Friday , 19 January 2018

AKTUALITET

31 KORRIK MBLEDHJA E KESHILLIT BASHKIAK

Perpara nisjes se pushimeve, keshilltaret e keshillit bashkiak do te mblidhen ne daten e fundit te muajit korrik. Keshilltareve dhe mediave u eshte shperndare njoftimi ku ne pikat e rendit te dites do te votohet per peojekt-vendimin “Per mbarim te afatit te mandatit te keshilltares Senida Mesi, e cila ne muajin shtator do te jete pjese e parlamentit te shqiperise. …

Lexo me shume

SAKTESIMI I ADRESAVE, RRADHE PRANE GJENDJES CIVILE

Kjo eshte panorama qe ofrohet pergjate kesaj te enjte ne zyrat e gjendjes civile. Rradhe dhe sorollatje per te deklaruar saktesimin e vendbanimeve. Qytetare te cilet presin me ore te tera, pasi Bashkia Shkoder vonon firmosjen e tyre, qe me pas te depozitohen prane gjendjes civile. Por ne rradhe ka edhe shtetas qe aktualisht banojne ne Maqedoni, te cilet prej …

Lexo me shume

SHENGJIN, SHETITORJA “PUSHTOHET” NGA AMBULANTET

E ndërtuar për të qenë në shërbim të qytetareve dhe pushuesve shetitorja e plazhit të Shëngjinit, duke se e ka humbur funksionin e sajë.Tregtaret ambulant kanë pushtuar të dy anet e shetitores, duke bllokuar në disa vende dhë lëvizjen e qytetareve.Situata më kaotike bëhet gjatë oreve të mbrëmjes, ky siç shihet dhe nga pamjet tezgat kanë bllokuar dhe stolat pëërgjëtë …

Lexo me shume

I LARGUAN NGA TROTUARET, TREGTARET PROTESTE NE BASHKINE SHKODER

Mos-lejimi nga policia bashkiake per te tregtuar ne trotuare ka detyruar tregtaret e fruta-perimeve ne zonen e Rusit te organizojne kete te Merkure nje proteste ne godinen e Bashkise Shkoder. Tregtare te kesaj zone kerkuan nje takim me kryebashkiaken Voltana Ademi dhe priten per disa ore, por nje gje e tille nuk u realizua. Ato shprehen se nuk kane vend …

Lexo me shume

E AKUZOI PER SHITJE TE PRONES, REAGON ADEMI

Gjate takimit te se Henes te kryeministrit Edi Rama ne qytetin e Shkodres, qytetaret shkodrane drejtuan ankesa te shumta ne drejtim te tij. Ankesa qe kishin te benin me ALUIZ-n dhe punen e kryebashkiakes Voltana Ademi ne krye te Bashkise Shkoder. Madje, nje nga qytetaret hodhi akuza ndaj kryebashkiakes Ademi se kjo e fundit i ka shitur pronen. Por, vete …

Lexo me shume

ZVARRITJA E PUNIMEVE TE FUSHA E DRUVE, BANORET ANKOHEN

Disa probleme anesore kane bere qe punimet ne zonen e Tepes tek fusha e druve ne qytetin e Shkodres te zvarriten. Kjo zone, ne te cilen eshte planifikuar rikualifikim urban i blloqeve te banimit, ndodhet mes gropave. Natyrisht, nje gje e tille ndikon negativisht te banoret e lagjes, sidomos tek femijet qe duhet te tregohen teper te kujdesshem gjate levizjeve …

Lexo me shume

TREGTARET AMBULANT “MBIJN” NE ZONA TE NDRYSHME TE SHKODRES

Pavarësisht se janë larguar nga zona e Rusit tregtarët ambulant gjejn zona tjera në qytet për të tregtuar produketet e tyre. Të pa shqetësuar nga askush tregtarët ambulant zënë trotuarët në zona të ndryshme të qytetit, duke tregtuar qoft produkte bujqësore por edhe veshmbatje. Qytetarët të interesuar për blerjen e veshmbathjeve shprehen se janë shumë më të lira prandaj I …

Lexo me shume

POLICIA BASHKIAKE, AKU TE HEDHE SYTE NGA PERGJEGJESITE E SAJ

Policia Bashkiake ka reaguar mbi situaten e shitesve ambulant. Drejtori i policise Bashkiake Anton Hasanpapaj thote se ne radhe te pare duhet te diskutohet cilesia e produkteve qe serviren, dhe per kete ka pergjegjesi Autoriteti i kontrollit ushqimor dhe ji policia Bashkiake. Hasanpapaj thote se aksionet per pastrimin e hapsirave publike jane te vazhdueshme, por situata e tregtareve ambulant eshte …

Lexo me shume

SHOQERIA CIVILE, PROTESTE PARA BASHKISE SHKODER

Ashtu sic kishte paralajmeruar, shoqeria civile ne Shkoder organizoi pasditen e se Henes nje proteste perpara godines se Bashkise Shkoder. Me pankarta ne duar, anetaret e shoqerise civile kerkonin largimin e kryebashkiakes Voltana Ademi, ku e akuzuan si shkaktaren kryesore per humbjen e jetes se punonjesit te ndermarrjes se ujesjellesit. Ne fjalet e tyre, ato kerkonin qe drejtesia te zbardhe …

Lexo me shume

MUNGESA E ROJEVE, REAGON ADMINISTRATORI I VELIPOJES

Administratori i Velipojes, Altin Kaçi, i ka kthyer pergjigje problemit te mungeses se rojeve ne kullat e vrojtimit dhe mbetjeve ne zonen e Velipojes. Kaçi thote se rojet e plazhit ne kullat e vrojtimit duhet te vendosen nga subjektet qe kane marre reren me konçesion. Ai shton se i eshte bere kerkese subjekteve dhe do te merren masa deri ne …

Lexo me shume