AKTUALITET

Rragam,banoret bllokojne Shkoder- Mjede

Kane bllokuar rrugen kryesore ne hyrje te fshatit Rragam ndersa protesta e tyre eshte ne diten e 7 e po ashtu edhe bragetisja e shkolles nga ana e femijeve. Te ndodhur ne kete situate asnje nga puhstetaret vendore apo locale I ka vizituar, ndersa OSHEE vijon punen per nderprerjen e energjise elektrike. Apeli I tyre eshte po I njejte demshperblim …

Lexo me shume

Aktoret: Teatri “Migjeni” smund te mbyllet!

Po rithekson ate se cfare sht shkruar ne letren drejtuar bashkise s Shkodres ne lidhje me gjendjen e teatrit Migjeni. Drejtori Edmond Angoni po e ripersrit se situata n teatrin Migjeni sht mjaft e rrezikshme, ndrsa pr t ndrhyr pr riparimin e sistemit elektrik nvojiten mbi 60-70 mije euro. E n t njjtn linj jan edhe punonjsit e skens si …

Lexo me shume

Zgjedhjet lokale 2015- te, verifikoni emrat!

Problemet e hasura ne zgjedhjet e kaluara lokale por jo vetm me emrat e zgjedhesve kan b q afishimi I listave paraprake zgjedhore t bht brnda afatit t prcaktuar me ligj. Sekretari i keshillit bashkiak dhe njekosisht dhe personi pergjegjes I cili merret me listat zgjedhore I bn apel t gjith qytetareve q kan mbushur moshn 18 vjece t …

Lexo me shume

Banoret e Rragamit serisht ne proteste ndaj OSHEE- se!

Kane bojkotuar mesimin edhe kete te hene, kerkesat jane po te njejtat, kerkojne shlyerjen e debive te energjise elektrike. Mungesa e energjise sipasoje e shkeputjes nga OSHEE- ja po i detyron femijet te braktisin edhe shkollen. E nderkohe te medhenjt kane ribllokuar rrugen e fshatit. Ashtu si ne protesten e pare kerkesat jane po te njejta. E megjithate pavaresisht kerkesave …

Lexo me shume

Rragam, proteste per energjine elektrike

Fmijt kan bojkotuar msimin ndrsa t mdhenjt kan bllokuar rrugn e fshatit Rragam n komunn e Gurit t Zi, pasi krkojn rikthimin e energjis elektrike, e cila u sht kputur pasi kjo zon rezulton debitore. Banort e ksaj zone krkojn rikthimin e energjis ndrsa theksojn se matsit e energjis nuk jan kontrolluar prej muajsh e pr pasoj faturat e OSHEE- …

Lexo me shume

Ambasadori zvicerian tur vizitash ne Shkoder!

Ambasadori zviceran, Sh. T. Christoph Graf, zhvilloi nj vizit n Shkodr ku u takua me partner dhe projektet q jan mbshtet nga Zvicra prej fillimit t vitit 2000. Ambasadori Graf u prit nga kryetari i Bashkis s Shkodrs, z. Luka. Biseda e hapur mes tyre i vuri theksin partneritetit t themeluar dhe ushqyer n kornizn e decentralizimit dhe zhvillimit vendor. …

Lexo me shume

Malesi e Madhe, mjeket proteste kunder testimit te tyre

Ashtu sic ishte paralajmeruar me pare bluzat e bardha te Drejtorise se Shendetit Publik M.Madhe kane zhvilluar nje proteste 1 oreshe para spitalit te qytetit Koplik ne kundershtim te testimit te mjekeve. Reparti i Urgjences megjithese e ka pershendetur kete proteste anetaret e saj nuk kane mundur te marrin pjese pasi ishin ne sherbimin e nje femije te semure . …

Lexo me shume

Rruga e Drishtit ne gjendje te amortizuar. Banoret: Po largohen turistet!

Jane 3 kilometer rruge qe nga Ura e bardhajve e deri tek kalaja e Drishtit te cilat prej vitesh kane mbetur te amortizuar. Per here te trete banoret dhe frejtuesit e automjeteve detyrohen qe te kontribojne per te mirembajtur kete segment I cili nga dita ne dite behet I pakalueshem. Drishti ne kete menyre mbetet larg turisteve ndones eme bukuri …

Lexo me shume

Ana Malit, 380 ha toke nen uje!

Shkarkimet nga HEC- et e kaskads s Drinit kan dhn shnjat e para t rrezikut t prmbytjes n zonn e NnShkodres. Mengjesin e s hns ujrat e lumit Buna doln nga shtrati ndrsa prmbyten tokat e komunes s Ans s Malit. Aktualisht, jan 380 ha tok t prmbytura ndrsa uji sht larg banesave. Nga ana tjetr kryeplaku I Obotit Gregor …

Lexo me shume

Nisin protesten mjeket e spitalit te Shkodres, kunder testimit!

Prej disa ditsh bluzat e bardha n qytetin e Shkodrs kan paralajmruar protesta nj orsh kundr testimit t tyre por kan shprehur dhe krkesat e tyre si rritje tp agave por dhe plotsimin m medikamnete. Mjeket e Spitalit Rajonal t Shkodrs pohojn se nse nuk merren parasysh kerksat e tyre grevat nj orshe do t vijojne. Me rej ka folur …

Lexo me shume