Wednesday , 21 October 2020

AKTUALITET

U ZHVILLUA NJ KONFERENC MBI TOLERANCN NDRFETARE

  Myftinia Shkodr n bashkpunim me Zyrn e Kshilltarit t shtjeve Fetare n Ambasadn e Turqis, organizuan nj konferenc me tem Pejgamberi Muhamed a.s dhe etika e bashkjetess fetare. Personalitete t rndsishme t komunitetit mysliman, prmes kumtesave q mbajtn prcolln mesazhe t rndsishme duke i mshuar fort atyre t mirkuptimit dhe tolerancs mes popujve, pavarsisht prkatsis kombtare e fetare. Myftiu …

Lexo me shume

ISH T PRNDJEKURIT SHKODR T KNAQUR ME HAPJEN E DOSJEVE

Ndonse nuk sht miratuar i plot srish jemi t knaqur me miratimin pr hapjen e dosjeve. Ky ka qen reagimi i ish t prndjekurve t qarkut Shkodr pas miratimit t ligjit pr hapjen e dosjeve. Edhe pse opozita ka votuar kundr, mazhoranca ka miratuar n parlament ligjin pr hapjen e dosjeve, i cili ka n themel informimin. Opozita si krkes …

Lexo me shume

1 MAJI, DITE PUSHIMI. QYTETARET FESTOJNE!

Shkoder Me 1 Maj ndonese duhet te protestohet ne Shqiperi askush nuk merr parasysh kerkesat e punetoreve ndaj kemi zgjedhur te marrim rrezet e para ne Plazhin e velipojes duke e kthyer ne feste. Ne kete menyre jane shprehur qytetaret te cilet thone se kane zgjedhur qe 1 Majin ta kalojne ne organizime familjare larg forumeve dhe organizimeve ne grupe. …

Lexo me shume

1 MAJI, RADHE TE GJATA NE MURIQAN

Festa e 1 Majit ka shkaktuar radh t gjata n pikn kufitare t Muriqanit mbrmjen e enjtes. Drejtuesit e automjeteve kan pritur pr or t tra pr t kaluar n ann tjetr t kufirit. Situata ka qn e pazakont pr shkak t periudhs ku ndodhemi megjithate festa e 1 Majit ka ndikuar q t kemi nj fluks t madh t …

Lexo me shume

10 MLN LEK PREMIO PR BASKETBOLLIN

Vonesat e kshilltarve dhe oraret jo t qarta pr fillimin e mbledhjes kan br q mbledhja e sotme e kshillit bashkiak t nise me debate. Ndr pikat q pjesa m e madhe kan rn dakort ka qen shprblimi pr basketbollistt t cilt u shpalln kampion. Perve kshilltarit Artan Kolnikaj i cili tha se gjendja ekonomike nuk lejon q t kete …

Lexo me shume

KESHILLI BASHKIAK LEZHE, DESHTON SERISH PER MUNGESE KUORUMI

Bashkia e Lezhes deshton serish te miratoje ne keshill buxhetin e vitit 2015. Ndonese ishte percaktuar si pike e pare e rendit te dites, buxheti kaloi per tu diskutuar i fundit, kerkese qe e paraqiti keshilltari gjin nika, ndoshta nje parandjenje se koleget nuk do ta miratonin. Kerkesa u kundershtua nga disa keshilltare te majte, ndersa kreu i komisionit te …

Lexo me shume

PUKE, PERMBARIMI SEKUESTRO FINANCAVE TE BASHKISE

Bashkia e Puks duke si I ka dhn fund veprimeve financiare pr kt mandat teksa pes zyra prmbarimore kan vendosur sekuestro mbi financat e ksaj t fundit. Vlera e borxheve t akumuluara ka arritur ne 26 milion lekve t rinj, cfarE konsiderohet nj shifer e madhe pr nj bashki si ajo e Puks e cila pak m shum se ky …

Lexo me shume

VELIPOJA NUK KA UJ TE PIJSHM

Velipoja n kt fillim t sezonit turistik ndodhet jasht kushteve t prshtatshme pr ujin e pijshm. Perve pastrimit as cilsia e ujit nuk sht n nivelet e duhura. Ky fakt u konfirmua nga shefi i mjedisit pran Drejtoris s Shndetit Publik, Burim Gjyli. Problemi pr kt vijon q t jet rrethimi jo n lartsin e duhur duke br q edhe …

Lexo me shume

AKSI SHKODR-MES N MSHIR T FATIT

Brenda pak ditsh do t nisin punimet n aksin rrugor Mbikalimi i trenit- Mes, kshtu sht shprehur drejtori i Autoritetit Rrugor pr Veriun, Nikolin Dedvukaj me datn 15 prill. Banort e fshatit Bardhaj por jo vetm shprehen s tashm kan humbur besimin se ky aks do t asfaltohet ndonjher ndrsa pohon se kjo rrug po amortizon automjetet e tyre dhe …

Lexo me shume

ZHVILLOHET MBLEDHJA E RADHS E KSHILLIT T QARKUT SHKODR

N mbledhjen e radhs t kshllit t Qarkut Shkodr miratimi i pikave t prcaktuara n rendin e dits u b pa asnj debat, brenda pak minutave. Me rastin e 25 vjetorit t hapjes s institucionve t besimeve n vendin ton do jepen tituj nderi pr Arqipeshkvin Shkodr, Myftinin dhe Kishn Ortodokse. Disa prej neneve t miratura jan : “Miratimi i …

Lexo me shume