AKTUALITET

ZJARRI PERFSHIN VARREZAT E “KOMANES”

Varrezat  e “Komanes” apo të njohura ndryshe si varrezat e myslimanëve janë përfshirë në flakë mbremjen e së Hënës. Zjarri ka shkrumbuar sipërfaqe të konsiderueshme ndërsa tymi është përhapur në të gjithë zonën pranë autostradës Shkoder- Hani i Hotit në Dobrac. Disa ditë më parë bashkia e Shkodres në bashkëpunim me ndërmarrjen e ujesjellës- kanalizimeve ndërhyn në këtë zonë duke bërë …

Lexo me shume

HAPET SHKOLLA E MESME “ADEM HAXHIJA” NE POSTRRIBE

Shkolla e mesme e bashkuar “Adem Haxhija” ne Njesine Administrative Postrribe te Bashkise Shkoder eshte hapur. Ky eshte vendimi i fundit i Inspektoriatit Shteteror Shendetesor Shkoder, pas nje inspektimi te kryer kete te Hene ne kete shkolle. Por, nderkohe me heret kryeinspektorja Arsida Tyli tha se qe ne muajin qershor i eshte lene detyre Bashkise Shkoder te nderhyje. Nga ana …

Lexo me shume

AUTOMJETI I ZV/ KRYEMINISTRES MESI PARKOHET NE MES TE PEDONALES..!

Parkimi i automjeteve ne pedonalen  “Kole Idromeno” eshte kthyer ne nje normalitet edhe pse eshte e ndaluar. Zv/kryeministrja Mesi ka shkelur rregullat e qarkullimit duke parkuar makinën e saj në mes të pedonales së Shkodrës. Në fotot e siguruara nga televizioni rozafa duket qartë që makina e Mesit është parkuar në mes të pedonales, vend ku nuk lejohet parkimi, pasi është …

Lexo me shume

UNIVERSITETI “LUIGJ GURAKUQI” HAP DYERT PER STUDENTET

Universiteti “Luigj Gurakuqi” hapi dyert per te pritur studentet ne vitin e ri akademik 2017-2018. Pas 6-dekadash te hapjes se tij ky universitet ofron disa programe studimi, ndersa eshte rritur ne cilesi dhe sai tha Rektori Adem Bekteshi. E pranishme ne ceremonine e hapjes se vitit te ri akademik ishte edhe zevendes kryeministria Senida Mesi. Numri 2 i qeverise ofroj mbeshtetje …

Lexo me shume

DEGA FIZIKE, VETEM 5 REGJISTRIME! RREZIKON MBYLLJEN

Fakulteti i shkencave te natyres ka nje renie te ndjeshme te regjistrimit. Nga 488 kuota qe ofron ky fakultet, jane regjistruar vetem 301 studente.Kjo behet e ditur nga dekania e fakultetit te shlencave te natyres, Suzana Golemi. Dega e fizikes rrezikon mbylljen e saj. Vetem 5 studente jane regjistruar, nga 10 qe eshte minimumi per te hapur nje dege. Dekania …

Lexo me shume

SHOQATA E PESHKIMIT, TE ZHGENJYER NGA KRYEBASHKIAKJA VOLTANA ADEMI

Ndonese kane kjaluar 6 muaj nga premtimi i kryebashkiakes Voltana Ademi e cila tha se do te kete nje takim me shoqaten e menaxhim-peshkimit, ende ky takim nuk eshte zhvilluar. Zhgenjimin me numrin nje te Bashkise Shkoder e shpreh vete shoqata, ku kryetari i saj Ali Harusha thote se Ademi iu pergjigjet as ne telefon. Harusha ne diten e Liqenit …

Lexo me shume

LEZHE, KRYETARET E FSHATRAVE 18 MUAJ PA U PAGUAR

Kryetaret e 63 fshatrave të Bashkisë Lezhë apo siç njihen ndryshe kryepleqte nuk kanë marrë pagesen që ju takon me ligj prej 18 muajsh. Shqetësimi është ngritur nga vetë këta të fundit të cilët thonë se janë pajisur prej kohesh me vula dhe për çdo problem që ndodh në fshat ju duhet të mbajnë përgjegjësi, madje ka patur raste që …

Lexo me shume

PERKUJTOHET MASAKRA E 26 JANARIT 1945

Me 26 janar të 1945 do të ndodhte masakra e parë në Shkodër ku para qytetarëve në qëndër të qytetit do të pushkatoheshin 8 persona. Major  Shaban Elezi, Palok Pikolini, Elez Hoti, Ded Shabani, Shefki Haliti,  Pjeter Nikaj, Abdyl Bushati dhe Selim Rama. Pushkatimi I tyre nga regjimi I sapo instaluar komunist do ishte ngjallja e terrorit në popullsi dhe …

Lexo me shume

MBYLLET SHKOLLA E MESME “ADEM HAXHIJA” NE POSTRRIBE

2 dite pas deklarates se kryeinspektores se inspektoriatit shteteror te shendetesise Shkoder, shkolla e mesme “Adem Haxhija” ne Njesine administrative Postrribe eshte mbyllur. Ka qene bordi i prinderve i cili ka denoncuar mungesen e ujit te pijshem dhe papastertine ne ambjentet e shkolles. Pas inspektimeve eshte vertetuar se banjot e shkolles jane jashte cilesise higjeno-sanitare, e po ashtu ne shkolle …

Lexo me shume

HIPOTEKE, QYTETARET TE REVOLTUAR: NUK FIRMOS NJERI

Prej ditesh ne hipoteken e Shkodres nuk ka nje titullare qe te firmose dokumentet e nevojshme. Kjo ka sjelle pasoja tek qytetaret te cilet thone se sorollaten cdo dite ne pritje te firmosjes. Te revoltuar kerkojne nderhyrjen e qeverise per te vendosur rregull ne hipoteke. Shkarkimi i disa drejtoreve ne institucionet e Shkodres nuk eshte shoqeruar me emerime te reja. …

Lexo me shume