Thursday , 22 October 2020

AKTUALITET

KISHA KATOLIKE: ZGJIDHNI KANDIDATE PA TE KALUAR KRIMINALE, MOS BLINI VOTA

Kisha Katolike ka apeluar ndaj partive politike q, pr zgjedhjet e 21 Qershorit t zgjedhin kandidat pa t kaluar kriminale.Kisha katolike, si pjes e gjall e jets s vendit, ne barinjt dhe besimtart e saj, reflekton vazhdimisht mbi t mirn e prbashkt t qytetarve t Shqipris. Zgjedhjet jan nj moment i rndsishm n zhvillimin e rendit demokratik t nj vendi. …

Lexo me shume

MBETURINAT PUSHTOJNE PLAZHIN E VELIPOJES

Nderkohe qe bregdetet e tjera kane nisur serjozisht punen per pastrimin e plazheve Velipoja mbreterohet nga ndertimet dhe mbeturinat.Ne kohen kur turistet ditore nisin te frekuentojne plazhin e Velipojes kjio e fundit duket mjaft larg realitetit veror. Mbeturina qe kane pushtuar te gjithe vijen bregdetare dhe te japin pershtypjen se nuk jane pastruar me vite te tera Ne fakt kjo …

Lexo me shume

BESIMTART ORTODOKS KREMTUAN RINGJALLJEN E KRISHTIT

Dhjetra besimtar ortodoks kan kremtuar n mesnat ringjalljen e krishtit. Kjo mesh e madhe u mbajt n Shkodr n kishn ortodokse dhe u drejtua nga famullitari i saj At Nikolla Petani duke dhuruar emocione t veanta pr t gjith besimtart e pranishm.Gjat ksaj meshe nuk munguan lutjet dhe urimet pr mbarsi e vazhdimsi, si dhe atmosfera e ngoht e pashkve, …

Lexo me shume

PROTESTA PER PULARINE INICIOHET POLITIKISHT NGA DEPUTETI STERKAJ

Fshatart e NnShkodres, MbiShkodres dhe Malsis s Madhe kan zhvilluar nj protest pran pularis n Koplik e cila prflitet q sht n pronsi t deputetit Tom Doshi dhe ish deputetit t LSI- s Dritan Prifti. Protestuesit kan bllokuar hyrjen e pularis ndrsa kan krkuar q t marrin lekt t cilt jua kan hua pronart e pularis pasi kan bler misr …

Lexo me shume

FAZA E PARE E KONKURSIT TE DHNIES S NDIHMS S PAR

Nese do te ekzistonte ndihma e pare shume prej aksidenteve nuk do te kishin pasoja fatale. Prandaj po punohet me komunitetet qe te gjendet prane ndodhive per te dhene ndihmen e pare. Ne kete menyre eshte shprehu Koordinatori i kryqit te kuq shqiptar Fatos Xhengo i cili zhvilloj ne Shkoder fazen e pare te konkursit Rajonal per dhenjen e ndihmes …

Lexo me shume

INAGUROHET QENDRA SHENDETSORE NE KOPLIK TE SIPERM

Shembulli I rikonstruksionit t qndrave shndetsore si dhe zbatimit t check- up- it falas sht nj tregues se qytetari i Shqipris sht i njjti n t gjith vendin. Deklarata sht br nga ministri i shendetsis Ilir Beqja gjat inagurimit t rikonstruksionit t qndres shendetsore Bejto Lulaj n Koplik t Siprm ku I pranishm ishte edhe ambasadori i turqis n vendin …

Lexo me shume

TONAJ: NUK KA FONDE PR T ZHBLLOKUAR RRUGN E THETHIT

Reshjet e dbors t rna gjat ditve t fundit kan sjell edhe bllokimin e Qaf Thores dhe disa rrugve t tjera rurale. Pr drejtorin e rrugve rurale Ded Tonaj kjo nuk sht dika e re pasi Qafa e Thores do vit sht e bllokuar deri n fund t muajit prill.Nga ana tjetr Tonaj pranon se bllokimi i rrugs s Thethit …

Lexo me shume

ASNJE INSPEKTOR I ALUIZNIT NUK PERBALLET ME VELIPOJEN

Njoftimi ne media qe qytetaret e Velipojes te bashkpunojne me inspektoret e Aluiznit pasi do te behet azhornimi I te gjitha subjekteve ne zonen e Velipojes ka mbetur vetem ne kuader te nje njoftimi te rreme pasi asgje konkrete nuk eshte bere. Ky fakt pohohet nga vete banoret e Velipojes te cilet thane se asnje inspector I Aluiznit nuk eshte …

Lexo me shume

BARDHAJ, MUNGON UJI PIJSHEM!

Nuk kane rruge, do dite detyrohen qe ti dergojne femijet ne Shkolle pasi rruga ne ditet me shi behet e pa kalueshme. Por sikur te ishte ky problem I vetem I banoreve te fshatit BardhajAta nuk kane as burimin me te rendesishme jetesor, uji. Duke apeluar qe te bejne ndrerhyrje banoret shprehen se detyrohen qe te kopnsumojne uji te perzier …

Lexo me shume

AKU KONTROLLE TE VAZHDUESHME TE SUBJEKTEVE

Ne kuader te dites Dites Nderkombetare per Sigurine Ushqimore Aku Shkoder kane nisur nje kontroll te vazhdueshem ne subjekte te ndryshme te metropolit verior per te vlersuar sigurine ushqimore ndaj konsumatorit. E pyetur nga gazetarja e tv Rozafa se cilat jane rezultatet e kontrolleve te deri me tanishme inspektori I ketij instuticioni pergjigjet se jane kryer dhjetra kontrolle. Nderkohe Mlloja …

Lexo me shume