Thursday , 26 April 2018

AKTUALITET

RIPARIMET NGA PERMBYTJET, PLAGOSEN 3 ELEKTREÇISTE TE OSHEE SHKODER

Tre elektreçiste te OSHEE Shkoder jane plagosur mbremjen e se Enjtes në krye të detyrës. Ata kanë pësuar djegie gjatë riparimit të një defekti të shkaktuar nga moti i keq në nënstacionin Shkodra 1. Elektricistët e demtuar jane Erjon Hafizi 35 vjeç, Agron Berisha 28 vjeç dhe Afrim Halluni 45 vjeç. Dy prej tyre, janë dërguar me urgjencë drejt Tiranës, …

Lexo me shume

EMERGJENCAT CIVILE JAPIN INFORMACION PËR SITUATËN NGA RESHJET

Emergjencat Civile, strukturë pranë Ministrisë së Brendshme kanë dhënë informacion për situatën e reshjeve dhe të përmbytjeve në të gjithë vendin deri në orën 8:00. Sipas Emergjencave Civile situata pritet të rëndohet dhe kërkon nga qytetarët të evitojnë lëvizjet e panevojshme. EC: Situata me reshjet dhe masat – ora 08:00 Nisur nga situata e rënduar si pasojë e rreshjeve me …

Lexo me shume

PËRMBYTJET, POLICIA E QARKUT SHKODËR KA NJË LAJMËRIM URGJENT

Si pasojë e problemeve të shkaktuara nga moti i keq, Policia e Qarkut Shkodër i bën thirrje qytetarëve ta telefojnë për t’u shkuar në ndihmë në raste emergjencash. Ja njoftimi i policisë: Drejtoria Vendore e Policisë Shkodër vë në dispozicion për të gjithë shtetasit numrat e telefonit të Sallave Operative të D.V.P. Shkoder, në mënyrë që të kontaktojnë dhe të …

Lexo me shume

RESHJET E SHIUT, PROBLEME NE SHUME ZONA TE BASHKISE SHKODER

Reshjet e shiut qe kane perfshire bashkine e shkodres kete te enjte kane shkaktuar deme te konsiderueshme ne disa zona te kesaj bashkie. Dalja e ujit ne siperfaqe dhe mungesa e energjise ne disa zona vijon te jete problematike dhe kerkon zgjidhje nga institucionet. Nje gje e tille u pohua edhe nga vete n/kryetari i bashkise shkoder, Arben Gjuraj, ne …

Lexo me shume

PROTESTE E PUNONJESVE TE ISH-UZINES SE TELAVE

37 punonjëst t ëish uzinës së telave janë që 7 muaj pa rroga, ata kanë dal sërish në një protëstë ku kanë kërkuar pagat e prapambetura në të kundët ato do futen në grevë të urisë. Në mbështetje të tyre kanë ardhur edhe drejtues të Sindikatës së industrisë të cilët kanë kërkuar zgjidhje për këtë cështje nga ana e qeverisë …

Lexo me shume

QINDRA HEKTARE TOKE BUJQESORE RREZIKOJNE PERMBYTJEN

Reshje te dendura shiu janë paralajmeruar nga emergjencat civile, ndërkohe që  tokat bujqësore të 2 mijë familjeve në Balldren të Lezhës do të kenë probleme me kullimin.Hidrovori nga i cili evadohen ujërat e rreth 2 400 hektarëve, kërkon ndërhyrje për uljen e shtratit të pompave pasi toka ka rënë rreth 2 metër.Pastrimi i kanaleve të dyta e të treta nga …

Lexo me shume

“NDIHMA EKONOMIKE DHE DEMET E SHKAKTUARA NGA ZJARRI”

Ndihma ekonomike, e paaftesise dhe shteses se kempit per invalidet e punes per muajin nentor te ketij viti ka sjellur debate ne mbledhjen e Keshillit Bashkiak Shkoder, te zhvilluar kete te Enjte. Nje pjese e keshilltareve kerkuan te dijne perse jane hequr disa familje nga ndihma ekonomike dhe si po shperndahet ajo. Gjithashtu debate solli edhe pika e dyte e …

Lexo me shume

LLAZANI: SHQIPERIA E SOTME E KA FILLESEN NE 29 NENTOR

Kjo Shqiperi qe eshte sot fillesen e saj e ka me 29 Nentor. Eshte lufta nacional-clirimtare qe beri populli shqiptare qe coi ne kete produkt, pra krijimin e shtetit shqiptar. Keshtu shprehet Zamir Llazani, anetar i organizates se veteraneve te LANÇ-it. Ai komentoi keshtu deklaraten e deputetit te PD-se, Romeo Gurakuqi, qe nje dite me pare tha se 29 Nentori …

Lexo me shume

QYTETARET SHKODRANE E SHOHIN SI MUNDESI LARGIMIN JASHTE VENDI

28 – 29 Nentori shenojne festen e Pavaresise se Shqiperise. Populli shqiptare feston 105 vite shtet, mes shume ngjarjeve apo historive te ndryshme. Por, te pyetur nese do u jepej mundesia te largoheshin ne nje vend tjeter, per nje jete me te mire, cfare do te benin, qytetaret shkodrane shprehen keshtu: Kushtet e veshtira ekonomike ne vendin tone dhe shpresa …

Lexo me shume

HOMAZHET PRANE “VARREZAVE TE DESHMOREVE”

Pas aktivitetit te organizuar ne kinema Millenium, perfaqesues te organizates LANÇ zhvilluan homazhe ne “Varrezat e Deshmoreve” ne qytetin e Shkodres. Ne shenje mirenjohje, ato dhuruan kurora me lule prane bustit te heronjve qe dhane jeten e tyre per vendin tone.  Per perfaqesuesit e Levizjes Socialiste per Integrim dhe Partise Socialiste ky eshte nje moment reflektimi dhe ballafaqim me simbolet …

Lexo me shume