Saturday , 31 October 2020

AKTUALITET

Testimi, bluzat e bardha do nisin grevat

Bluzat e bardha ne Shkoder do I bashkohen protestes se mjekeve dhe infermiereve e ne kete kuader do te nisin grevat 1 oreshe cdo dite duke bojkotuar sherbimin ndaj qytetareve. Ky fakt eshte bere I ditur nga Paulo Kaceri, kryetar I sindikates se shendetesis Shkoder I cili pohon se n vend q qeveria te merret me testimin e bluzave t …

Lexo me shume

Reshjet, mblidhet shtabi emergjencave ne Shkoder!

Reshjet e shiut q kan prfshir qarkun e Shkodres mblodhn Shtabin e Emergjencave Civile n Shkodr, t kryesuar nga prefekti Paulin Radovani I cili theksoi se te gjitha strukturat jane ne gatishmeri. SinkrPaulin RADOVANI- Prefekt, Qarku Shkoder Policia dhe autoriteti rrugor i veriut kan raportuar pr gatishmri maksimale n prmballimin e situats. Situata paraqitet problematike n rrethin e Puks, ku …

Lexo me shume

Moti i keq, deri ne gjysme te Shkurtit!

Reshjet e shiut dhe t bors por edhe errat e forta do t jen prezent pr nj koh t gjat n vendin ton. Sipas parashikimit t br nga meteorologt rezulton se moti i keq do t vazhdoj deri n mes t muajit shkurt. Sipas tyre, temperaturat do t psojn ulje me disa grad dhe n zonat malor do t rikthehen …

Lexo me shume

Stuhia, deme te konsiderueshme ne Shkoder dhe Lezhe!

Moti i keq mbrmjen e s premtes ka sjell jo pak probleme n qytetin e Shkodres. Nga reshjet e dendura dhe errate e forta t nj nat m par jan rrzuar disa pem dekorative, era e fort ka thyer dhe shume xhama t rekalmave t vendosura n rruge. Ndersa n disa lagje t qytetit uji ka pushtuar rrugt e qytetit. …

Lexo me shume

Harito: Vendimet e gjykates, 20 mln leke dem shtetit!

Vendimet e gjykatave per te rikthyer ne pune personat e administrates publike te hequr padrejtesisht I ka kushtuar buxhetit te shtetit nje dem prej 20 milion lekesh. Nje fakt I tille u be public nga ministria e shtetit per inovacion dhe administrate publike Milena Harito gjate nje takimi te organizuar me student te nivelit master mbi informimin e konkurseve per …

Lexo me shume

Zyra e Regjistrimit te Pasurive fluks qytetaresh

Zyra e pasurive te palajteshme ne Shkoder po prballet me nje fluks t lart t qytetarve q drejtohen pran ktij institucioni pr tu paisur me dokumentacionet prkatse. Para disa muajsh zyra e pasurive t paluejtshm Shkodr iu nnshtruar ndryshimeve n radht e titullarve por prsri kto ndryshime nuk kan sjellur ndonj ndryshim t madh prsa I prkr prsonlit. Qytetart shprehen …

Lexo me shume

Radhet e gjata prane kujdesit ndaj klientit

Rradhet e gjata prane kujdesit ndaj klientit per te paguar faturat e energjise elektrike duket se jane kthyer ne nje monotoni per qytetaret Shkodrane. Keta te fundit shprehen mjaft te revoltuar si per abuzimet ne fatura ashtu edhe per sherbimin e dobet prane kujdesit ndaj klientit Rradhet e gjata jane prezente prej ditesh. Ndonese eshte nje problem I bere publik …

Lexo me shume

Rikthehet uji i pijshem ne Shkoder

Brenda afateve t parashikuara ndrmarrja e ujsjells kanalizime Shkoder ka arritur t prmbyll pjesn m t madhe t punimeve pr rezervuarin e ri n stacionin e pompave Dobra, duke rikthyer furnizimin me uj t pijshm n qytet pas 48 orsh ndrprerje. Punimet n terrn i pan nga afr n/kryetari i bashkis Ahmet Omi, drejtori i shrbimeve publike Alfred Luleta, …

Lexo me shume

Lezhe, debate ne keshillin bashkiak

KRkesa e br Zyra e Punsimit n Lezh pr t hequr 120 familje nga skema e ndihmes ekonomike me pretendimin se kan refuzar punsimin ka sjell debate n mbledhjen e kshillit Bashkiak. Kjo nisme eshte kundershtuar nga keshilltaret e djathte te cileve u jane bashkuar edhe perfaqsues te se majtes. Ata e kan krkuar q kto familje t mos hiqen …

Lexo me shume

Shkoder, mungon uji pijshem per 48 ore!

Qyteti I shkodres nuk do te kete per te pakten dy dite uji te pijshem. Arsyet e kesaj nderprerje e beri te ditur per tv rozafa vete drejtori I ndermarrjes se ujesjelles kanalizime Leonard Kepi I cili tha se jane lajmeruar jo vetem qytetaret por edhe dy institucionet me delicate sic jane spitali dhe reparti I zjarrefikesve. Punimet ne stacionin …

Lexo me shume