AKTUALITET

PROTESTA PËR SKEMËN E RE TË NDIHMËS EKONOMIKE

Ditën e Marte opozita do të organizojë një protestë para prefekturës së Shkodrës për lënien jashtë skemës së re të ndihmës ekonomike të shumë familjeve shqiptare, e natyrisht edhe shkodrane. Për të folur për këtë proteste ishte i ftuar në emisionin “Mirëmëngjes” në tv Rozafa, kryetari i Forumit Rinor të Partisë Demokratike në Shkodër, Arvit Bushati. Ai i bën thirrje …

Lexo me shume

QARKU I LEZHES ZBARDHET NGA DEBORA

Edhe qarku i Lezhës është përfshire nga reshjet e dëbores, ndërsa intensiteti me i lartë i tyre ka qenë ën zonen e Mirditës.Për herë të parë pas 8 vitesh dëbora ka zbardhur edhe qytetin e Lezhës dhe zonat përreth.Reshjet kanë rënë gjatë natës si pasojë e uljes së ndjeshme të temperaturave, ndërsa probleme janë krijuar vetem në Njesinë Administrative të …

Lexo me shume

FAMILJA PREKA NE VELIPOJE VIZITOHET NGA POLITIKANET

Perfaqesues te Kabinetit Qeveritar si Ministri i Jashtem Ditmir Bushati dhe me pas edhe deputete e Partise Demokratike te drejtuar nga Nenkryetari i PD-se Edmond Spaho ishin ne familjen Preka ne Velipoje ku 4 anetar te familjes humben jeten disa dite me pare ne nje aksident automobilistik. Mbi tryezën ku familja pret ngushëllime qëndrojnë 4 portretet e të afërmve që …

Lexo me shume

MOTI I KEQ DEMTON LINJAT ELEKTRIKE NE LEZHE

Moti i keq me reshje shiu e dëbore që ka përfshire rajonin e Lezhës që prej oreve të para të mëngjesit të së dieles ka sjellë probleme me furnizimin me energji elektrike.Si pasoje stuhisë me erëra të forta u dëmtuan linjat elektrike që furnizojnë disa fshatra në Njesitë Administrative të Shënkollit, Zejmenit, Dajçit dhe Kallmetit.Për riparimin e defekteve u angazhuan …

Lexo me shume

ZBATIMI I REFORMES SE UJIT NE LEZHE

Në zbatim të urdherit të qeverisë të gjithë drejtuesit e insitucioneve shtëtërore janë të detyruar të paraqesin listat e punonjesve për ti verifikuar, nësë janë debitor ndaj ndërmarrjes së Ujësjellës-Kanalizimë në Lezhë.Ky fakt bëhet i ditur nga Drejtori i Ujësjellës-Kanalizime Zef Maçi, sipas të cili do të verikohen të gjithë punonjesit e administrates shtwrore, nwse kanw fatura uji tw pashlyera. …

Lexo me shume

FLUKS PACIENTESH NE URGJENCE GJATE MUAJIT SHKURT

Muaj shkurt ka sjellë fluks pacientesh në urgjencen e Spitalit rajonal të Lezhës.Mbi 80 përsona gjatë 24 oreve shumica prej të cilëve me viroza gripale i janë drejtuar urgjences për ndihme mjeksore gjatë këtij muaji.Një gjë e tillë bëhet e ditur nga Nën Drejtoresha e Spitalit Valbona Prega, sipas të ciles pozitive është fakti se gjatë ditëve të fundit ka …

Lexo me shume

RESHJET E PARA TE DEBORES NE QYTETIN E SHKODRES

Pjesa me e madhe e qarqeve ne vendin tone jane perballur me reshje debore kete te diele. Reshje debore do te kete ne 300 m mbi nivelin e detit ne veri te vendit. Instituti i Gjeoshkencave ka njoftuar gjithashtu se pergjate fillimit te javes tjeter reshje debore mund te kete edhe ne zonat e uleta fushore dhe ato bregdetare. Por, …

Lexo me shume

VJEDHJE E ENERGJISE, OSHEE PROÇEDON 14 ABONENTE NGA SHKODRA

OSHEE ka kapur ‘mat’ në vjedhje 14 abonentë, për të cilët ka bërë edhe padi. Në vijim të kontrolleve në kuadër të konsolidimit të disiplinës në konsumin e energjisë elektrike dhe reduktimit të mëtejshëm të nivelit të humbjeve joteknike, OSHEE ka konstatuar personat që vidhnin energjinë elektrike. OSHEE ka bërë të ditur se kontrollet në katër ditët e fundit bënë …

Lexo me shume

CILESIA E QUMESHTIT, NE FOKUS TE DREJTORISE SE BUJQESISE

“Nuk do mundet fermeri te transportoje qumesht nga ferma e tij ne baxho pa ene te çertifikuara dhe te kontrolluara” Drejtoria e Bujqesise ne Qarkun Shkoder do ti kushtoje kete vit nje vemendje me te madhe cilesise se qumeshtit.  Drejtori i kesaj drejtorie, Mustaf Kraja ben me dije se risia eshte se qumeshti qe do te shkoje ne baxho do …

Lexo me shume

BASHA PERSERI AKUZA NDAJ KRYEMINISTRIT RAMA

Pas perplasjeve te forta ne sallen e kuvendit, edhe kete te shtune kane vijuar replikat ne distance mes kryeministrit Edi Rama dhe kryedemokratit Lulzim Basha per skemen e re te ndihmes ekonomike. Ne nje prononcim per mediat, kreu i Partise Demokratike, Lulzim Basha hodhi perseri akuza ndaj kryeministrit Rama, duke thene per qytetaret se kane punesuar  nje parazit dhe nje …

Lexo me shume