AKTUALITET

TAKIM KOORDINUES-KONSULTATIV PER TREGJET NE BASHKINE SHKODER

Nje takim koordinues- konsultativ per tregjet ne territor eshte zhvilluar pasditen e se Premte ne Bashkine Shkoder.  Gjate takimit eshte vene theksi ne disiplinimin e shpejte dhe te strukturuar ne baze te ligjit. Ne takimin ku ishin edhe perfaqesues te drejtorive rajonale te linjes eshte informuar se punimet ne Merkaton e Mishit ne lagjen “Rus” kane avancuar ndjeshem. Detyrimet e …

Lexo me shume

NISMA PER PYLLEZIMIN E TARABOSHIT NE SHKODER

Ministria e Mjedisit, Bashkia Shkoder, organizata “Eko Mendje” dhe organizata dhe institucione te tjera ne qytetin e Shkodres organizuan kete te shtune nismen per pyllezimin e Taraboshit. Rreth 6.000 pisha, geshtenja dhe peme dekorative jane planifikuar per tu mbjellur ne keto dite ne malin e Taraboshit. I pranishem ishte edhe ministri i Mjedisit, Blendi Klosi, i cili vleresoi edhe perfshirjen …

Lexo me shume

THATESIRA NDALI HEC-et

Thatësira e tejzgjatur që përfshiu vendin tonë përgjatë vitit 2017 nuk cenoi vetëm kompanitë shtetërore që operojnë në tregun energjetik, por edhe hidrocentralet private. Sipas Agjencisë Kombëtare të Burimeve Natyrore, referuar monitorimeve të kryera në terren, është konstatuar se edhe në periudha kohore, në të cilat HEC-et duhet të ishin në fazën e prodhimit të energjisë, pra jo gjatë periudhave …

Lexo me shume

BASHKIA SHKODËR DHE BANKA BOTËRORE, BASHKËPUNIM PËR RRUGEN E THETHIT

Më në fund, zona turistike e Thethit do të njohë ndërhyrje nga Bashkia Shkodër. Kjo edhe falë nëj bashkëpunimi me Bankën Botërore. Ka qenë kryebashkiakja e Shkodrës, Voltana Ademi që ka zhvilluar një takim në Tiranë me drejtues të Bankës Botërore dhe Fondit Shqiptar të Zhvillimit për projektet t infrastrukturës në zonën e Thethit dhe saktësisht mbi projektin e rrugës …

Lexo me shume

RRUGA QË LIDH POSTRRIBËN ME DUKAGJININ, E BLLOKUAR PËR DISA ORË

Janë munduar që të largojnë gurët me dorë por ka qenë e pamundur. Rruga në fshatin Omaraj që lidh Dukagjinin dhe fshatra të njësisë Postribë në Shkodër ka qëndruar e bllokuar nga rrëshqitja e këtyre masivë gurësh. Për orë të tëra banorët e këtyre zonave janë detyruar që të presin. Ai aks qëndroi për 12 orë i bllokuar ndërsa me …

Lexo me shume

TREGTARET TEK KISHA E LAÇIT NE SHENJESTREN E POLICISE

Tregtaret ambulant që operojnë në ambjentet përreth Kishës së Shna Ndout në qytetin e Laçit, janë vënë në shenjestren e policisë.Prej disa ditesh policia Bashkiake sëbashku me atë të rendit, janë vendosur në hyrje të kishes, duke mos i lejuar tregtaret që të vijojnë aktivitetin e tyre të përditshem.Ky veprim është kundërshtuar ashpër nga tregtaret të cilët thonë se janë …

Lexo me shume

RRUGA QË LIDH SHLLAKUN ME SHKODRËN, E AMORTIZUAR

Rruga që lidh zonën e Shllakut me qytetin e Shkodrës, 39 kilometra e gjatë, ka vite që nuk njeh ndërhyrje. Mbi 2.000 banorë të kësaj zone kërkojnë asfaltimin e kësaj rruge, ndërkohë deri më sot nuk ka ardhur asnjë projekt nga Bashkia Shkoder. Gjithashtu, amortizimi i rrugës e ka bërë thuajse të pamundur shërbimin shëndetësor për banorët e 15 fshatrave …

Lexo me shume

ZGJEDHJET LOKALE NE ULQIN NE “AUTOCHTHONOUS”

Autostrada Adriatiko-Joniane do kaloi nëpër bregdetin e Ulqinin duke u lidhur me Velipojën dhe më pas me Shëngjinin, është ky pohimi I Fatmir Gjeka ish kryetarit të Komunës Ulqin njëherësh edhe kandidat për kryetar në zgjedhjet e 4 shkutit. Me 4 shkurt në Ulqin do mbahen zgjedhjet lokale, Gjeka shprehet se pas zgjedhjeve në bazë të rezultateve do rishihet edhe …

Lexo me shume

NJË SHKODRAN EMËROHET NË KRYE TË HETIMIT TATIMOR

Pas “furtunës” së dorëheqjeve në radhët e drejtuesve të Hetimit Tatimor, të paralajmëruara nga kryeministri Rama, pesha e reformimit te kësaj strukture iu ngarkua Shefit të Hetimit, Enertil Canaj. Enertil Canaj, me origjinë nga qyteti i Shkodrës, ndryshe nga paraardhësit e tij, nuk vjen nga strukturat e Policisë. Ai ka studiuar Ekonomi dhe Financë dhe ka filluar punë pranë Sektorit …

Lexo me shume

RESHJET E SHIUT KRIJOJNË PROBLEME NË ZONAT MALORE TË QARKUT SHKODËR

Reshjet e shiut të rëna gjatë mbrëmjes të së martes dhe këtë të mërkure kanë shkaktuar probleme në qarkun e Shkodrës, kryesisht në zonat malore. Mësohet se problemet kryesisht janë në dëmtimin e rrugëve dhe në mungesën e energjisë elektrike. Kështu, në njësinë administrative Shosh ka probleme të furnizimit me energji elektrike si pasojë e dëmtimit të shtyllave elektrike. Ka …

Lexo me shume