AKTUALITET

PAS LAJMIT NË TV ROZAFA PËR MJEKËT, REAGON ISH-DEPUTETJA IZMIRA ULQINAKU

Edhe në këto ditë të zeza, Edi Rama nuk harron të shfryjë urrejtje mbi Shkodrën e shkodranët. Njësoj siç është përjashtuar nga çdo fond qyteti që në 2013, sot në ditët e Pandemisë përjashtohen mjekët e Spitalit të Shkodrës dhe të Qendrave Shëndetësore, nga shpërblimi. Janë mjekët dhe infermierët e Shkodrës, heronjtë që po mbrojnë qytetarët, në këto ditë të …

Lexo me shume

LAJM I FUNDIT: VOLTANA ADEMI ME THIRRJE PËR QYTETARËT SHKODRANË

Të dashur bashkëqytetar! E shqetësuar për shëndetin e secilit banor të Bashkisë Shkodër, ndiej detyrë tërheqjen e vëmendjes tuaj dhe sensibilizimin për parandalimin e përhapjes së virusit COVID-19. Shëndeti dhe mirëqenia e të gjithëve është prioritet absolut dhe më e rëndësishme se gjithçka. Është shumë e vështirë që brenda pak ditëve, të ndryshojë totalisht jeta jonë, sjellja jonë, ritet më …

Lexo me shume

LEZHA I “BINDET” MASAVE TE REJA TE QEVERISE

Masat e reja të qeverisë për kufizimin e lëvizjes së qytetareve kanë dhënë efekt në Lezhë. Pas orës 10 të paraditës rruget dhe trotuaret e qytetit ishin të zbrazta dhe të paktë ishin qytetaret që nuk e zbatuan urdherin.Të pa bindurit nisi ti shpërndajë policia e cila i paralajmeroi edhe më masa ndëshkimore ata që nuk do zbatojnë oraret e …

Lexo me shume

QYTETARET E SHKODRES DYNDEN NE TREGJE

Pas orës 10:00 ashtu sikurse është bërë me dije do të ndalohet lëvizja e qytetarëve, si masë parandaluese për përhapjen e koronavirusit. Në Shkodër ky kufizim ka bërë që qytetarët të mbushin tregjet. Për qytetarët ky orar nga ora 06:00-10:00 është i mjaftueshëm për të bërë pazaret….Mirëpo, e kundërta ndodh me tregtarët. Këta të fundit ankohen se orari është shumë …

Lexo me shume

MJEKËT E SHKODRËS PËRJASHTOHEN NGA SHPËRBLIMET

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar se do ketë bonus për personelin mjeksor që do shërbej në këtë situatë në përballimin ndaj koronavirusit. Ndërsa mësohet se edhe në këtë rast ka diskriminime. udhëzimi i qeverisë është shumë i qartë, ku në vendimin nr 207 të datës 10 mars të 2020 ” Për dhënie shpërblimi për personelin, mjekë, infermierë dhe punonjës të …

Lexo me shume

BASHA MBËSHTET PROPOZIMET E BASHKISË SHKODËR

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, vlerëson propozimet e kryebashkiakes së Shkodrës, Voltana Ademi, për të përjashtuar me 3 muaj nga detyrimet vendore taksapaguesit, në këto ditë të vështira të koronavirusit, duke u shprehur se situata emergjente kërkon masa dhe veprime konkrete. Përmes një mesazhi në “Facebook”, Basha i bën thirrje kryeministrit Edi Rama të shqyrtojë menjëherë propozimet e Ademit.“Situata …

Lexo me shume

COVID-19, KËRKESA E BASHKISË SHKODËR

Bashkia e Shkodrës reagon për situatën e krijuar nga përhapja e koronavirusit në Shqipëri, duke kërkuar marrjen e masave urgjente. Bashkia kërkon përjashtimin nga taksa e pronës dhe tarifat vendore për 3 muaj për të gjitha kategoritë e taksapaguesve, si dhe përjashtimin e tyre nga kamatvonesat e detyrimeve vendore dhe gjobave.Në njoftimin e Bashkisë Shkodër shkruhet:Kërkojmë menjëherë shqyrtimin dhe miratimin …

Lexo me shume

KORONAVIRUSI, SITUATA NË QARKUN SHKODËR

Aktualisht nuk ka asnjë shenjë Covid-19, në territorin e Qarkut Shkodër, por rreziku ndaj tij sa vjen e bëhet me kercenues. Në këtë kuadër Komisioni i Mbrojtjes Civile në Prefekturën e Qarkut Shkodër kërkon nga të gjithë drejtuesit e strukturave që ti kushtojnë kujdes strukturave në terren, të cilët janë përballë ketij virusi, të racionalizojnë forcat, të punojnë me rregulla …

Lexo me shume

NDËRGJEGJËSOHEN QYTETARËT SHKODRANË!

Më në fund, qytetarët shkodranë duket se i janë përgjigjur thirrjes së qeverisë dhe mjekëve për të qëndruar në shtëpitë e tyre në këto ditë koronavirusi. Kjo e enjte ka shënuar një numër shumë të vogël të lëvizjeve të qytetarëve në pedonalen e Molos.Për këtë nuk ka pasur nevojë të qëndrojë as patrulla e policisë dhe ushtrisë në hyrje të …

Lexo me shume

64 PERSONA TË PREKUR ME KORONAVIRUS NË SHQIPËRI

Shkon në 64 numri i të prekurve me koronavirus në Shqipëri. Drejtoresha e Institutit të Shëndetit Publik, Albana Fico, informoi mbi situatën e COVID-19 në Shqipëri, ku në 24 orët e fundit janë testuar 32 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 5 raste të reja me COVID-19.Fico tha se jemi duke vijuar me testimin e rasteve të dyshuara, …

Lexo me shume