Saturday , 24 October 2020

AKTUALITET

VOLTANA ADEMI MIRNJOHJE INFERMIERVE

N ditn ndrkombtare t infermieris falenderimi shkon pr ta dhe pr punn fisnike q kan, njkohsisht premtoj se do t jem n mbshtetje t tyre edhe pas dats 21 qershor. N kt mnyr sht shprehur kandidatja e bashkis Shkodr Voltana Ademi gjat nj sensibilizimi qe bri n aktivitetin e organizuar nga Maltesser dhe Departamenti i Infermieris. Qytetart kan pasur mundsi …

Lexo me shume

12 MAJI, DITA NDRKOMBTARE E INFERMIERIS

N kuadr t dits ndrkombtare t infermieris shoqata Malteser n bashkpunim m fakultetin e infermieris kan ofruar kontrolle falas pr t gjith qytetart. Qytetart kan pasur mundsi pr t kryer kontrolle mbi diabetin, mbatjen e tensionit etj. Tendat pr keto kontrolle ishin n disa pika t qytetit, pran bashkis Shkoder, tek posta dhe n disa vende t tjera t qytetit.

Lexo me shume

BANORT BLLOKOJN NISJEN E PUNIMEVE TE STADIUMIT

Ndryshimet e bra n projektin pr ndrtimin e stadiumit Loro Borii kan sjellur paknaqsi tek banort e shtpive q do t prishen. M hert n vizitn q kryeministri Rama i dha startin nisjes s punimeve pohoi se asnj shtpi nuk do t prishet. Kjo ishte deklarata e kryemisitrit, por inxiniert ditn e hn kan prezantuar nj tjetr projekt q prfshin …

Lexo me shume

RAMUSH HARADINAJ, QYTETAR NDERI I KOMUNS BUSHAT

Komuna e Bushatit ka nderuar me titullin e lart Qytetar Nderi nj prej ikonave t lufts s Kosovs, ish kryeministrin e Kosovs, Ramush Haradinaj. Titulli i sht dorezuar nga Kryetari i Komunes Bushat, Zef Hila, i cili gjat fjals s tij n kt ceremoni vlersoi kontributin e Haradinaj n luftn e Kosovs, vlera t cilat sot m shum se asnjher …

Lexo me shume

PROMOVOHET FILMI MBRO MJEDISIN MBRO JETN

Nisma Vullnetare studentore ka promovuar n ambjentet e biblioteks universitare filmin mbro mjedisin mbro jetn, film ky i realizuar nga vet studentt. Filmi mbro mjedisin mbro jetn do t marr pjes n festivalin ndrkombtar t filmit pr mjedisin. Xhirimet pr kt film jan br n metropolin verior, si tek pedonalja tek Ura e Buns, tek biblioteka e qytetit apo dhe …

Lexo me shume

QYTETART E SHKODRS DNOJN DHUNN E FNSH NDAJ GRUPIT T XHIRIMIT

Dhuna e ushtruar ndaj grupit t xhirimit t TV ROZAFA n Malsin e Madhe pas prezantimit t kandidatit t PD pr kt bashki Anton Kokaj, dnohet nga qytetart shkodran. Ato shprehen s ky incident do t ndikoj n raportimin e lajmit negativisht dhe se pasqyrimi nuk do t jet gjithmon i sakti sepse ekziston frika. Qytetart kan shprehur solidaritet …

Lexo me shume

RRADH PR MARRJEN E KARTS S SHNDETIT

sht paralajmruar se do t kt shtim t serverave pr paisjen me kartn e shndetit por deri m tani nuk ka ndryshuar asgj. Pika e cila ndodhet pran polikliniks s qytetit sht e vetmja q banort e qytetit por dhe t fshatrave i drejtohen pr t’u pajisur me kartn e shndetit. Qytetart krkojn shtim t serverave pasi po qndrojn n …

Lexo me shume

REAGON UGSH: TE DENOHEN DHUNUESIT E GAZETAREVE NE MALESI!

DEKLARATA E UNIONIT TE GAZETAREVE TE SHQIPERISE Unioni i Gazetareve Shqiptare, Dega Rajonale Shkoder proteston per dhunen e ushtruar mbreme nga ana e forcave te Nderhyrjes se Shpejte si dhe dhunen verbale te paraprire nga oficere dhe drejtues te Komisariatit te Malesise se Madhe ndaj grupit te xhirimit te TV Rozafa qe po e ndiqte operacionin pa i shqetesuar. Gazetari …

Lexo me shume

PAS MITINGUT TE BASHES, FNSH PRESION POLICESK NE KASTRAT!

Pak or pas mitingut t kreut t PD-s Lulzim Bashs n Koplik t Malsis s Madhe, pasditen e 9 majit 2015, Partia Demokratike denoncon zbarkimin e Forcave t Ndrhyrjes s Shpejt duke ushtruar kontroll dhe presion n banesat e familjeve q ishin n miting.Denoncimi u b nga kryetari PD Malsi e Madhe Pjerin Spathari.Po terrorizohen banoret pas mitingut model te …

Lexo me shume

MBRRIN TRUPI I DON BOSKOS N SHKODR

N kishn e Dom Boskos sht kremtuar mesha n nderim t trupit t Don Boskos n Shqipri. T pranishm gjat ksaj meshe ishin t pranishm shum besimtar. N fjaln e tij arqipeshkvi Angelo Massafra pohon se shembulli i Don Boskos duhet t merren n konsiderat nga t gjith besimtart pasi edhe ai ishte njri si ne. M tej Massafra bri …

Lexo me shume