Monday , 28 September 2020

AKTUALITET

FERMERI NGA TRUSHI EDHE KETE TE HENE NE PROTESTE

Lush Ndoci nga Fshati Trush edhe kete te hene ka protestuar perpara prefektures. Jam pishtar i atdheut dhe si i tille kerkoj drejtesi thote fermeri. Ajo qe e mundon me shume Lushin eshte emri i gruas here femer e here mashkull ne letra, ndersa gjykatesit i kane kerkuar miliona per te ndreur kete gabim.I pyetur nese do ti vijoje protestat …

Lexo me shume

KRERET E SHTETIT MESAZH NGUSHELLIMI FAMILJES

Vetm pak or pas prfundimit t aksionit policor pr kapjen e vrassit t efektivit t FNSH-s, q prfundoi me neutralizimin e tij, Presidenti Bujar Nishani dhe Kryeministri Edi Rama shprehn ngushllimet m t ndjera nns, vllezrve dhe motrs, t dshmorit t Policis s Shtetit Simon Gjeta, rn mbrm n fushn e lufts me krimin. N mesazhin e kreut t shtetit …

Lexo me shume

URUI: MAMOGRAFIA NE POLIKLINIKE GATI TE HENEN

Tetori muaji kunder kancerit te gjirit. Spitali rajonal Shkoder ka marre te gjitha masat per ekzaminimet e grave te cilat dyshojne per kete semundje. Drejtoresha e spitalit rajonal Dhurata Urui tha se jane krijuar 3 grupe pune. E pyetur per mamografine e cila ndodhet ne poliklinike, Urui shprehet se filmimet kane patur nje problem i cili pritete te kete te …

Lexo me shume

KRAHTULI NE PROTESTE PER MOS LEJIMIN E PUNIMEVE

Banoret e Krahtulit ne Postrribe serish jane ngritur ne proteste per mos lejimin e punimeve prane Kalase Krahtul. I pranishem ka qene edhe Ambjentalisti Sazan Guri i cili e quajti aspak normale kryerjen e ketyre punimeve vetem 30 metra larg shtepive, pasi rrezikohen jo vetem bujqesia dhe bagetite por edhe jeta e njerezve. Firma italiane ka nisur punimet muaji me …

Lexo me shume

RIKONSTRUKTOJNE XHAMINE, PERFUNDOJNE NE POLICI

Kane nisur rikonstruksionin e xhamise se fshatit Kullaj ne njsin administrative t Postrribs n Shkoder, por kan prfunduar t shoqruar n mjediset e komisariatit t Shkodres. 3 puntorve q jan shoqruar n polici u sht krkuar nse jan t siguruar, por kto t fundit u kan thn se po punojn vullnetarisht. Shoqrimi I puntorve sht totalisht I padrejt sipas komunitet …

Lexo me shume

RADOVANI I KUNDERPERGJIGJET KRYEBASHKIAKES ADEMI

Prefekti I qarkut Shkoder Paulin radovani ka reaguar pas akuzave te bera ne drejtim te institucionit te tij nga ana e kryebashkiakes Voltana Ademi ne lidhje me verifikimet e listave te perfituesve te ndihmes sociale. Sipas prefektit dosjet e perfituesve nuk behen ne prefekture. Radovani ka thumbuar edhe keshilltaren e majte Senida Mesi ne lidhje me deklaratat e saj persa …

Lexo me shume

MBLEDHJE URGJENTE PER EVITIMIN E PERMBYTJEVE

Prefektura ka mbledhur te gjitha strukturat vendore ne nje mbledhje urgjente per evidentimin e rrezikshmerise gjate sezonit dimror. Drejtori I bordit te kullimit teksa perseriti faktin se hidrovori I asit eshte jashte cdo standarti beri me dije edhe pjesen qe kalon ne pergjegjesi te bashkise Shkoder.Drejtori i zjarrefiksve Zamir Sylja evidentoj problematikat me te cilat haset ky sektor.Nga ana e …

Lexo me shume

PUKE, MINATORET NISIN PROTESTAT NDAJ BER- ALB!

Sot kur u mbushen plot nj muaj kur 250 punonjs t kompanise Ber- Alb jan pa pun Sindikatat e pavarura n zonen e Puks lajmruan dshtimin e negocialtave me kompanin e nzjerrjes dhe pasurimit t Bakrit. Kreu I sindikatave t Pavarura n kt zon, Gjon Zeka bn t ditur se kshilli sindikalist n bashkit Puk dhe Fush Arrz vendosi fillimin …

Lexo me shume

ADEMI: INSTITUCIONI I PREFEKTIT NUK KA BERE DETYREN!

Gjat mbledhjes s kshillit t bashkis s Shkodres, kshilltart e majt I kan krkuar kryebashkiaks Voltana Ademi q t verifikohen listat e familjeve q prfitojn ndihm ekonomike pasi sipas tyre numri I familjeve q prfitojn n zonat administrative malore sht shum her m i madh sesa numri I familjeve q jetojn. I menjhershm ka qn reagimi i kryetars s bashkis …

Lexo me shume

BSPSH KERKON TAKIM ME KRYEMINISTRIN RAMA

Nese nuk takohemi me kryeministrin Rama per te diskutuar rreth aksionit kunder informalitetit, problemet e arsimatareve, mungesen e medikamenteve do t nisin protestat n t gjith Shqiprine, ky vendim sht marr pasditen e s marts gjat nj takimi t zhvilluar n Tiran nga e gjith kryesia e BSPSH. Kryetari i Sindikates s Pavarur Shqiptare dega Shkoder Albert Tuka pohon pr …

Lexo me shume