AKTUALITET

Radovani: Nese Shkodra permbytet, pergjegjesi e KESH- it

Nse Shkodra prmbytet fatura do t jet e hidrocentraleve, ka qn kjo deklarata e prefektit t qarkut Shkoder Paulin Radovani gjat inspektimit t hidrovoreve ne as dhe Velipoj, ndrsa ishte I shoqruar nga drejtues t shtabit t emergjencave civile, bordit t kullimit dhe komuns. Nga ana tjetr prefekti Radovani theksoi se situata sht normale ndonse krkoi q kto 2 hidrovore …

Lexo me shume

Reshjet e shiut, ne Lezhe situata normale!

Asnje problematike nuk eshte evidentuar ne qarkun e lezhes si pasoje e rreshjeve te shiut te rena gjate diteve te fundit, ndersa emergjencat civile po mbajne nen monitorim situaten. Niveli i lumenjve dhe i rezervuareve eshte ne kuota mesatare, duke perjashtuar rezervuarin ne fshatin Tarazh te Mirdites ku po nderhyhet nga bordi i kullimit dhe forcat e ushtrise per te …

Lexo me shume

Konfederatat: Testimi i mesuesve ka qellime politike, do te kete greve

Sindikata e arsimit ne qarkun Shkoder I bashkohet sindikate se pergjithshme e cila eshte kunder tetstimit te mesuesve. Kryetari I konfederates sindikaliste Fatmir Smajli tha se keto testime kane qellime politike ndersa bien ndesh eshe me ligjet ne fuqi dhe po ashtu me me konventen e te drejtave te njeriut Smajli paralajmeroj protesta dhe greve ne rast se qeveria nuk …

Lexo me shume

Testimi, bluzat e bardha do nisin grevat

Bluzat e bardha ne Shkoder do I bashkohen protestes se mjekeve dhe infermiereve e ne kete kuader do te nisin grevat 1 oreshe cdo dite duke bojkotuar sherbimin ndaj qytetareve. Ky fakt eshte bere I ditur nga Paulo Kaceri, kryetar I sindikates se shendetesis Shkoder I cili pohon se n vend q qeveria te merret me testimin e bluzave t …

Lexo me shume

Reshjet, mblidhet shtabi emergjencave ne Shkoder!

Reshjet e shiut q kan prfshir qarkun e Shkodres mblodhn Shtabin e Emergjencave Civile n Shkodr, t kryesuar nga prefekti Paulin Radovani I cili theksoi se te gjitha strukturat jane ne gatishmeri. SinkrPaulin RADOVANI- Prefekt, Qarku Shkoder Policia dhe autoriteti rrugor i veriut kan raportuar pr gatishmri maksimale n prmballimin e situats. Situata paraqitet problematike n rrethin e Puks, ku …

Lexo me shume

Moti i keq, deri ne gjysme te Shkurtit!

Reshjet e shiut dhe t bors por edhe errat e forta do t jen prezent pr nj koh t gjat n vendin ton. Sipas parashikimit t br nga meteorologt rezulton se moti i keq do t vazhdoj deri n mes t muajit shkurt. Sipas tyre, temperaturat do t psojn ulje me disa grad dhe n zonat malor do t rikthehen …

Lexo me shume

Stuhia, deme te konsiderueshme ne Shkoder dhe Lezhe!

Moti i keq mbrmjen e s premtes ka sjell jo pak probleme n qytetin e Shkodres. Nga reshjet e dendura dhe errate e forta t nj nat m par jan rrzuar disa pem dekorative, era e fort ka thyer dhe shume xhama t rekalmave t vendosura n rruge. Ndersa n disa lagje t qytetit uji ka pushtuar rrugt e qytetit. …

Lexo me shume

Harito: Vendimet e gjykates, 20 mln leke dem shtetit!

Vendimet e gjykatave per te rikthyer ne pune personat e administrates publike te hequr padrejtesisht I ka kushtuar buxhetit te shtetit nje dem prej 20 milion lekesh. Nje fakt I tille u be public nga ministria e shtetit per inovacion dhe administrate publike Milena Harito gjate nje takimi te organizuar me student te nivelit master mbi informimin e konkurseve per …

Lexo me shume

Zyra e Regjistrimit te Pasurive fluks qytetaresh

Zyra e pasurive te palajteshme ne Shkoder po prballet me nje fluks t lart t qytetarve q drejtohen pran ktij institucioni pr tu paisur me dokumentacionet prkatse. Para disa muajsh zyra e pasurive t paluejtshm Shkodr iu nnshtruar ndryshimeve n radht e titullarve por prsri kto ndryshime nuk kan sjellur ndonj ndryshim t madh prsa I prkr prsonlit. Qytetart shprehen …

Lexo me shume

Radhet e gjata prane kujdesit ndaj klientit

Rradhet e gjata prane kujdesit ndaj klientit per te paguar faturat e energjise elektrike duket se jane kthyer ne nje monotoni per qytetaret Shkodrane. Keta te fundit shprehen mjaft te revoltuar si per abuzimet ne fatura ashtu edhe per sherbimin e dobet prane kujdesit ndaj klientit Rradhet e gjata jane prezente prej ditesh. Ndonese eshte nje problem I bere publik …

Lexo me shume