Saturday , 11 August 2018

AKTUALITET

MILOT-FUSHE KRUJE “RRUGA E VDEKJES”

Segmenti rrugor Milot-Fushë Krujë mund të konsiderohet pa frike si rruga e vdekjes.Numri i lartë i aksidenteve të ndodhura e ka kthyer këtë rrugë një ndër më të rrzikshmet në vendin tonë.Aksidenti më i fundit ndodhi të marten ku një mësuese humbi jetën tek mbikalimi i Patokut, ndërsa koleget e saj mbetën të plagosura. Shkak u bë një mjet, i …

Lexo me shume

FRYRJA E ADMINISTRATES NE BASHKINE MALESI E MADHE

Gjate mbledhjes se Keshillit Bashkiak Malesi e Madhe, keshilltari i djathte Gjovalin Veshtaj ka hedhur akuza ndaj bashkise Malesi e Madhe, duke vene theksin tek fryrja pa kriter e administrates ne kete bashki. Nje veprim te tille ai e konsideron qesharak dhe shtoi qe kjo eshte e papranueshme, sepse kjo do te thote rritje te numrit te administrates dhe jo …

Lexo me shume

BUXHETI I VITIT 2018 NE BASHKINE MALESI E MADHE

Me 22 vota pro dhe 4 kunder eshte miratuar kete te merkure buxheti per vitin 2018 i Bashkise Malesi e Madhe. Nder pikat e rendit te dites qe ishin per miratim dhe me i rendesishmi ishte miratimi i projekt-buxhetit te vitit 2018 . Keshilltari i djathte, Gjovalin Veshtaj, hodhi akuza ndaj Bashkise Malesi e Madhe, duke thene qe ky buxhet …

Lexo me shume

MUNGESA E FONDEVE DHE PROBLEMATIKAT E RRUGEVE

Mungesa e fondeve dhe problematikat e rrugeve ishin ne fokus te diskutimeve te anetareve te Keshillit Bashkiak Shkoder, gjate mbledhjes se zhvilluar pasditen e se Martes. Ato evidentuan disa problematika qe qytetaret ndeshen çdo dite ne Bashkine Shkoder. Nga ana tjeter, kryebashkiakja e Shkodres, Voltana Ademi, u ndal per te komentuar buxhetin e vitit 2018. Sipas Ademit, disa prej rrugeve …

Lexo me shume

“BANORET E SHKODRES JANE TE LODHUR NGA QEVERIA”

Keshilltaret e majte te Bashkise Shkoder kane mundesi te lobojne aty ku duhet tek qeveria. Prandaj,  keto keshilltare kane mundesi te flasin ne grupet e tyre parlamentare per problematikat e Shkodres, pasi kjo qeveri po e diskriminon kete qytet. Kjo ishte kerkesa e keshilltares se Partise Demokratike ne Keshillin Bashkiak Shkoder, Greta Bardeli. Sipas Bardelit, banoret e Shkodres jane lodhur …

Lexo me shume

TAKSA E ARSIMIT DO TE APLIKOHET EDHE NE LEZHE

Modeli i ndjekur në Tiranë nga kryebashkiaku i saj Erion Veliaj ka nxitur edhe Bashkinë e Lezhës që të kërkojë aplikimin e taksës për arsimin.Kjo taksë e re është bërë publike në mbledhjen e Këshillit Bashkiak e cila ka kaluar me votat e shumicës së anëtarëve të këtij këshilli.Në fakt përfaqsuesit e Partisë Socialiste kërkuan më tepër shpjegime në lidhje …

Lexo me shume

KESHILLI BASHKIAK PERKUJTON ALEKSANDER NDOKEN

Mbledhja e parë e Këshillit Bashkiak Lezhë për vitin 2018 ka nisur me një minutë heshtje në përkujtim të këshilltarit Aleksandër Ndoka, i cili u vra pak kohë me parë në një atentat me armë zjarri, në afërsi të banesës së tij.Në vendin ku ulej zakonisht Ndoka u vendosën lule dhe një fotografi e këshilltarit të ndjerë, si dhe kartonat …

Lexo me shume

SHKOLLA 9 VJEÇARE HOT I RI NE SHKODER

Kryetarja e Bashkisë së Shkodër Voltana Ademi ka inspektuar punimet që po bëhën në Shkollën 9 vjecare “ Dede Gjon Luli” në fshatin Hot I Ri të Bashkisë Shkodër. Ademi u shpreh se ky ka përmirësuar gjëndjen në këtë shkollë Ademi shtoi se sa I përket ngrohjes në shkolla këtë vid do invetohet në tre shkolla për sistemin e kaldajës. …

Lexo me shume

TUKA: NUK PO ZBATOHET SIÇ DUHET KODI I PUNES

  I ftuar ne emisionin “Miremengjes” ne Tv Rozafa, kryetari i Bashkimit te Sindikatave te Pavarura Shqiptare, dega Shkoder Albert Tuka u shpreh se eshte hasur me veshtiresi ne zbatimin e kontratave kolektive. Sipas Tukes, nuk po zbatohet sic duhet kodi i punes dhe ka ndermarrje qe nuk e njohin aspak kete kod. Tuka u ndal vecanarisht tek problemi i …

Lexo me shume

FLET MJEKU NEURO-PSIKIATER PER RASTIN NE KOPLIK

Nje jave me pare Ylber Bajrakurtaj i shoqerua nga vjehrri i tij ne Qendren Komunitare te Shendetit Mendor ne Shkoder per vleresimin pisiqik per çeshtjen e punes. Pasi ai trajtohej me kemp qe nga viti 1996. Sipas mjekut neuro-psikiater Gjon Preçi Ylber Bajrakurtaj ishte i diagnstifikuar me ” prapambetje mendore deri tek e moderuara dhe me mbivendosje te çrregullimeve psiqike”. …

Lexo me shume