Saturday , 11 August 2018

AKTUALITET

BLLOKOHET GJENDJA CIVILE NUK KA INTERNET

Që nga mëngjesi i ditës së sotme, të gjithë zyrat e Gjendjes Civile në vendin tonë nuk kryejnë asnjë veprim, kjo për shkak të një problem teknik të sistemit. Në zyrat e Gjëndjes Civile në Shkodër punonjësit ndodhen në punë dhe shërbejnë vetëm sa për të sqaruar qytetarët se server nuk funksionon dhe se nuk kanë kryer asnjë veprim që …

Lexo me shume

LEVIZJE NE ADMINISTRATEN E BASHKISE LEZHE

Në Bashkinë e Lezhës kanë nisur lëvizjet e para në administratë. Paralajmërimi i bërë nga vetë kryetari i bashkisë Fran Frrokaj për shkurtime ka nisur të implementohet. Lëvizja e parë vjen nga Drejtoria e Mirëqënies Sociale, ndërsa është propozuar edhe largimi nga puna për Përgjegjësin e Sektorit të Mbrojtjes nga Zjarri dhe Shpëtimi. Jak Pjetri është larguar nga puna si …

Lexo me shume

SHI DHE DEBORE, POLICIA RRUGORE APEL PER DREJTUESIT E AUTOMJETEVE

Si pasojë e motit të keq me rreshje shiu dhe dëbore, në akset rrugore, në segmente të ndryshme ka pasur rënie gurësh dhe inertesh, si dhe në disa akse ka prezencë të dëborës. Shërbimet e Policisë Rrugore në të gjithë vendin janë shtrirë në të gjithë akset problematike, ku orinentojnë drejtuesit e automjeteve të tregojnë kujdes dhe të rregullojnë shpejtësinë. Shiu, …

Lexo me shume

TAKIM KOORDINUES-KONSULTATIV PER TREGJET NE BASHKINE SHKODER

Nje takim koordinues- konsultativ per tregjet ne territor eshte zhvilluar pasditen e se Premte ne Bashkine Shkoder.  Gjate takimit eshte vene theksi ne disiplinimin e shpejte dhe te strukturuar ne baze te ligjit. Ne takimin ku ishin edhe perfaqesues te drejtorive rajonale te linjes eshte informuar se punimet ne Merkaton e Mishit ne lagjen “Rus” kane avancuar ndjeshem. Detyrimet e …

Lexo me shume

NISMA PER PYLLEZIMIN E TARABOSHIT NE SHKODER

Ministria e Mjedisit, Bashkia Shkoder, organizata “Eko Mendje” dhe organizata dhe institucione te tjera ne qytetin e Shkodres organizuan kete te shtune nismen per pyllezimin e Taraboshit. Rreth 6.000 pisha, geshtenja dhe peme dekorative jane planifikuar per tu mbjellur ne keto dite ne malin e Taraboshit. I pranishem ishte edhe ministri i Mjedisit, Blendi Klosi, i cili vleresoi edhe perfshirjen …

Lexo me shume

THATESIRA NDALI HEC-et

Thatësira e tejzgjatur që përfshiu vendin tonë përgjatë vitit 2017 nuk cenoi vetëm kompanitë shtetërore që operojnë në tregun energjetik, por edhe hidrocentralet private. Sipas Agjencisë Kombëtare të Burimeve Natyrore, referuar monitorimeve të kryera në terren, është konstatuar se edhe në periudha kohore, në të cilat HEC-et duhet të ishin në fazën e prodhimit të energjisë, pra jo gjatë periudhave …

Lexo me shume

BASHKIA SHKODËR DHE BANKA BOTËRORE, BASHKËPUNIM PËR RRUGEN E THETHIT

Më në fund, zona turistike e Thethit do të njohë ndërhyrje nga Bashkia Shkodër. Kjo edhe falë nëj bashkëpunimi me Bankën Botërore. Ka qenë kryebashkiakja e Shkodrës, Voltana Ademi që ka zhvilluar një takim në Tiranë me drejtues të Bankës Botërore dhe Fondit Shqiptar të Zhvillimit për projektet t infrastrukturës në zonën e Thethit dhe saktësisht mbi projektin e rrugës …

Lexo me shume

RRUGA QË LIDH POSTRRIBËN ME DUKAGJININ, E BLLOKUAR PËR DISA ORË

Janë munduar që të largojnë gurët me dorë por ka qenë e pamundur. Rruga në fshatin Omaraj që lidh Dukagjinin dhe fshatra të njësisë Postribë në Shkodër ka qëndruar e bllokuar nga rrëshqitja e këtyre masivë gurësh. Për orë të tëra banorët e këtyre zonave janë detyruar që të presin. Ai aks qëndroi për 12 orë i bllokuar ndërsa me …

Lexo me shume

TREGTARET TEK KISHA E LAÇIT NE SHENJESTREN E POLICISE

Tregtaret ambulant që operojnë në ambjentet përreth Kishës së Shna Ndout në qytetin e Laçit, janë vënë në shenjestren e policisë.Prej disa ditesh policia Bashkiake sëbashku me atë të rendit, janë vendosur në hyrje të kishes, duke mos i lejuar tregtaret që të vijojnë aktivitetin e tyre të përditshem.Ky veprim është kundërshtuar ashpër nga tregtaret të cilët thonë se janë …

Lexo me shume

RRUGA QË LIDH SHLLAKUN ME SHKODRËN, E AMORTIZUAR

Rruga që lidh zonën e Shllakut me qytetin e Shkodrës, 39 kilometra e gjatë, ka vite që nuk njeh ndërhyrje. Mbi 2.000 banorë të kësaj zone kërkojnë asfaltimin e kësaj rruge, ndërkohë deri më sot nuk ka ardhur asnjë projekt nga Bashkia Shkoder. Gjithashtu, amortizimi i rrugës e ka bërë thuajse të pamundur shërbimin shëndetësor për banorët e 15 fshatrave …

Lexo me shume