AKTUALITET

PERMBYTJET, SITUATE PROBLEMATIKE NE OBOT

Reshjet intensive t shiut kan rikthyer prmbytjet n bashkin e Shkodres. Situata paraqitet problematike n njsin administrative t Ans s Malit n fshatin e Obotit, ku prvec se ka mbytur tokat bujqsore ka dal edhe mbi asfakt duke vshtirsuar qarkullimin e automjeteve drejt ktij fshati. Sipas pasoj e vershimit t ujit nga Lumi Buna situata paraqitet mjaft problematike n bujqsi, …

Lexo me shume

DEMTOHET ARGJINATURA, FSHATI DARRAGJAT NE RREZIK

Bordi i Kullimit ka ndrhyr pr riparimin e argjinaturs s Darrgjatit, pas grryerhjes s saj nga lumi Buna. Shembja e ksaj argjinature rrezikon rreth 80 banesa. Ndrsa fondi I investimit pr riparimin e kesaj argjinature kap vleren e 15 mln lekeve t reja.Sipas drejtuesit te Bordit te Kullimit, Hidrovoret ne te gjithe veriun jane ne gatishmeri te plote per perballimin …

Lexo me shume

RRUGA FRANZ BARON NOPA PREJ 9-MUAJSH E AMORTIZUAR

Te mos investosh eshte realitet ne vendin tone, por te demtosh nje rruge nga asfalt ne nje pellg me uje nuk eshte aspak normale. Rruga Franz BaronNopca, e cila ndodhet tek kafja e madhe dhe te con per te sigurimet shoqerore, e po ashtu ne gjimnazin At Pjeter Meshkalla, qe nga muaji Qershor nga sfalt ndodhet ne kete gjendje. Banoret …

Lexo me shume

BANORET: BASHKIA M. MADHE NUK MBAN ASNJE PREMTIM

Rruga e Reit ne Malesi te madhe vijon te jete tejet e amortizuar. Ne ditet me shi behet pothuajse e pa kalueshme per shkak te grupave te tejmbushura me uje. Banoret e kesaj zone e vene fajin tek bashkia e malsise se madhe e cila ndonese ne fushaten elektoraale premtoj se do te rikonstruktoje kete rruge, ende nuk ka mbajtur …

Lexo me shume

NENKALIMI ISHULL- LEZHE, JASHTE FUNKSIONI, POR PA SINJALISTIKE PARALAJMERUESE

Nuk mungojne rastet kur automjetet mbeten ne kete pellg uji qe eshte krijuar tek nenkalimi ne Ishull Lezhe te Lezhes. Edhe pse eshte nje fakt i njohur, rruga nuk eshte bllokuar dhe nuk eshte vendosur asnje tabele sinjalizuese. Niveli i ujit arrin ne mbi 1 meter, e per pasoje rruga eshte devijuar ne nje tjeter rruge paralele, por nuk shoqerohet …

Lexo me shume

KINEMA MILLENUIM NE GJENDJE TE AMORTIZUAR

Kinema Millenium ka nisur te amortizohet . Ndonese administrohet prej vitesh n mnyr private prmes nj kontrate t nnshkruar. Nga viti n vit gjendja e Kinemaska ardhur duke u prkeqsuar pr shkak t mungess s investimeve derisa ka arritur kete situate, qe te pikoje edheshiu. Kinema Millenium eshte kinemaja e pare e cila pikenisjen e saj e pati ne vitin …

Lexo me shume

BASHKIA MALESI E MADHE RRIT TAKSAT

Bashkia Malesi e madhe nuk ka ulur asnje prej taksave vendore. Pervec kesaj ka rritur taksen e pastrimit dhe taksen e nderteses. Keshilltaret e djathte si dhe ato te lsi-se e kundershtuan me force miratimin e kesaj takes e cila rendon se tepermi xhepat e qytetarevePor kjo serish nuk u mor parasysh, pas keshilli ne kundershtim me problemet e komunitetit, …

Lexo me shume

QENDRA KOMUNITARE KIRAS NE PROTESTE

Po Ashtu edhe qendra komunitare ne Kiras eshte ne gjendje aspak normale.Qendra ne bashkpunim me komunitetin kane protestuar gjate dites se sotme. Prej ditesh OSHEEka shkeputur energjine elektrike pasi qe nga viti I kaluar nuk eshte bere pagesa. Pergjegjesia e kesaj qendre tha se Bashkia Shkoder synon qe ta kaloje ne qender familje, por kjo Bashki nuk po kryen as …

Lexo me shume

NUK KA INTEGRIM, PA UJE, PA KANALIZIME DHE PA RRUGE

Qendra komunitare e lagjes Mark Lula n bashkpunim me grat e ksaj lagje periferike kan organizuar nj protest pr problemet social- ekonomike t ktij komuniteti. Organizatort e ksaj proteste i kan br me dije bashkis Shkoder se nuk mund t ket integrim e zhvillim pa uj, pa kanalizime, pa rrug e pa ndricim. Ndrkoh prfaqsuesja e ksaj zone n kshillin …

Lexo me shume

8 MARS, LUSH NDOCI PROTESTON PER TE DREJTEN E GRUAS

N 8 Mars zgjodhi t protestoj edhe fermeri nga fshati Trush, Lush Ndoci i cili thot se padrejtsit ndaj tij dhe bashkshortes, e cila n dokumenta vijon t bhet burr, nuk kan fund. Protesten fermeri Ndoci e zhvilloi perpara prefektures, pasi sipas tij edhe pse ka kerkuar nderhyrjen e prefektit paulin Radovani per zgjidhjen e kesaj padrejtesie deri me tani …

Lexo me shume