AKTUALITET

Keshilli bashkiak Lezhe: Shembja e objekteve per interesa personale!

Ne mbledhjen e keshillit bashkiak te lezhes eshte diskutuar ndermjet keshilltareve dhe pronareve disa objekteve qe do te prishen ne qytetin e lezhes, pasi jane konsideruar si ne kundershtim me projektet qe po realizohen. Nenkryetari i bashkise ka bere te ditur se per projektin dhe veprimet e mepasme kjo njesi vendore nuk ka asnje kopetence ndaj tij. Pronaret e objekteve …

Lexo me shume

Banoret e lagjes “Mark Lula” ne proteste per shkollen!

Banort e lagjes Mark Lula n qytetin e Shkodres kan zhvilluar nj protest prpara shkolls 9- vjecare t ksaj zone. Banort e ksaj zone I kan krkuar prfaqsuesve t ministris s arsimit q t hap kt shkoll e cila ka prfunduar si investim mirpo akoma nuk ka nisur msimi n t. Sipas banorve fmijt e ksaj zone bjn cdo dit …

Lexo me shume

Familje e re pr t strehuar fmijt n vshtirsi

Shqipria dhe Italia kan nisur zbatimin e programit t konvertimit t borxhit (IADSA). Ai konsiston n implementimin e projektit Shtpi familje e re pr t strehuar fmijt n vshtirsi pran qendrs s fmijve Shkoder, nj prvoj e mir pr decentralizimin e shrbimeve shoqrore dhe pr eksperimentimin e modeleve alternative drejt deinstitucionalizimit. Pr t par nga afr kt nism, ishte …

Lexo me shume

Perfundon sheshi prane pallateve te Dergutit

Fal nj bashkfinancimi me fondin e zhvillimit te rajonit, bashkia e Shkodres ka inaguruar sheshin pran bllokut t pallateve t Dergutit. Nga ana tjetr brenda vitit 2015- te bashkia e Shkodres do te perfundoje rikonstruksionin e te gjitha rrugeve te dyta dhe treta te cilat kane probleme ne infrastrukture. Nenkryetari bashkise I ka bere thirrje te gjithe banoreve te Shkodres …

Lexo me shume

Zyra e Gjendjes Civile pa internet

Zyra e gjendjes civile ne Bashkine Shkoder prej disa ditesh eshte pa internet dhe qytetetaret nuk marrin dokumentacionin e nevojshem. Problem I internetit nuk sht si pasoj e ndonj defekti n zyren e gjendjes civile n Shkoder por si pasoj e rrjetit, ndrsa po bhen verifikime pr zgjidhjen e ktij problem akoma nuk dihet se sa dit do t zgjas …

Lexo me shume

Hyrja e Shkodres perfundon me 17 Dhjetor

Mesa duket kaosit dhe zvarritjes s krijuar nga punimet n hyrje t qytetit t Shkodres duket se do t marrin fundt brenda 17 Dhjetorit. Ky fakt sht br i ditur nga kryebashkiaku i Shkodres Lorenc Luka gjat nj interviste pr mediat. Ndrkoh Luka krkon vazhdimsin e ktij projekti dhe n kt rast I bn thirrje pr mbshtetje ministrive t linjs. …

Lexo me shume

Shkoder, harrohet 8 Dhjetori, Dita Kombetare e Rinis!

8 Dhjetori sht Dita Kombetare e Rinis, 24 vjet nga protestat studentore kundr regjimit komunist. Prej vitit 2009, kjo dat prkujtohet si fest kombtare n nderim t gjith studentve t dhjetorit 1990 dhe gjith rinis shqiptare kur m 8 dhjetor student dhe pedagogt t Universiteteve t Tirans, u bn iniciator e protagonist t kthess s madhe historike: protestave paqsore q …

Lexo me shume

Rubike, nis mbledhja e firmave per referendum!

Pas pranimit t krkess dhe miratimit nga ana Komisionit Qendror t Zgjedhjeve pr referendum lokal kundr ndarjes s re territoriale, n qytetin e Rubikut ka nisur puna pr mbledhjen e firmave. Q prej tre ditsh iniciatort e ksaj nisme kan dal n terren duke takuar qytetar t shumt pr ti bindur ata q t firmosin kundr ksaj ndarje territoriale q …

Lexo me shume

Zhvillohet provimi “Mesues per Shqiperine”

458 kandidate per mesues jan testuar n rrethin e Shkodres kt t shtun, ndrsa provimet jan br n dy shkollat e metropolit verior. Ne gjimnazin 28 Nentori jan testuar 230 kandidate ndersa ne shkollen Shenjaze Juka 228 kandidat. Provimi sht zhvilluar nn masa t forta sigurie ndrsa sht monitoruar edhe nga prfaqsues t ministris s Arsimit. Sipas ktyre t fundit …

Lexo me shume

Rama pritet me protesta, banoret perleshen me policine!

Ndrsa pritej mbrritja e kryeministrit Rama pr shprndarjen e certifikatave e legalizimit n Shkoder, banort e 30 objekteve t cilat priten t prishen pr ndrtimin e parkingut t stadiumit jan prplasur fizikisht me policin. Shkak sht br marrja e pankartave nga ana e policis. Banort nuk kursyen akuzat pr sjell karshi forcave t rendit. Ndrkoh kryeministri Rama u takua edhe …

Lexo me shume