amabsads, e cila i bn thirrje PD q t hedh posht kto akte. Deklarata e plot e Ambasads s …

Lexo me shume

PROTESTA E OPOZITES, FARE THANE MEDIAT NDERKOMBETARE

Nga SHBA-ja n Europ dhe deri n Kin. Protesta e opozits e zhvilluar ditn e sotme ka zn faqet e para t mediave m t mdha n bot. E para ishte Nju Jork Times, e cila n kryeartikullin e saj shkruante se opozita dhe mbshtetsit e saj, kan protestuar kundr qeveris pr varfrin q ka pushtuar vendin dhe reformat e …

Lexo me shume

Imzot MASSAFRA: ENVER HOXHA DONTE TE NA SHKATERRONTE

Ne Festen e zojes se paperlyer Arqipeshkevi metropolitan Shkoder- Pult imzot Angelo Massafra dha nje mesazh te forte lidhur me 8 dhjetorin e 25 viteve me pare. Ti Enver Hoxha ke dashur te na shkaterrosh por ne arritem te fitojme lirine dhe besimin, dhe sot festojme zojen e pa perlyer qe simbolizon dashuri tha Arqipeshkevi.Massafra u lut per shpirtin e …

Lexo me shume

SHELQET, DAR LARGON MSUESEN. PRINDRIT N PROTEST

Vendimi i DAR per largimin e mesueses se klases se dyte ne shkollen 9- vjecare te Shelqet ka ngjallur reagimin e banoreve te zones. Prinderit kane detyruar gjat ksaj t hne fmijt t braktisin mesimin, ndersa kane kerkuar rikthimin e mesueses ne pune dhe ajo te mos zevendesojhet nga persona te cilet sipas tyre i kane lidhjet me DAR dhe …

Lexo me shume

MINISTRJA KLAJDA GJOSHA DHE AMBASADORI FRANCEZ VIZITE NE LEZHE

Ministrja e Integrimit Klajda Gjosha dhe Ambasadori Francez ne Shqiperi Bernard Fitousi kane zhvilluar nje vizite ne bashkine e Lezhes si pjese e diskutimeve rreth integrimit europian te vendit tone. Ata jane pritur nga kreu i Bashkise Fran Frrokaj i cili ndersa i ka shprehur ngushellimet ambasadorit frances per jete e humbura gjate akteve terroriste ne Paris, i ka siguruar …

Lexo me shume

NISHANI: SHOQERIA DHE POLITIKA TE PASTROHEN NGA E SHKUARA

Ish burgu i spacit ne mirdite ka sherbyer per presidentin e republikes Bujar Nishani si emblema e perkujtimit te 25 vjetorit te renies se komunizmit. Ai zhvilloi nje vizite ne kete ish burg famekeq ku edhe mbajti fjalen e rastit.Nga Spaci presidenti Nishani ka kumtuar kerkesen per drejtesi, gjetjen e viktimave te zhdukura,hapja e dosjeve, pastrimin e shoqerise dhe politikes …

Lexo me shume

NE 2016, SHKODRA ME PLANIN E ZHVILLIMIT

Brenda 6 mujorit t par t 2016-es pritet q Shkodra t ket planin e saj integral t zhvillimit, i cili do t marr n konsiderat edhe planet lokale egzistuese. Ky fakt eshte bere I ditur nga Zv/ministri i zhvillimit urban Alfred Dalipi I cili thekson se me planin e ri kombtar do kategori toke do t marr vlern e vet, …

Lexo me shume

AKU: ASNJ BASHKPUNIM ME BASHKINE PER TREGJET

Mungesa e tregjeve standarte eshte kthyer ne nje gangrene edhe per Autoritetin e Kontrollit Ushqimor, e sidomos kur bashkia Shkoder nuk shpreh asnje gadishmeri per te bashkepunuar me kete institucion. Kjo u be e ditur edhe nga inspektoret e AKU-se te cilet i bene thirrje bashkise qe te bashkpunojne sidomos ne kete periudhe ku cilesia e ushqimit perpara festave te …

Lexo me shume

SHKODER, DEGJESE PUBLIKE PER PLANIN KOMBETAR TE TERRITORIT

Ministria e Zhvillimit Urban dhe Agjencia Kombtare e Planifikimit t Territorit, prezantuan, n qytetin e Shkodres, planet kombtare t territorit. E pranishme n kt degjes publike ishte edhe ministrja Eglantina Gjermeni e cila gjat fajls prpara t pranishme theksoi se 3 planet kombtare, do t udhheqin zhvillimin ekonomik, social, mjedisor, mbrojtjen dhe ruajtjen e trashgimis natyrore dhe kulturore t vendit …

Lexo me shume

NJESITE VENDORE ASNJE DOKUMENT NE ARKIVE, BASHKIA QE NGA VITI 2000

Njesite administrative kane kaluar cdo afat per dorezimin e dokumentacioneve sipas ligjit per arkivat, ndersa Bashkia Shkoder nuk ka dorezuar asnje dokument qe nga viti 2000. Deklarata u be nje dite pasi keshilli bashkiak i Shkodres miratoj fondin pr mirmbajtje t ambienteve t arkivs s Bashkis Shkoder. Drejtoresha e arkives e cila i beri apel kryebashkiakes qe pervec vullnetit te …

Lexo me shume