Wednesday , 18 July 2018

AKTUALITET

SHKARKOHET DREJTORI I AKU-se NE LEZHE

Tre drejtorë rajonal të Autoritetit Kombëtar të Ushqimit mes tyre dhe ai i Lezhës Lek Prendi janë shkarkuar nga detyra.Lajmin e ka bërë të ditur ministria e Bujqësisë.Sipas njoftimit të ministrisë “Gjatë dy ditëve të fundit, Autoriteti Kombëtar i Ushqimit si pasoje e evidentimit të shkeljeve të vazhdueshme në zhvillimin e funksioneve të tyre dhe mospërmbushjen e objektivave për garantimin …

Lexo me shume

FAMILJA NE SITUATE TE VESHTIRE, APELON PER NDIHME

Nata e ndërrimit të viteve e ka gjetur familjen Veseli në Fushë Milot të Kurbinit në qiell të hapur.Frika që mos çatia e shtëpisë e cila është amortizuar plotëisht i zë brenda, i ka detyruar 8 anëtarët e kësaj familje që të dalin në oborr prej disa ditesh.Përballë veshtiresove ekonomike kryefamiljari, Agim Veseli, thotë se e ka të pamundur t’iu …

Lexo me shume

BURGU I REÇIT, RAGON ISH KRYEMISTRI BERISHA

Pas lajmit në Televizionin Rozafa në lidhje me konkursin e anulluar për punësimet në Burgun e Reçit. Ish- Kryeministri Berisha në rrjetin e tij social “facebook” ka reaguar përmes qytetarit dixhital. Ku ne statusin e tij shprehet: “Ketij i thone konkurs me lista deputetesh! Lexoni mesazhin e qytetarit dixhital. sb “I dashur doktor mbase kete mesazh nuk do e lexosh …

Lexo me shume

NIS RIKTHIMI I EMIGRANTEVE, FLUKS NE MURIQAN

Teksa ne ditet and para te janarit, pika kufitare and Muriqanit ka qene and qete, kete te premte numri i shtetasve qe lene shqiperine ka nisur te pesoje rritje . Tashme emigrantet kane nisur te lene atdheun, dhe te rikthehen drejt vendeve ku ata jetojne and punojne. Kryesisht shtetas Kosovare, qe zgjedhin piken and kalimit kufitar te Muriqanit, thone se …

Lexo me shume

FAMILJET E NGUJUARA GJATË 2017-es NË QARKUN SHKODËR

Mbi 40 familje vijojnë të jenë të ngujuara në Qarkun e Shkodrës. Një shifër e tillë bëhet e ditur nga kryetari i misionit të pajtimit të gjaqeve në Qarkun Shkodër, Nikollë Shullani, gjatë një interviste për Tv Rozafa. Ai tha se 12 familje janë të ngujuara në Pukë, 33 në Tropojë, si edhe 45 në Qarkun e Lezhës. Por, në …

Lexo me shume

SHKATERRIMI I SIMBOLIT TURK NE MIRDITE

Proçedimi penal për qytetaret që protestuan dhe hoqen simbolin e flamurit turk, në digen e hidrocentralit të Qafë-Mollës në Mirditë është një akt i papreçedent.Kështu shprehet studiesi dhe historiani, Paulin Zefi, i cili ishte pjesë e protestes së 31-dhjetorit të vitit që lamë pas.Sipas Zefit flamuri turk nuk ka vend në Shqipëri dhe policia duhet të kishte ndjekur penalisht ata …

Lexo me shume

PROBLEME NE ZONËN E DUKAGJINIT, NDËRHYN BASHKIA SHKODËR

Reshjet e dëborës, por edhe të shiut kanë shkaktuar në ditë e fundit disa probleme në zonën e Dukagjinit. Kështu, si pasojë e reshjeve të dendura të shiut që ka rënë ditët e fundit në zonën e Dukagjinit, një masiv shkëmbor kishte rrëshqitur në rrugën që lidh Njësine Administrative Pult me atë të Shoshit. Një gjë e tillë rrezikoi seriozisht …

Lexo me shume

TERMET NE MAL TE ZI, LEKUNDJET NDJEHEN EDHE NE SHQIPERI

Një termet me epiqendër bjeshkët e Visitorit në zonën e Plavës dhe Gucisë në afërsi me kufirin me Kosovë ka shkaktuar lëkundje në gjithë Malin e Zi e pjesën më të madhe të zonës Veriore të Shqipërisë deri në  Tiranë. Ndërsa lëkundjet janë ndjerë edhe në Beograd raportojnë mediat malazeze. Nga sa mësohet nga institute sizmiologjik malazez epiqendra e termetit …

Lexo me shume

BURGU I REÇIT NUK HAPET ME 15 JANAR

Me 15 janar  do duhet të nis popullimi I burgut të Reçit në Malësi të Madhe, por një gjë e till nuk do të ndodh, shkak është bërë anullimi I konkursit për punësimet, pasi ai mësohet të ketë dështuar tashmë. Burgu I Reçit në Malësi të Madhe I cili pritet të akomodoj rreth 750 të bugosur dukë bërë kështu edhe …

Lexo me shume

VERMOSHI I BLLOKUAR NGA DEBORA

10 km rrugë që lidhë Vermoshin me Shkodren nga segmenti I Qaf-Predelec deri në Vermosh në disa pjesë të tij është I bllokuar për shkak të trashësisë së dëborës dhe rrëshqitjes së gurëve dhe dherave në rrugë. Duke lënë kështu të bllokuar fshatrat e Vermoshit dhe të Lepushës në Njësinë Administrative të Kelmenit në  Bashkinë Malësia e Madhe. Nga sa …

Lexo me shume