AKTUALITET

XHAFAJ TAKIM ME HOMOLOGUN MALAZEZ NUHOXHIQ

Fatmir Xhafaj, Ministri i Brendshem ka zhvilluar disa takime ne Shkoder, ai fillimisht u takua me homologun e tij malazez Mevludin Nuhoxhiq, dhe me pas ka zhvilluar edhe inspektime ne dy pikat e kalimit kufitar ne Han te Hotit dhe ne Muriqan. Gjate takimit informal dy ministrat konstatuan nivelin shume te mire te bashkepunimit mes vendeve tona dhe folen per …

Lexo me shume

PERKUJTOHET 28-VJETORI I VRASJES SE PELLUMB PËLLUMBIT

Ashtu si vitet e tjera, edhe këtë 16 qershor është përkujtuar në qytetin e Shkodrës vrasja e 17-vjeçarit, martirit të demokracisë, Pëllumb Pëllumbi. Ai u vra në 16 qershor të vitit 90’ në kufi. Por, ndryshe nga vitet e tjera, këtë herë pjesëmarrja ishte tepër e ulët, ku ishin vetëm përfaqësues të shoqatës së ish-të përndjekurve politik në Shkodër dhe …

Lexo me shume

URIMET DHE VIZITAT PER FESTEN E FITER BAJRAMIT

Mbarësi dhe më shumë paqe e dashuri në familje. Ky ka qenë urimi kryesor i përfaqësuesve të partive politike në Shkodër dhe të institucioneve lokale me rastin e festës së Fiter Bajramit. Ndërkohë, urimet nuk munguan as nga përfaqësuesit e komuniteteve fetare. Vizitat me rastin e festës së Fiter Bajramit u zhvilluan pranë xhamisë së Parrucës nga ora 09:00 deri …

Lexo me shume

“VRASJET E PRINDERVE NGA FEMIJET DHE MUNGESA E BESIMIT NE ZOT”

Nga xhamia “Ebu Beker” e qytetit të Shkodrës, myftiu i Shkodrë, imam Muhamed Sytari, mbajti hytben e Fiter Bajramit. Në fjalën e tij para besimtarëve muslimanë, imam Sytari foli për shkatërrimin e njeriut nga veset e ndryshme dhe nga mungesa e besimit në Zot. Ai  shprehu shqetësimin edhe për vrasjen e prindërve nga vetë fëmijët e tyre, një fenomen që …

Lexo me shume

MJESHTERI I MADH BUJAR QAMILI SHTRON IFTAR

Këngëtari i njohur shkodran, njëkohësisht mjeshtëri i madh, Bujar Qamili, ka zgjedhur ditën e fundit të muajit të Ramazanit që të shtrojë një iftar për besimtarët muslimanë të qytetit të Shkodrës. Një gjest human nga Qamili për të vlerësuar edhe agjerimin e këtyre besimtarëve për 30 ditë. Përfaqësuesi i Myftinisë Shkodër, Arben Halluni, shprehu falenderimet e myftinisë për këtë iftar. …

Lexo me shume

POLICIA: PELEGRINAZHI NE KISHEN E “SHNA NDOUT” KA KALUAR PA INCIDENTE

Pelegrinazhi i 12 dhe 13 qershorit në kishen e “Shna Ndout” në Laç ka kaluar qetë dhe pa incidente.Sipas Drejtorisë Vendore të Policisë në Lezhë për mbarvjatjen e pelegrinazhit janë angazhuar në total reth 260 forca policore të dislokuara në pika të caktuara për menaxhimin e trafikut dhe fluksit, si dhe në patrullim për të ruajtur rendin dhe sigurinë e …

Lexo me shume

DITA BOTERORE E DHURIMIT TE GJAKUT

14 qershori shenon diten boterore te dhurimit te gjakut. Kryqi i kuq dega Shkoder ka gjendur qe te jape mesazhe sensibilizuese ne shkolla te ndryshme, per nevojat qe ka spitali i shkodres dhe banka e gjakur. Te njejten thirrje beri edhe nendrejtorja e spitalit Rajonal Teuta Rrjolli. Thirrjes per te dhuruar gjak i jane pergjigjur Te rinjte e forumit socialist ne …

Lexo me shume

UJI NE QYTETIN E SHKODRES, NE TE GJITHA PARAMETRAT E DUHUR

Uji në qytetin e Shkodrës është në të gjitha parametrat e duhur. Një gjë e tillë bëhet e ditur nga shefi i higjenës pranë Drejtorisë Rajonale të Shëndetësisë Shkodër, Burim Gjyli. Kjo pasi në drejtim të kësaj drejtorie ka pasur ankesa nga qytetarët shkodranë. Gjyli thekson se sasia e mikrobeve është në kuotat minimale. Prandaj, pavarësisht ankesave çdo gjë është …

Lexo me shume

PELEGRINAZHI NE KISHEN E “SHNA NDOUT” NE LAÇ

Të marten ne mbremje kulmuan ditet e pelegrinazhit në Kishen e “Shna Ndout” në Laç.Me mijera pelegrinj, nga e gjitha Shqiperia por edhe jashtë sajë nisen rrugen e pelegrinazhit që prej oreve të para të mëngjesit, për të kaluar naten në këtë vend të shenjte, në përpjekje për të imituar shenjtin, që sipas tyre ka kaluar në vargmalin e Kurbinit.Pelegrinj …

Lexo me shume

RAPORTI PER GJAKMARRJEN, 704 FAMILJE TE PREKURA

Shqipëria ka aktualisht 704 familje të prekura nga gjakmarrja, prej të cilave 591 jetojnë në Shqipëri ndërsa 113 prej tyre janë larguar jashtë vendit. Studimi u krye nga shoqata “Gjenerata e Re” me ndihmën e autoriteteve policore dhe OSHEE në 6 qarqet e prekura nga kjo dukuri: Shkodër, Kukës, Dibër, Lezhë, Tiranë dhe Durrës. Ajo që vihet re është se …

Lexo me shume