Monday , 28 September 2020

AKTUALITET

NGELIN NE TEST TE GJITHA EDUKATORET E QENDRES SE ZHVILLIMIT

Ne Qendren e Zhvillimit Shkoder asnje nga edukatoret nuk kane kaluar testin. Gjate dites se enjte ato jane ngritur ne proteste duke thene se nuk ka asnje mundesi qe te jene te gjitha ngelse, ndersa ka edhe nga ato edukatore qe kane marre 0 pike, testimi eshte i pakontestueshem duke mos ju dhene mundesine qe ti shohin ato. Nje tjeter …

Lexo me shume

MBESA E At ZEF PLLUMIT: FALJA E RAMES E VONUAR DHE JO E PLOTE

Ka kerkuar falje e vonuar dhe jo e plote ajo qe ka bere kryeministri shqiptar Edi Rama e qe lidhet me dekorimin e hetuesit te At Zef Pllumit. Per Angjelina Gjeken, mbesen e klerikut At Zef Pllumi bashke me ndjesen duhej te kthehej pas edhe dekorata qe ka marre persekutori i xhaxhait te saj. Angjelina thote se nje falje shpirterore …

Lexo me shume

SHKODRANET: NDJESA E KRYEMINISTRIT E VONUAR

Gjate vizites se tij ne qytetin e Shkodres Kryeministri Edi Rama kerkoi falje per dekorimin e torturuesit te At Zef Pllumbit, por tha se qeveria e tij nuk ka gabuar as me dashje e as pa dashje por nuk ka pare me saktesi listen e emrave te te dekoruarve. Por jane qytetaret shkodrane ata te cilet e kane cilesuar si …

Lexo me shume

VIZITA E KRYEMINISTRITE NE SPITALIN E SHKODRES

Nj dit pas vizits t Kryeministri Edi Rama pran spitalit rajonal n Shkodr, kryeministria ka shprndar pr mediat t cilat m hert jan censuruar pr t filmuar shefin e qeveris pamjet e ksaj vizite. N pamjet e shprndara kryeministri Rama ka vizituar pavionet e reja, t ktij spitali, nga ku ka deklaruar se puna pr prmirsimin e kushteve t spitalit …

Lexo me shume

MOLLA: KEMI NISUR PASTRIMIN E DEPOVE DHE KOLEKTORIT

Depot e ujesjellesit ne Ajasem kane qene te mbuluara nga barishtet te cilat rrezikonin cilesine e ujit ndersa gjate dites se sotme jane pastruar nga ana e ujesjelles-kanalizime. Drejtori I ujesjellesit-Mark Molla tha se kjo drejtori po punon me fuqine e saj punetore ndersa po ben edhe pastrimin e kolektorit te ujrave te bardha. Drejtoria e ujesjellesit gjate kesaj periudhe …

Lexo me shume

MAKINAT E PRODHUARA PARA VITIT 2002 DO TE BLLOKOHEN

Makinat e vjetra rrezikojn t mos e kalojn kolaudimin. Ministria e Mjedisit bashk me Ministrin e Transporteve po hartojn nj udhzim i cili do t ndryshoj normat e shkarkimit t gazrave. Ministri i Mjedisit Koka ka paralajmruar marrjen e masave q makinat t cilat kan nivel t lart shkarkimi t mos lejohen n qarkullim. Nderkohe Ministria e Mjedisit se bashku …

Lexo me shume

PUKE, GJENDET I VRARE RREQEBULLI I BALLKANIT

N malin e Munelles n Puk , zona e vetme n Shqipri ku jeton Rreqebulli sht gjetur nj kelysh Rreqebulli I vrar. Lajmi sht br I ditur nga Shoqata pr Mrojtjen dhe Ruajtjen e Mjedisit natyror n Shqipri, e cila prej vitesh investon n Malin e Munelles pr ruajtjen e kafshs s rralle. Vrasja ka tronditur ambjentalistet nisur nga fakti …

Lexo me shume

JEP DOREHEQJEN DREJTORI I OSHEE-s

Ne Shkoder duket se ka nisur vala e dyte e doreheqjeve. Nje tjeter drejtori nder me te rendesishmet aktualisht eshte pa nje titullar. Kjo pasi ka dhene doreheqjen drejtori i Operatorit te shperndarjes se energjise elektrike ne Shkoder Andi Halluni. Ne fakt posti i Hallunit prej muajsh ka qene nder me te permendurit por sic duket kete here ka qeve …

Lexo me shume

URUI: GATI LABORATORI I DIABETIT!

Spitali Rajonal i Shkodres ka nisur punen per disa investime te rendesishme. Ka qene drejtoria e ketij insitucioni Dhurata Urui e cila tha se ka perfunduar dhoma e veante e diabetit e pajisur edhe me laboratorin perkates e po keshtu edhe sherbime te tjera. Ndersa ne fillim te vitit te ardhshem priten investime ne repartin e neorologjise Me heret ka …

Lexo me shume

PENALITETE PER AUTOMJETET E VJETRA TE PA ’ REGJISTRUARA

Krahas detyrimeve vjetore qe duhen kryer per automjetet, ne kodin rrugor tashme eshte perfshire nje tjeter ndryshim. Personat te cilet kane zoteruar me pare nje tjeter automjet tjeter dhe per te cilin nuk kane bere dorezimin e targave apo edhe cregjistrimin duhet ta bejne kete prane Drejtorise se Transportit Rrugor,duhet te bejne kete dorezim qe te jene brenda rregullores. Nderkohe …

Lexo me shume