Wednesday , 30 September 2020

AKTUALITET

16 NENTORI, DITE ZIE KOMBETARE

16 nentor Zi Kombetare. Qeveria shqiptare e ka shpallur, dit zie kombtare, n respekt e nderim t viktimave t sulmeve terroriste n Paris.N t gjitha institucionet shtetrore flamuri sht ulur n gjysmshtiz. N orn 12:00 eshte mbajtur nj minut heshtje.Kryeministri Edi Rama shprehu ngushllimet dhe solidaritetin e popullit shqiptar ndaj popullit francez, n nj letr ngushllimi drejtuar homologut t Francs, …

Lexo me shume

URA E BAHALLEKUT NE GRAHMAT E FUNDIT!

Demtimi I Ures se Bahallekut eshte nje sfide per institucionet ne Shkoder te cilet kane mbyllur syte perballe kesaj situate. Kronikat televizive te cilat paraqesin shpeqetimin e qytetareve dhe gjendjen ne te cilen ndodhet nyja lidhese e Shkodres nuk kane sjelle asnje reagim. Serish jane drejtuesit e automjeteve por edhe qytetare te thjeshte te cilet thone se gjendja e ures …

Lexo me shume

LARGOHET DREJTORI I UJESJELLESIT??

Pas disa levizjeve te brendshme ne bashkine Shkoder vala e ndryshimeve ka nisur edhe per drejtorite te cilat jane ne varesi saj. Burime te sigurta bejne me dije se drejtori i Ujesjelles- Kanalizimeve Leonard Kepi eshte shkarkuar gjate kesaj te shtune. Megjithate ende nuk ka nje emrim te ri dhe ne keto kushte Kepi nuk ka nguruar qe te prononcohet …

Lexo me shume

Imzot MASSAFRA: TE BASHKOHEMI PER TE MUNDUR TERRORIZMIN

Kisha katolike Shkoder serish I ka dedikuar meshen e shenjte shpirtrave te vrare ne Paris gjate sulmit terrorist. Arqipeshkvi Imzot Angelo Massafra tha se keto sulme jane kanceri I njerezimit teksa drejtoj nga Shkodra thirrjen per paqe vellazerore me myslimanet e per ti treguar botes se bashkejetesa fetare mund cdo qellim vrases.Per shpirtrat e vrare dergoj lutje edhe Famullitari i …

Lexo me shume

SHKODER, LAGJIA “DUDAS” ME RRUGE TE AMORTIZUAR

Lagjia Dudas e cila eshte nje nder me te vjetrat ne qytetin e Shkodres gjendet mes nje situate te veshtire pasi rruget e kesaj lagjeje jane teresisht te amortizuara. Banoret e ngrene kete shqetesim pasi shprehen se prej pothuajse 30 vitesh kete rruge e mbajne mend ne kete gjendje.Per Tv Rozafa ata thone se rregullimi i kesaj rruge eshte teper …

Lexo me shume

KISHA KATOLIKE MESHE TE SHENJTE PER VIKTIMAT E PARISIT

Famullia e Shn Shtjefnit n Shkoder i ka kushtuar nj mesh t shenjt viktimave t sulmit terrorist n Franc, ngjarje q tronditi mbar botn prej mbrmjes s t premtes. N pranin e t rinjve t famullis s Shn Shtjefnit, famullitari i Shkodres Dom Artur Jaku e quajti nj t premte t zeze ngjarjen e ndodhur n Paris, e q sipas …

Lexo me shume

DEMTOHET AUTOSTRADA MILOT- MAMURRAS

Edhe autostrada Milot- Mamurras nuk po i shpeton dot demtimeve. Hapja e kalimeve te paligjshme shoqerohet edhe mungesen e sinjalistikes duke e bere akoma me te rrezikshme levizjen e mjeteve. Kjo gjendje ne te cilen ka nisur te degradoje kjo rruge e re eshte bere shkak per aksidente, vetem javen e shkuar jane shenuar 3 te tille ku nuk munguan …

Lexo me shume

URA E KIRIT RREZIKON KALIMTARET E RASTIT

Ura e Kirit eshte drejt degradimit te plote. Pervec amortizimit te mjeteve ajo eshte kthyer ne nje rrezik te madh per femijet te cilet cdo dite e pershkuajne kete ure per te mberritur ne shkolle.   Stina e dimrit e vshtirson edhe m shum kalimin mbi t, duke vn n rrezik jetn e kalimtareve por edhe mjeteve q shpesh e …

Lexo me shume

BSPSH: BIZNESI GATI TE PROTESTOJE

Bashkimi i sindikatave te pavarura eshte ne pergatitje te protestave te radhes. Tashme protestat do te zgjerohen ne shume dimensione, arsim, shendetesi dhe biznese. Kryetari i BSPSH Albert Tuka tha se shterngimi i masave per bizneset eshte i papranueshem.   Nga kjo e enjte ka hyre ne fuqi ndryshimi ne ligjin e gjobave me 5-fishim deri ne 10-fishim te gjobave …

Lexo me shume

PROPOZIMI PER BURG NDAJ SHPIFESVE, REAGOJNE GAZETARET

Propozimi i qeverise per denim me burg kundrejt shpifesve ku pike kye jane mediat eshte ndeshur me reagime te forta. Gazetaret e mediave lokale e po ashtue dhe kombetare jane shprehur se ky eshte nje hap pas ndaj demokracise dhe lirise se fjales.   Nderkohe Organizata pr Bashkpunim dhe Siguri n Europ, OSBE, lshoi nj deklarat shum kritike ndaj propozimit …

Lexo me shume