Breaking News

AKTUALITET

BRESHËRI PLUMBASH POLICIA: ATENTAT NDAJ FISIT ÇAPJA

Një atentat me armë zjarri është shënuar paraditen e sotme në qytetin e Elbasanit. Report Tv mësoi se shënjestër e atentatit dyshohet të ketë qenë fisi Çapja. Qytetarët në vendngjarje bëjnë me dije se janë dëgjuar disa të shtëna me armë zjarri, por fatmirësisht plumbat nuk kanë kapur asnjë person. Autorët kanë qëlluar nga makina e tyre tip BMW, në …

Lexo me shume

NDIHMA PER FAMILJET NE NEVOJE NGA SPITALI I SHKODRES

Spitali Rajonal i Shkodres, Sherbimi Social Qarku Shkoder dhe organizata FoodBank Albania i jane bashkuar nismes sensibilizuese per te dhuruar ndihma per familjet ne nevoje. Keto ndihma u grumbulluan ne nje njerin prej pavioneve te spitalit te Shkodres per t’iu dhuruar me pas familjeve ne nevoje ne festat e fundvitit. Alfred ZEFI – Koordinator I FoodBank Albania [ 00:02 – …

Lexo me shume

SHEMBJA E URES SE DROJES, BANORET NE PROTESTE

Banoret e fshatrave të Kurbinit dhe Krujes kanë protestuar pranë ures së shembur të drojes, duke kërkuar rindërtimin e sajë.Sipas banoreve shembja e ures i ka izoluar, ndërsa paralajmerojnë se nëse nuk do të ndërhyhet do ta përshkallzojnë protesten deri në bllokim të supertrades Fushë Krujë-Laç dhe para kryeministrisë.Banoret e konsiderojnë absurde neglizhencen e qeverisë e cila vijon të hesht …

Lexo me shume

DESHTON DEGJESA PUBLIKE PER PASTRIMIN E SHKODRES

Ashtu si edhe dëgjesa publike për taksat dhe tarfiat vendore dështon edhe dëgjesa publike për menaxhimin e integruar të mbetjeve urbane. Një numër I pa përfillshëm I pjestarëve ka bërë që kjo dëgjesë publike të dështoj. Sekretari I Këshillit Bashkiak Shkodër Suel Hadri shprehet se këto dokumente të cilat janë thirrur për të t’iu paraqitur publikut, do kalojnë në mbledhjen …

Lexo me shume

I PËRMENDI GRUAN E NËNËN, SI E VRAU POLICI PUNONJËSIN E IT

Pendohet autori: Nuk doja ta vrisja Dy kolegët dyshohet të kenë qenë të dehur I përmendi gruan dhe nënën, polici vret me armën e shërbimit punonjësin e IT-së në Drejtorinë e Policisë së Dibrës. Zbardhen detaje të reja nga ngjarja e rëndë dje në Dibër ku efektivi i policisë Naim Muliu, 55 vjeç, qëlloi punonjësin e IT-së po në këtë …

Lexo me shume

VAJZA E VEHBI VELIAJT KALLËZON 15 GJYQTARË DHE 7 PROKURORË

Anna Nordstrom, vajza e biznesmenit të ndjerë Vehbi Veliaj, ka kallëzuar penalisht në prokurori 15 gjyqtarë dhe 7 prokurorë, duke i akuzuar ata si personat përgjegjës, të cilët, duke shpërdoruar detyrën, kanë penguar dhe zvaritur në mënyrë të qëllimshme proceset ligjore që ajo ka marrë për të fituar “Dëshminë e trashëgimisë” në masën ½ të babait të saj. Kallëzimi i …

Lexo me shume

REFORMA NE DREJTËSI, JA KUR DO TË NGRIHEN ORGANET E SPAK /AFATET

Konstituimi i dy organeve më të rëndësishme të sistemit gjyqësor, Këshillit të Lartë të Prokurorisë dhe Këshillit të Lartë Gjyqësor, dikton edhe kohën e ngritjes së organeve të reja antikorrupsion, ku përfshihen Byroja Kombëtare e Hetimit, Prokuroria e Posaçme dhe Gjykatat Speciale, ku të gjitha sëbashku përbëjnë atë që quhet SPAK. Ngritja e SPAK-ut, strukturës komplekse e projektuar për të …

Lexo me shume

FAVORIZUAN PERSONIN QË U PAGOI HOTELIN,APELI SHPËTON 3 GJYQTARËT

Ja gjyqtarët që përfituan nga personi nën hetim Tre gjyqtarët shkuan për të parë derbin e Spanjës Gjykata e Apelit Durrës ka refuzuar të pezullojë nga detyra tre gjyqtarë të akuzuar për korrupsion, duke rrëzuar kërkesën e Prokurorisë së Krimeve të Rënda. Gjykata e Apelit nuk e ka pranuar kërkesën e Krimeve të Rënda për të pezulluar gjyqtarët Kliton Spahiu, …

Lexo me shume

PELESHI: MË SHUMË MBËSHTETJE PËR FERMERËT E BASHKUAR

Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Niko Peleshi ka premtuar më shumë mbështetje për fermerët e bashkuar. Gjatë vizitës së tij në Qarkun e Beratit, ka zhvilluar dhe një takim me fermerët e fshatit Drenovicë në Bashkinë Ura Vajgurore, Peleshi ka shpjeguar nevojën e riorganizimit dhe bashkimit në formacione më të mëdha, siç janë Shoqëritë e Bashkëpunimit Bujqësor, të cilat …

Lexo me shume

MESAZHI I METËS:TË BËJMË GJËRA TË VOGLA ME DASHURI TË MADHE!

Presidenti Ilir Meta e ka nisur ditën e sotme me një mesazh të rëndësishëm për shqiptarët në përgjithësi dhe politikanët në veçanti. Në Ditën Ndërkombëtare të Solidaritetit Njerëzor, Presidenti Meta sjell në vëmendje një ndër thëniet e të madhes Nënë Tereza: “Jo të gjithë ne mund të bëjmë gjëra të mëdha, por ne mund të bëjmë gjëra të vogla me …

Lexo me shume