Friday , 15 December 2017

AKTUALITET

KESH: KASKADA E DRINIT NEN KONTROLLË

Reshjet e dendura të shiut të rëna gjatë ditëve të fundit kanë përmirësuar situatën hidroenergjetike në Kaskadën e Drinit. Korporata Elektroenergjetike Shqiptare raporton se rezerva energjetike në orën 12 te se Shtunes paraqitet në vlerën 572 GWh, ose 116 GWh më e lartë se ajo e datës 28 Nëntor kur nisën reshjet intensive të shiut. Ndërkaq, niveli i ujit në …

Lexo me shume

SHKARKIMET NGA HEC VAU I DEJES ME 500 m3/s

Vazhdojne shkarkimet në Hidrocentralin e Vaut të Dejes, sipas informacioneve që vijn ato vijojnë me 500 metër kub ujë në second, po kështu shkarkime ka patur edhe nga Hidrocentrali I Komanit me rreth 300 meter kub ujë në second. Ndërsa prurjet anësore në hidrocentralin e Vaut të Dejes janë në kuoten e 700 metër kub ujë në second. Sipas Emergjencave …

Lexo me shume

NISIN SHKARKIMET NE HEC VAU DEJES

Shkarkimet kanë filluar në HEC Vau I Dejës në mënyrë të kontrolluar si shkak I prurjeve anësore. Aktialsiht po  shkarkohet vetëm nga tuneli I Dejës. Në total HEC Vau I Dejes shkarkon 830 metër kub ujë në sekondë, nga të cilat 330 janë nga ky tunel, ndërsa 500 metër kub ujë janë nga turbinat që prodhojnë energji elektrike. Prurjet janë …

Lexo me shume

MYFTIU I SHKODRES: SHQIPTARET JANE TE MBYTUR NE HALLE

Teksa u lut per banoret e zonave te permbytura, myftiu i Shkodres Imam Muhamed Sytari tha se shqiptaret jane te mbytur ne halle. Gjate fjales se tij ne hytben e se Premtes ne xhamine e Parruces, imam Sytari u shpreh se jetesa e tyre eshte shume e veshtire si shkak i problemeve te ndryshme. Ai kerkoi ndihmen e Zotit per …

Lexo me shume

PROBLEMET ME ÇATITE E DISA SHKOLLAVE NE BASHKINE SHKODER

Këtë të premte të gjitha shkollat dhe kopshtet në vendin tonë kanë qënë të mbyllura si shkak i situatës së përkeqësuar nga përmbytjet që kanë përfshirë disa zona. Reshjet e shiut të rëna një natë më parë kanë krijuar probleme me çatitë e disa shkollave në Bashkinë Shkodër, ndërkohë reshjet kanë sjellur edhe shtim të lagëshirës në shkolla. Një gjë …

Lexo me shume

PERMBYTJET NGA RESHJET, SITUATA NE BASHKINE SHKODER

Bashkia Shkoder i ka derguar nje shkrese prefektit te Qarkut Shkoder per situaten qe ndodhet pas reshjeve te shiut. Situata në territorin e Bashkisë së Shkodrës paraqitet jo problematike. E gjithë struktura ka qenë në gadishmëri gjatë gjithë ditës, në çdo njësi administrative dhe në qytet, përfshirë këtu forcat e MNZ dhe të Ujësjellësit. Keshtu në qytetin e Shkodrës. Situata …

Lexo me shume

PERMBYTJET SJELLIN EDHE MUNGESE TE UJIT TE PIJSHEM

Permbytjet ne disa zona te Bashkise Shkoder dhe mungesa e ujit te pijshem kane sjelle edhe reagimin e Drejtorise Ujesjelles-Kanalizime Shkoder. Kjo drejtori njofton të gjithë qytetarët se për arsye të punimeve në rrjetin elektrik, në nënstacionin Shkodra 1 ka pasur stakim të energjisë elektrike nga e cila furnizohen pompat e Ujësjellësit, e për këtë arsye ka pasur ndërprerje të …

Lexo me shume

RIPARIMET NGA PERMBYTJET, PLAGOSEN 3 ELEKTREÇISTE TE OSHEE SHKODER

Tre elektreçiste te OSHEE Shkoder jane plagosur mbremjen e se Enjtes në krye të detyrës. Ata kanë pësuar djegie gjatë riparimit të një defekti të shkaktuar nga moti i keq në nënstacionin Shkodra 1. Elektricistët e demtuar jane Erjon Hafizi 35 vjeç, Agron Berisha 28 vjeç dhe Afrim Halluni 45 vjeç. Dy prej tyre, janë dërguar me urgjencë drejt Tiranës, …

Lexo me shume

EMERGJENCAT CIVILE JAPIN INFORMACION PËR SITUATËN NGA RESHJET

Emergjencat Civile, strukturë pranë Ministrisë së Brendshme kanë dhënë informacion për situatën e reshjeve dhe të përmbytjeve në të gjithë vendin deri në orën 8:00. Sipas Emergjencave Civile situata pritet të rëndohet dhe kërkon nga qytetarët të evitojnë lëvizjet e panevojshme. EC: Situata me reshjet dhe masat – ora 08:00 Nisur nga situata e rënduar si pasojë e rreshjeve me …

Lexo me shume

PËRMBYTJET, POLICIA E QARKUT SHKODËR KA NJË LAJMËRIM URGJENT

Si pasojë e problemeve të shkaktuara nga moti i keq, Policia e Qarkut Shkodër i bën thirrje qytetarëve ta telefojnë për t’u shkuar në ndihmë në raste emergjencash. Ja njoftimi i policisë: Drejtoria Vendore e Policisë Shkodër vë në dispozicion për të gjithë shtetasit numrat e telefonit të Sallave Operative të D.V.P. Shkoder, në mënyrë që të kontaktojnë dhe të …

Lexo me shume
Abonohu per lajmet e fundit
Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
Abonohu sot per lajmet me te fundit !
×
×
WordPress Popup Plugin