Thursday , 1 October 2020

AKTUALITET

ALEAT SHKODER- HAPET KETE TE SHTUNE

Zyra e Shperndarjes se pasaportave Biometrike gjate kesaj te shtune kane qendruar te hapura deri ne orarin zyrtar te parashikuar me heret nga Ministria e Brendshme. 1 jave me pare kane qene vete qytetaret qe lajmeruan ne TVRozafa se gjenden prane zyrave te ALEAT por ato ishin te mbyllura. Pr shkak t fluksit t krkesave pr tu pajisur me pasaporta …

Lexo me shume

RIKONSTRUKSIONI URES, TRAFIK NE HYRJE TE SHKODRES!

N Shkoder punimet pr rikonstruksionin e akseve problematike bhn ditn pr diell dhe kur trafiku ka lvizje m shum se asnjher tjetr, pikrisht n fundjav. Kshtu ka ndodhur edhe me urn e bahcallekut, ku autoriteti rrugor I veriut po ndrhyn pr rikonstruksionin e saj. Sipas drejtorit te autoritetit rrugor te rrugeve Nikolin Dedvukaj, kjo ndrhyrje bht me qellim permirsimin e …

Lexo me shume

NDERHYRJE EMERGJENTE NE RRUGEN E KUNES

Kjo ishte hyrja kryesore per ne bregdetin e Kunes ne Shengiin. Automjetet por edhe pushuesit ishin te detyruar te kalonin neper kete segment rrugor. Shiu i rene me intensitet ditet e fundit e perkeqsoi akoma me shume situaten. Ne segmentin qe pershkon zonen e banuar dhe ku jane te vendosura bizneset u hapen gropa te medha, ndersa pjesa me e …

Lexo me shume

M. MADHE, TE MOSHUARVE U NDERPRITET ENERGJIA

Dy t moshuarit Hebaj nga Borici i Madh n bashkin e Malsis s Madhe jetojn t vetm, por prvec varfris dhe paralizs s bashkshortit u duhet t prballen edhe me mungesn e energjis elektrike. Operatori i shprndarjes s energjis elektrike i ka ndrprer ksaj familje dritat, duke e nxjerr debitore n shumn 8 milion lek t vjetra. Dy t moshuarit …

Lexo me shume

NIS”ZHBLLOKIMI” I LEZHES, HAPET URA PER AUTOMJETET!

Vonoi deri rreth mesdites, por me ne fund premtimi i mbajt. Ura mbi lumin Drin qe eshte njehohesisht edhe hyrja e qytetit te Lezhs u hap per kalimin e mjeteve. Ndikimi i saje ne qarkullim ishte i menjehershem,trafiku pati lirshmeri me te madhe levizjeje. Tejzgjatja e punimeve te ketij investimi te ri ne Lezhe solli veshtersi ne hyrje dhe daljet …

Lexo me shume

BETOHET VOLTANA ADEMI SI KRYEBASHKIAKE

Kryetarja e zgjedhur e Bashkise Shkoder Voltana Ademi ka bere betimin kushtetues. Ne fjalen e saj Ademi tha se do te punoje fort me keshilltaret pa dallime politike per nje Shkoder me te mire, per punesim pa dallime fetare, politike apo racore.Voltana Ademi e zgjedhur ne krye te Bashkise Shkoder ne zgjedhjet e 21 qershorit nga Sot zyrtarisht nis punen …

Lexo me shume

XHEMAL BUSHATI KRYETAR I KESHILLIT BASHKIAK

Xhemal Bushati eshte kryetari I Keshillit Bashkiak Shkoder. Bushati u zgjodh me 28 vota gjithsej ndaj 22 vota te marra nga Luan Heta. Nderkohe qe 1 vote ka dale e pa vlefshme.Ne fjalen e tij kryetari I keshillit bashkiak Xhemal Bushati tha se kete detyre do ta kryeje me pergjegjesi dhe pa anshmeri politike.Gjithashtu jane zgjedhur edhe 2 nen kryetare …

Lexo me shume

ANULLOHET NDERTIMI I PORTIT TE JAHTEVE NE SHENGJIN

Ministria e Transporteve ka anuluar tenderin pr koncesionin e portit t jahteve n Shngjin, i zhvilluar m 15 qershor. N nj njoftim zyrtar, Ministria bn me dije se arsyeja e anulimit erdhi pr shkak se ofertuesi i vetm n tender kishte mangsi n dokumentacion.Njoftojm anullimin e procedurs konkuruese me objekt: Pr dhnien me konesion/partneritet publik privat t ndrtimit, shfrytzimit dhe …

Lexo me shume

KARDINALI I KELNIT:SHQIPTARET TA NDERTOJNE TE ARDHMEN NE VENDIN E TYRE

Gjate nje vizite n arqipeshkvin e Shkodres, me presidentin e konferencs ipeshkvnore Imzot Angjelo Massafra kardinali i Kelnit Rainer Maria woelki bn apel q t ardhmen qytetart ta ndrtojn n Shqipri. Sipas tij kjo sht e mundur fal pasurive natyrore q paraqet vendi yne.Kardinali i Kelnit n Gjermani Rainer Maria Woelki, e quan azilin m s shumti problem t vendit …

Lexo me shume

BASHKIA, HAPJA E SHKOLLES “MARK LULA” PERGJEGJESI E DAR

Shkolla Mark Lula eshte marre ne dorezim nga Bashkia Shkoder ndersa hapja e saj ne shtator eshte eshtje procedurash. Ne kete menyre eshte shprehur pergjegjesi I zyres se arsimit prane Bashkise Shkoder Ludovik Vuka.Me tej Vuka shprehet se materialet ruhen nga nje roje i vene nga Bashkia.Persa I perket rikonstruksioneve qe bashkia Shkoder ka programuar ne buxhet Vuka tha se …

Lexo me shume