Saturday , 31 October 2020

AKTUALITET

Patentat- rritet mimi me 50 mije leke

Ndryshimet e bra n kodin rrugor pr rritjen e siguris rrugore si dhe pr t shmangur aksidentet kan sjell dhe shtimin e patrullave n rrugt e qytetit t Shkodrs. Rritja e siguris rrugore dhe minimizimi i numrit t aksidenteve n rrugt e Shkodres dhe Shqipris, sht ky qllimi pse jan br kto ndryshime n Kodin Rrugor, t cilat i bashkangjiten …

Lexo me shume

11- vjetori i 9 Janarit, familjaret: Te rihapet dosja!

Njmbdhjet vjetori i tragjedis s 9 Janarit 2004, ku 28 persona humbn jetn n ujrat e Karaburunit ka nxjerr srish n protest familjart e tyre.Nga sheshi para bashkis Shkodr prmes nj deklarat pr median familjart e viktimave krkuan srish hapjen e hetimeve nga ana e prokuroris dhe denimin e prgjegjsve t ktij krimi. Ata hodhen akuza t rnda ndaj qeveris …

Lexo me shume

Kapitulli i ri pr arsimin, Nikolla ne Shkoder

Vetm 40 % e msuesve q ju nnshtruan testimit n portalin Msues pr Shqiprin kan arritur t marrin kalueshmrin, duke u br pjes e sistemit arsimor. Pr t prezantuar kto shifra ishte e pranishme edhe ministrja e arsimit Lindita Nikolla e cila theksoi se ky system sht prgjigjja e qeveris shqiptare pr t luftuar korrupsionin. Ministrja Nikolla I ka sht …

Lexo me shume

Reforma, hiqen nga puna 50 punonjes te Rurales!

Rreth 50 punonjs t ndrmarrjes s rrugve rurale e cila sht nn varsine e kshillit t qarkut Shkoder jan hequr nga puna si pasoj e udhzimit t Ministris s Financave q pengon prdorimin e t ardhurave t vet qarqeve pr rrogat e npunsve. Prvec ktyre largimeve kshilli I qarkut Shkoder ka vendosur edhe uljen e rrogave t prsonelit t ktij …

Lexo me shume

Menaxhimi i qarkullimit rrugor ne Lezhe

Strukturat e qarkullimit rrugor ne qarkun e lezhes kane qene efektive ne menaxhimin e fluksit te mjeteve gjate sezonit turistik ashtu edhe ne minimizimin e aksidenteve. Megjithese performanca ka patur edhe mbeshtetjen e qytetareve, masat gjate ketij viti do te jene akoma me te perforcuara. Valentin Florini, Shefi qarkullimit rrugor ne qarkun e lezhes, ka bere te ditur se krahas …

Lexo me shume

Fluks ne Muriqan, kthehen ne vendet e BE- se emigrantet!

Jemi ne ditet e para t janarit dhe tashme emigrantet qe kane ardhur ne Shqiperi per te festuar festat e fundvitit, po rikthehen ne vendet e tyre ku ato jetojne dhe punojn. Ne dispozicion jane 4 sportele n dalje dhe 2 n hyrje, n mnyr q t shmanget radha e gjat. Nga data 1 janar e ne vijim, kane dale …

Lexo me shume

Rreshen, humb jeten prifti gjate meshes

Dioqeza e Rrshenit sht tronditur nga nj lajm tragjik.Prifti i Rrshenit Pader Vitorjo Piebelini, ka nderruar jet teksa po drejtonte meshn e shenjt t s dieles n katedralen e qytetit t Rrshenit.Ngjarja e rnd ka ndodhur rreth ors 11 e 30 minuta, ndrsa lajmi ka shokuar edhe ipeshkvin e Rrshenit Cristofor Palmieri i cili sht ndiere keq sapo ka marr …

Lexo me shume

OSHEE: PD shpif, problemet te trasheguara

Por I menjehershem ka qene reagimi I OSHEE- se Shkoder pas deklarates se partise demokratike. Sipas OSHEE- se Qyteti Shkoder nga ora 20.00 te dates 31.12.2014 dhe ne vijim, eshte furnizuar rregullisht dhe pa nderprerje me energji elektrike. Problematike ka patur Nenstacioni Shkodra 1, e cila eshte riparuar nga brigada e avarise dhe nuk ka patur asnje nderprerje energjie. Komuna …

Lexo me shume

Puka, nen “pushtetin” e debores!

Edhe pse kreu I bashkise s Puks deklaron se bashkia e drejtuar prej tij ka hapur rrugt, lagjet e qytetit t Puks edhe pse n nj distanc fare t shkurtr nga qndra e qytetit vijojn t jen t izoluara ashtu sikurse dhe fshatrat e thell.Ndrkohe edhe n Puk prdorimi I zinxhirve sht I domosdoshm. Policia e qarkullimit rrugor nuk ka …

Lexo me shume

Mesnata e nderrimit te viteve ne Shkoder

Fishekzjarre, muzike, dhe pakz rrmuj. Kjo ishte panorama e mesnats s ndrrimit t viteve n Shko, ku fishkezjarret pushtuan qiellin pr t lajmruar ardhjen e vitit t ri 2015. Pak minuta m pas qytetart dynend n pedonale dhe filluan shtitjen prgjat saj ndrsa te tjer iu drejtuan lokaleve t nats pr festuar ne menyre te organizuar. Edhe pse nuk u …

Lexo me shume