Tuesday , 27 October 2020

AKTUALITET

Rragam, proteste per energjine elektrike

Fmijt kan bojkotuar msimin ndrsa t mdhenjt kan bllokuar rrugn e fshatit Rragam n komunn e Gurit t Zi, pasi krkojn rikthimin e energjis elektrike, e cila u sht kputur pasi kjo zon rezulton debitore. Banort e ksaj zone krkojn rikthimin e energjis ndrsa theksojn se matsit e energjis nuk jan kontrolluar prej muajsh e pr pasoj faturat e OSHEE- …

Lexo me shume

Ambasadori zvicerian tur vizitash ne Shkoder!

Ambasadori zviceran, Sh. T. Christoph Graf, zhvilloi nj vizit n Shkodr ku u takua me partner dhe projektet q jan mbshtet nga Zvicra prej fillimit t vitit 2000. Ambasadori Graf u prit nga kryetari i Bashkis s Shkodrs, z. Luka. Biseda e hapur mes tyre i vuri theksin partneritetit t themeluar dhe ushqyer n kornizn e decentralizimit dhe zhvillimit vendor. …

Lexo me shume

Malesi e Madhe, mjeket proteste kunder testimit te tyre

Ashtu sic ishte paralajmeruar me pare bluzat e bardha te Drejtorise se Shendetit Publik M.Madhe kane zhvilluar nje proteste 1 oreshe para spitalit te qytetit Koplik ne kundershtim te testimit te mjekeve. Reparti i Urgjences megjithese e ka pershendetur kete proteste anetaret e saj nuk kane mundur te marrin pjese pasi ishin ne sherbimin e nje femije te semure . …

Lexo me shume

Rruga e Drishtit ne gjendje te amortizuar. Banoret: Po largohen turistet!

Jane 3 kilometer rruge qe nga Ura e bardhajve e deri tek kalaja e Drishtit te cilat prej vitesh kane mbetur te amortizuar. Per here te trete banoret dhe frejtuesit e automjeteve detyrohen qe te kontribojne per te mirembajtur kete segment I cili nga dita ne dite behet I pakalueshem. Drishti ne kete menyre mbetet larg turisteve ndones eme bukuri …

Lexo me shume

Ana Malit, 380 ha toke nen uje!

Shkarkimet nga HEC- et e kaskads s Drinit kan dhn shnjat e para t rrezikut t prmbytjes n zonn e NnShkodres. Mengjesin e s hns ujrat e lumit Buna doln nga shtrati ndrsa prmbyten tokat e komunes s Ans s Malit. Aktualisht, jan 380 ha tok t prmbytura ndrsa uji sht larg banesave. Nga ana tjetr kryeplaku I Obotit Gregor …

Lexo me shume

Nisin protesten mjeket e spitalit te Shkodres, kunder testimit!

Prej disa ditsh bluzat e bardha n qytetin e Shkodrs kan paralajmruar protesta nj orsh kundr testimit t tyre por kan shprehur dhe krkesat e tyre si rritje tp agave por dhe plotsimin m medikamnete. Mjeket e Spitalit Rajonal t Shkodrs pohojn se nse nuk merren parasysh kerksat e tyre grevat nj orshe do t vijojne. Me rej ka folur …

Lexo me shume

Shkarkohet nga HEC- e, Gjiknuri: Shkodra nuk permbytet!

Sipasoj e prurjeve n HEC- in e Vaut Dejesit kan nisur shkarkimet nga kanali i Zadejs. Sic mund t shikohen edhe nga pamjet nga ky kanal po shkarkohet me intensitet t lart, ndrsa burime nga HEC- i I Vaut Dejesit bjn t ditur se niveli I ujit n kt hidrocentral sht n kuotn e 75 metrave ndrsa niveli maksimal I …

Lexo me shume

Banoret e Trushit: Te kompensohet demshperblime me energjine!

Fshati I Trushit ka qn nj nga zonat me t dmtuara nga prmbytjet e viteve 2010- 2011 ndrsa dmet e shkaktuara nga vrshimi ujrave n kt zon kan qn kolosale jo vetm n banesa por edhe n bujqsi e blegtori. Pavarsisht premtimeve pr dmshprblime banort e ksaj zone kan marre vetm nj pjes t vogl pr dmet n bujqsi ndrsa …

Lexo me shume

Fillojne shkarkimet nga HEC i Fierzes

Fillojn shkarkimet nga Hidrocentrali i Fierzs. Permes portes nr 3, Fierza shkakrkon rreth 500 meterkub uje n sekond ndrkoh q 400 meterkub t tjera shkarkohen prmes prodhimit t energjise. Bhet e ditur se Hidrocentrali i Fierzs po prodhon me kapacitet maksimal pasi ne pun aktualisht ndodhen katr turbinat e prodhuesit m t madhe energjitik n vend. Aktualisht n basenin e …

Lexo me shume

Shkarkimet nga HEC, Emergjencat ne Lezhe ne gatishmeri!

Shkarkimet nga hidrocentralet e ulzes dhe shkopetit nuk perbejne asnje shqetesim per zonat fushore te lezhes, pasi lumi i matit vazhdon te jete nen kuoten mesatare. Burime nga shtabi i emergjencave civile ne prefekturen e lezhes kane bere te ditur se prurjet ne liqenin e ulzes arrijne ne 300 meter kub ne sekond aq saq jane edhe shkarkimet ndersa kuota …

Lexo me shume