AKTUALITET

PD N HAJMEL, BESIM PR FITORE T THELL M 21 QERSHOR

Strukturat e Partis Demokratike n Hajmel jan t angazhuara pr nj fitore t thell n zgjedhjet e 21 Qershorit. Nj fakt i till sht pohuar edhe gjat mbledhjes me strukturat e ksaj force politike n Hajmel. Gjat takimit me kandidatin e PD-s pr Bashkin Vau Dejs, Zef Hila, antar t strukturave t Partis Demokratike n Hajmel kan garantuar se fitorja …

Lexo me shume

DITA PAS STATUSIT KANDIDAT-FAR VJEN M PAS?

Qendra europiane ka zhvilluar n biblotekn universitare aktivitetin me tem Dita pas statusit kandidat-fare vjen m pas? Ky takim erdhi edhe n bashkpunim me fakultetin e drejtsis. Pedagogia Margarita Topalli foli mbi prfitimet q ka vendi yn nga Bashkimi Europian si dhe n eksperiencn e saj si pedagoge Topalli tha se t rinjt jan pro afrimit t Shqipris me Bashkimin …

Lexo me shume

FMIJT LARG DROGS

sht organizuar konkursi ndrmjet shkollave t qarkut Shkodr, ku pjesmarrse ishin 20 shkolla. Drejtorja e DAR Shkodr pohon se ky aktivitet sht mbshtetur masivisht nga t gjitha shkollat e rajonit t Shkodrs. Ky aktivitet sht i mbshtetur dhe nga drejtoria e policis dhe shefi i drejtoris s ruajtjes s rendit dhe siguris Luigj Vathaj, pohon se aktivitete t tilla ndihmojn …

Lexo me shume

FESTOHET 6 MAJI, DITA E LULEVE

Shkodra, vazhdon traditn e saj, q n do 6 maj t festoje ditn e luleve. Kshtu ka ndodhur edhe sot, kur bazuar nga nj program t miratuar nga Zyra e Kulturs pran Bashkis Shkodr, po organizohen nj sr aktivitetesh kulturore artistike. E quajtur si festa e Dits s Luleve, shkodrant n kt dit, e cila duhet theksuar se ka ardhur …

Lexo me shume

RRNOJAT E TRIBUNS BURIM MBIJETESE

Me nisjen e prishjes s tribuns qndrore t stadiumit Loro Borii tashm romt por jo vetm jan dyndur pr t marr sa m shum hekur e pastaj pr ti shitur pr skrap, n mnyr q t nxjerrin bukn e gojs. Kshtu jan shprehur pr TV Rozafa, ndrsa theksojn s nuk kan zgjidhje tjetr prvese t rrezikojn jetn e tyre pr …

Lexo me shume

RRETH 20 FMIJ N DIT PARAQITEN N PEDIATRI

Nga luhatjet e temperaturave t ditve t fundit sht rritur numri i fmijve q jan paraqitur pran pediatris n spitalin rajonal Shkodr, kjo pohohet pr TV ROZAFA nga shefja pediatre, Greta Narai. Narai pohon se fmijt t cilt paraqiten jan t prekur nga virozat e stins. sht rritur ndrgjegjsimi i prindrve pr kujdesin ndaj fmijve por prseri Narai jep kshilla …

Lexo me shume

PRKUJTOHET DITA E DSHMORVE T ATDHEUT

5 maji shnon ditn e dshmorve t atdheut. N prkujtim t ksaj dite n salln e kinema Millennium sht organizuar aktiviteti nga familjart e dshmorve t atdheut dhe kryesia e organizats s veteranve t LAN. Aktiviteti m pas ka vijuar me nj koncert artistik nga fmijt e shkolls Dshmort e Prishtins. M pas t gjith t pranishmit i jan drejtuar …

Lexo me shume

AKU SHTON KONTROLLET N ZONAT TURISTIKE

Autoriteti Kombtar i Ushqimit me afrimin e sezonit veror ka shtuar inspektimet n njsit e shitjes, pr rritjen e siguris ushqimore dhe mbrojtjen e shndetit t konsumatorve. Sipas Inspektorit t OJF-s pran AKU Shkodr, Hilmi Erkoaj AKU gjat ksaj periudhe ka marr masa pr shtim t kontrolleve n terren mbi tregtimin e produkteve ushqimore n zonat turistike . Por pavarsisht …

Lexo me shume

U ZHVILLUA NJ KONFERENC MBI TOLERANCN NDRFETARE

  Myftinia Shkodr n bashkpunim me Zyrn e Kshilltarit t shtjeve Fetare n Ambasadn e Turqis, organizuan nj konferenc me tem Pejgamberi Muhamed a.s dhe etika e bashkjetess fetare. Personalitete t rndsishme t komunitetit mysliman, prmes kumtesave q mbajtn prcolln mesazhe t rndsishme duke i mshuar fort atyre t mirkuptimit dhe tolerancs mes popujve, pavarsisht prkatsis kombtare e fetare. Myftiu …

Lexo me shume

ISH T PRNDJEKURIT SHKODR T KNAQUR ME HAPJEN E DOSJEVE

Ndonse nuk sht miratuar i plot srish jemi t knaqur me miratimin pr hapjen e dosjeve. Ky ka qen reagimi i ish t prndjekurve t qarkut Shkodr pas miratimit t ligjit pr hapjen e dosjeve. Edhe pse opozita ka votuar kundr, mazhoranca ka miratuar n parlament ligjin pr hapjen e dosjeve, i cili ka n themel informimin. Opozita si krkes …

Lexo me shume