Wednesday , 1 April 2020

AKTUALITET

Shirat, shembet fasada ne Gjuhadol!

Shembja e fasads n gjuhadol n qytetin e Shkodres pr pak sa nuk ka shkaktuar edhe nj viktim. Ngjarja e rnd ka ndodhur gjat orve t pasdites t s marts, ku shembja e fasads sipasoj e reshjeve t shumta, I ka rn n kok nj kalimtarit I cili ka marr plag t rnd n kok ndrsa sht drguar n urgjencn …

Lexo me shume

Permbytjet, humbasin jeten 3 persona!

Tre persona kan humbur jetn si pasoj e motit t keq n t gjith vendin. Msohet se bab e bij humbn jetn n qendr t Lait, pasi makinn me t ciln udhtonin e ka marr rrjedha e ujit, ndrsa n Kurbin si pasoj e shembjes s nj ure ka humbur jetn nji ri22-vjear.Gjon Kola, ish-drejtor shkolle n Lasht nxjerr i …

Lexo me shume

Reshjet, situate problematike ne Shkoder e Lezhe!

Reshjet e dendura t shiut n ort e fundit kan shkaktuar prmbytje n Lezh dhe fshatrat prreth. Burime nga Lezha saktsojn se niveli i ujit n qytetin e Lezhs ka arritur n 30-40 centimetra.Situata m problematike paraqitet n lagjen Beslidhja. Prej 30 minutash n Lezh sht ndrprer edhe energjia elektrike kjo ka br q t mos funksionojn pompat e hidrovoreve. …

Lexo me shume

Ndryshimi drejtuesve, nxenesit e “28 Nentorit” bojkot mesimit!

Ndryshimi I drejtuesve te gjimnazit 28 nntori ka shkaktuar paknaqsi tek nxnsit e ksaj shkolle t cilt kan nisur bojkotin e msimit. Fillimisht nxnsit e 28 nntorit kan firmosur nj peticion I cili mesa duket nuk sht marr parasysh nga drejtuesit e DAR Shkoder. Kjo gj ka rritur paknaqsin e nxnsve t cilt kan vendosur bojkotin e msimit deri sa …

Lexo me shume

Ndryshimi drejtuesve, 28 Nentori bojkoton mesimin!

Ndryshimi i drejtuesve te shkolles se mesme “28 Nentori” pritet me protesta nga nxenesit e kesaj shkolle. keto te fundit nepermjet faqes zyrtare ne facebook kane paralajmeruar bojkot te mesimit diten e marte. me poshte peticioni: “Te dashur nxenes , prinder e miq , ju qe ju lidh dicka me emer te kesaj shkolle historia e te ciles eshte vetem …

Lexo me shume

Lezhe, punimet ne sheshin kryesor, zbulojne murin antik.

Historia e lezhes fshihet ne nentoken e saje. Germimet per riknstruksionin e sheshit kryesor te ketij qyteti evidentuan kete vlere. Muri antik i qytetit te jashten te lezhes doli ne drite gjate punimeve, por askush nuk u shqetesua per kete fakt. Ndonese keto vlera jane nje trashigimi brazash, mbushja me gure e cakull nuk u pengua dhe puna ne shesh …

Lexo me shume

Forumi shkodran takim per reformen territoriale

Forumi Shkodran ka organizuar takim per reformen territoriale ku ishin te ftuar specialist te fushes dhe perfaqesues te shoqerise civile dhe politikes. Senida Mesi antare e ketij forumi shpjegon se cilat jane perfitimet nga kjo reforme. Me tej ka folur edhe deputeti i Partise Socialiste, Namik Kopliku ku theksoi rendesin e kesaj reforme territorial per qarkun e Shkodres. Gjate ketij …

Lexo me shume

BBC: Shqiperia shenja progresi.

Papunsia mbetet shum e lart dhe infrastruktura e korrupsioni vijojn t pengojn investimet e huaja. Kto jan disa nga problemet kryesore q nxirren n pah n profilin q BBC ka br pr Shqiprin, t ndryshuar s fundmi. N profil bhet nj rezyme e zhvillimeve politike e ekonomike n vend pas viteve 90, ndrsa nnvizohet fakti se Shqipria mbetet nj nga …

Lexo me shume

Konferenca Ipeshkvnore: Personave qe u prishen banesat nga INUK, te strehohen

Ka mbyllur punimet Asambleja e Zakonshme e Konferencs Ipeshkvnore t Shqipris. Gjat ktyre dy ditve ipeshkvijt trajtuan shtje me rndsi pr jetn e Kishs Katolike n Shqipri, ndrsa kan qen t pranishm edhe ipeshkvijt e ftuar nga Tivari e Kosova.Gjat Asambles sht diskutuar edhe shtja e prishjes s ndrtimeve pa leje, pr t ciln Kisha Katolike u ka krkuar qytetarve …

Lexo me shume

Task- force kunder shpyllezimit!

Ka nisur fushata sensibilizuese kunder shpyllezimit te pyjeve edhe ne qarkun e Shkodres. Kjo fushate ka nisur ne muajin Nentor I cili eshte edhe muaji I pyllezimit te pyejve. Drejtori i Inspektoriatit Shtetror t Mjedisit, Edmond Terthorja pohon se eshte ngritur nje task-force e posame ne menyre qe te parandalohet shpyllezimi. Me krijimin e task-forces synohet qe te ulet niveli …

Lexo me shume