AKTUALITET

NDËRRON JETË NË MOSHËN 86-VJEÇARE FERID BALA

Ka ndërruar jetë në moshën 86-vjeçare muzikologu dhe profesori i njohur shkodran, Ferid Bala. Ai njihet si themeluesi i shkollës së kantos në Shkodër. Ferid Bala ka lindur me 12 prill 1934. Shkollën fillore e bëri në Shkodër në mësonjëtoren 24 Maji ku mësues muzike pat kompozitorin Prenk Jakova. Që në atë kohë Prenka e klasifikoi Feridin, së bashku me …

Lexo me shume

LIQENI I SHKODRËS, I LËNË NË HARRESË

Liqeni i Shkodrës po shkon drejt degradimit. Mungesa e ndërhyrjes në këtë pasuri ujore ka bërë që shumë barishte të dalin në sipërfaqe. Mbeturina të ndryshme ndodhen edhe përgjatë gjithë bregut të këtij liqeni. Vetë qytetarët flasin për TV Rozafa për gjendjen e keqe të liqenit, ku theksojnë se duhet ndërhyrë, pasi është lënë në harresë. Ndërkohë, kjo situatë ka …

Lexo me shume

PREKET NGA COVID-19 EDUKATORJA E KOPESHTIT NE LEZHE

Kopështi numer 3 në lagjen Skëndërbeg të qytetit të Lezhës është mbyllur, pasi njëra nga edukatoret ka rezultuar e prekur nga COVID-19. Ajo dyshohet se është infektuar nga vajza e saj e cila është studente, ndërsa pas idetifikimit të rastit janë karantinuar i gjithë stafi i kopeshtit dhe janë në pritje të analizave. Gjithashtu është bërë dezinfektimi i ambjenteve dhe …

Lexo me shume

AIDSSH, TAKIME NË SHKODËR PËR PERIUDHËN E KOMUNIZMIT

Autoriteti për Informim mbi Dokumentet e Ish-Sigurimit të Shtetit, ka zhvilluar këtë të marte një sërë takimesh në Shkodër. Takimet vinin në kuadër të bashkëpunimi me komunitetet lokale për dosjet e ndryshme të përiudhës komuniste. Nuk munguan as historitë interesante gjatë periudhës komuniste… Takimet u përmbyllën me një vizitë në Bashkinë Shkodër me kryebashkiaken Voltana Ademi.

Lexo me shume

FESTA E SHËN PALIT DHE SHËN PJETRIT

Në kishen e “Shën Pjetri e Pali” në Bajzë është kremtuar festa e Shën Palit dhe Shën Pjetrit. Në fjalën e tij para besimtarëve të shumtë, arqipeshkvi i dioqezit Shkodër-Pult, Imzot Angelo Massafra, kishte një mesazh të veçantë ku tha se ka vend për falje për persekutorët nëse pendohen dhe kjo është bukuria e krishtërimit… Një mesazh e kishte edhe …

Lexo me shume

FLUKS PUSHUESISH NE PLAZHIN E SHENGJINIT

Fundjava e gjeti zonen turistike të Shëngjinit të mbushur me pushues. Moti i ngrohte me temperatura te larta solli dyndje qytetaresh drejt bregdetit e këtë e tregon dhe trafiku i rënduar përgjatë superstrades Milot-Lezhë si dhe në rrugen drejt Shëngjinit. Fluksi i automjeteve që vinin kryesisht nga Kosova ishte shumë i lartë, duke krijuar trafik të rënduar gjatë oreve të …

Lexo me shume

8 TË INFEKTUAR NË SHKODËR, 1 PERSON HUMB JETËN

Një 73 vjeçar nga Shkodra dhe një 54 vjeçar nga Tirana me koronavirus kanë ndërruar jetë në Spitalin Infektiv. Lajmi u bë i ditur nga Ministria e Shëndetësisë, ndërsa shton se viktimat kishin sëmundje të tjera bashkëshoqëruese. 73 vjeçari nga Shkodra mësohet se fillimisht për shkak të komplikacioneve shëndetësore që ka pasur është shtruar në Spitalin Rajonal të Shkodrës në …

Lexo me shume

I MOHOJNË NDIHMËN SOCIALE PREJ 2 MUAJSH!

Ky është Bashkim Sula, banor i qytetit Koplik të Bashkisë Malësi e Madhe. Prej 2 muajsh, ai nuk ka arritur që të përfitojë ndihmën sociale nga Bashkia Malësi e Madhe, ashtu siç i takon. Për këtë ai ankohet, duket thënë se e sorollasin nëpër bashki dhe i kanë thënë se nuk ka fonde. Sula thotë se të njëjtën problematikë kanë …

Lexo me shume

ME LIGJIN E RI TË PYJEVE, BASHKITË JANË PRONARË LEGALË TË TYRE

Me ligjin e ri të pyjeve, Bashkitë janë pronarë legalë të tyre. Deklarata vjen nga ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi. Në një takim me krerët e bashkive të Prefekturës nga Berati, ku u diskutua mbi ligjin e ri të pyjeve, Klosi tha se ligji i ri i pyjeve, miratuar së fundmi i ndan pyjet në kombëtar, të cilët …

Lexo me shume

MESAZHI I MJEKUT PËR PARANDALIMIN E KORONAVIRUSIT

Mjeku Arjan Harxhi i është drejtuar me një mesazh apo apel qytetarëve për të rishikuar pozicionin e tyre në parandalimin e përhapjes së koronavirusit. Harxhi thotë se çdokush ka përgjegjësitë e veta dhe duhet të rishikojnë pozicionin e tyre në luftën ndaj kësaj pandemie. Në fakt, numri i të infektuarve vijon të jetë ende i lartë në vendin tonë, madje …

Lexo me shume