Wednesday , 18 July 2018

AKTUALITET

PROBLEMATIKAT NE RRUGEN E PREKALIT!

Rruga e Prekalit qe lidh edhe qytetin e Shkodres me zonen e Dukagjinit vijon te jete e rrezikuar persa i perket shembjes se dherave dhe rreshqitjes se gureve. Kryebashkiakja e Shkodres, Voltana Ademi, ben me dije se institucioni qe ajo drejton ka derguar mjetet e nevojshme ne ate rruge. Por, nga ana tjeter, theksoi se fondet per nderhyrje jane te …

Lexo me shume

PERMBYTJET E TOKAVE BUJQESORE NE NJESINE ANA E MALIT

Situata ne Njesine Administrative Ana e Malit ne Bashkine Shkoder vijon te mbete e njejte si nje dite me pare. Kryebashkiakja Voltana Ademi beri me dije se jane rreth 420 ha toka bujqesore nen uje, nderkohe qe ne rrugen e Obotit dhe Muriqanit ka veshtiresi te kalimit per shkak te prezences se ujit. Nga demet qe jane shkaktuar fermereve kemi …

Lexo me shume

FATURIMI I UJIT NE SHKOLLAT E SHENGJINIT

Eshtë e pamundur që një shkollë të harxhoi 4 milion lekë të vjetra uji në muaj, ndaj duhet ngritur një grup punë për ta verifikuar këtë problem.Shqetësimi është ngritur nga Kreu i Njesisë Administrative të Shëngjinit, Tonin Uldedaj gjatë takimit të organizuar dy ditë më parë nga prefekti i Lezhës për reformen e ujit.Sipas Uldedajt në shkollat e njesise që …

Lexo me shume

SHKARKIMET NGA HEC-et “PERPLASIN” BASHKINE SHKODER ME QEVERINE

Shkarkimet nga hidrocentralet kane “perplasur” institucionin e Bashkise Shkoder dhe qeverine. Kryebashkiakja Ademi kerkoi nga prefekti i Qarkut Shkoder, qe informacioni per shkarkimet duhet te jepet i ri, pasi jane mbi 350 ha toka bujqesore te permbytura. Ademi theksoi se shkarkimet nga hidrocentralet nuk jane aq sa publikohen dhe nje nder masat urgjente qe duhen ndermarre eshte ndezja e pompave …

Lexo me shume

EMIGRIMI I PALIGJSHEM I SHQIPTAREVE DREJT ANGLISE

Nje takim qe kishte ne fokus mbrojtjen e trafikimit te qenieve njerezore dhe emigrimin e paligjshem te shqiptareve drejt Anglise eshte zhvilluar kete te Enjte ne Shkoder. Takimi u zhvillua ne ambjentet e Prefektures se Qarkut Shkoder dhe moren pjese perfaqesues te Ambasades se Britanise se Madhe. Te pranishem ne takim pervec komitetit rajonal te mbrojtjes nga trafikimi te qenjeve …

Lexo me shume

TOKA BUJQESORE TE PERMBYTURA NE ANEN E MALIT, KRYEBASHKIAKJA ADEMI DHE PREFEKTI MILLJA NE TERREN

Situata e tokave bujqesore te mbuluara me uje eshte e perkeqesuar. Keshtu u shpreh kryetarja e Bashkise Shkoder, Voltana Ademi, e cila inspektoi nga afer Njesine Administrative Ana e Malit. Sipas Ademit mungon informacioni i duhur per shkarkimet nga hidrocentralet. Ndersa, per prefektin e Qarkut Shkoder, Çesk Millja, i cili mori pjese gjithashtu ne inspektimin e kesaj zone, situata nuk …

Lexo me shume

“LARGIM NGA PUNA PER PUNONJESIT QE JANE DEBITOR NDAJ UJESJELLESIT”

Prefekti i Lezhës Gjergj Prendi, ka paralajmeruar për largim nga puna të gjithë punonjesit e administrates shtetërore që nuk kanë paguar detyrimet ndaj Ujësjellësit.Këtë deklarate Prendi e bëri gjatë një takimi me drejtuesit e insitucioneve në nivel qarku, ku në fokus të diskutimeve ishte reforma e ujit. Në te njejten linjë ka qenë edhe përfasuesi i Ministrisë së Tranportit dhe …

Lexo me shume

GORICA E OBOTI RREZIKOJNE PERMBYTJEN

Reshjet e shiut dhe shkarkimet e Hidrocentraleve kanë përmbytur rreth 240 hektar tokë bujqësore në zonën e Anës së Malit kryesisht në fshatrat Obot dhe Goricë. Banorët e zonës shprehen se kjo zonë është vazhdimisht e përmbytun pasi është zona më e ulët dhe kjo zonë vazhdimisht përmbytet sa herë ka shkarkime nga hidrocentralet dhe se dëmët janë shumë të …

Lexo me shume

AKU BLLOKON NJË THERTORE ILEGALE NË LAÇ

Gjatë ditës së djeshme, nëpërmjet platformës shqiperiaqeduam.al ka mbërritur pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Autoritetit Kombëtar të Ushqimit një denoncim nga një qytetar në lidhje me tregtimin e produktit mish, në kushte të papërshtatshme higjieno-sanitare në qytetin e Laçit, në Sanxhak. Drejtoria Rajonale e AKU-së në Lezhë si dhe Drejtorinë AKU Tiranë kanë kryer menjëherë inspektimin për subjektin që ushtronte …

Lexo me shume

3 ZONA NË ANËN E MALIT NËN UJË!

Situata në zonën e Obotit të Njësisë Administrative Ana e Malit në Bashkinë Shkodër vijon të jetë drejt agravimit. Drejtori i bujqësisë në Bashkinë Shkodër, Alban Sekja shfaq një shqetësim të tillë, teksa inspektoi nga afër disa zona të Anës së Malit. Sekja tha se përmbytjet në zonën e Obotit vijnë si shkak i shkarkimeve të hidrocentralit dhe jo reshjeve …

Lexo me shume