Friday , 19 January 2018

AKTUALITET

PËRKUJTOHET 27-VJETORI I VRASJES SË PËLLUMB PËLLUMBIT

Eshte perkujtuar kete te Premte ne qytetin e Shkodres vrasja e 17-vjecarit, martirit te demokracise, Pellumb Pellumbi, ne 16 Qershorin e vitit 90’ ne kufi. Bashkia Shkoder dhe Shoqata e Ish-te perndjekurve politik, me rastin e kesaj dite organizuan nje ceremoni perkujtimore ne nder te Martirit te Demokracise. Kryebashkiakja e Shkodres, Voltana Ademi, kerkoi qe vuajtjet e shkaktuara nga ai …

Lexo me shume

DOM ARTUR JAKU JEP ALARMIN BALENA BLU TRE RASTE NE SHKODER

Tre raste ne Shkoder te konstatuara te femijeve te cilet jane futur ne kurthin e lojes vdekjeprurese Balena Blu, alarmi vjen nga Famullitari i Shkodres Dom Artur Jaku, gjate meshes se kungimit te pare te femijeve. Eshtw nje program djallezor i cili con femijet deri ne vetvrasje, prandaj prinderit duhet te jene shume te kujdeshem dhe te punojne fort ne …

Lexo me shume

SHKARKOHET DREJTORESHA E LSI- se NE LEZHE

Vijojnë shkarkimet nga administrata të drejtorëve politikë. Viktima e fundit është, Alma Jaku, Drejtoreshë e Postës së Lezhës, e cila vjen nga radhët e LSI-së. Asaj sot i ka mbërritur në zyrë kërkesa e shkarkimit me motivacionin se nuk është njeri i besuar. Per mediat ajo është shprehur se shkarkimi është politik nga drejtori i ri i komanduar i Postës …

Lexo me shume

RIPARIMI I URES SE VJETER TE BUNES, ME PROBLEME

Riparimi i ures se vjeter te Bunes ne Shkoder eshte pritur mire nga te gjithe qytetaret. Por, mesa duket punimet nuk jane kryer te gjitha ashtu sic duhet. Kjo per faktin se derrasat e ures nuk jane vendosur ne menyre te rregullt dhe gjate levizjes se qytetareve levizin, duke krijuar edhe zhurme. Vete qytetaret shkodrane e shfaqin nje shqetesim te …

Lexo me shume

TENTUAN TE TAKOJNE KRYEMINISTRIN, U SHOQERUAN NE POLICI

Pak minuta perpara se Kryeministri Edi Rama te mberrinte ne Shkoder, organizatori i protestave Paulin Maçaj dhe 2 qytetare te tjere te nenshkodres pretendojne se jane shoqeruar per ne polici,pasi kane tentuar te takojne Kryeministrin per çeshtjen e demshperblimeve. Banoret thone se nuk po benin asnje organizim te jashteligjshemm pransaj edhe ndalimi i tyre ishte i papreçedente. Pas largimit te …

Lexo me shume

BASHKIA NUK VJEL SA DUHET TAKSEN E NDIKIMIT NE INFRASTRUKTURE

Bashkia Shkoder pranon se nuk ka vjelur sa duhet taksen e ndikimit ne infrastrukture. Drejtori i te ardhuraver prane Bashkise Shkoder Blendi Gjylbegaj, teksa e cileson si te arrire vjeljen e takses se pastrimit, nuk shpreh te njejtin optimizem per taksen e ndikimit ne infrastrukture. Gjylbegaj thote se Bashkia Shkoder po pergatit dosjet per te derguar ne gjykate te gjitha …

Lexo me shume

SHIROKA, DESTINACION I SHKODRANEVE

Bregu I liqenit të Shkodrës është shumë I dashur për Shkodranët. Një dashuri e vjetër për shkak të ajërit të pastër dhe afërsisë me qytetin. Pushuesit shprehen se në këtë zonë mungojn investimet në pastrim prandaj ata vetë kanë marrë përsipër që të kryejn sistemimin e zonës me qëllim krijimin e kushteve elementare pëe qellim. Bregu I Liqenit të Shkodër …

Lexo me shume

NDESHJA KOSOVE- TURQI, JA RRUGET QE BLLOKOHEN NE SHKODER TE DIELEN

Te dielen në orën 20:45 në stadiumin “Loro Boriçi” në Shkodër do të luhet ndeshja e futbollit mes Kosovës dhe Turqisë e vlefshme për Kampionatin Botëror 2018. Drejtoria Vendore e Policisë Shkodër, do të marrë një sërë masash teknike dhe organizative për, sigurimin e rendit dhe sigurisë publike, para, gjatë dhe pas zhvillimit të ndeshjes ndërkombëtare të futbollit, duke synuar …

Lexo me shume

MUAJI I RAMAZANIT, DOSHI IFTAR ME BANORET E TRUSHIT

Ne kuader te muajit te shenjte te Ramazanit, kandidati per deputet I partise social demokrate ka shtruar nje iftar masiv per banoret e fshatit Trush. Ka qene imami i xhamise se Trushit, Jetmir Braqi ai qe ka falenderuar deputetin Doshi, per iftarin e shtruar ne kete zone, te cilin tashme e ka kthyer ne nje tradite te pervitshme. Edhe banoret e …

Lexo me shume

DREJTORIA E TE ARDHURAVE, NIS KONTROLLET NE VELIPOJE

Drejtoria e te ardhurave ka nisur punen ne terren per mbledhjen e te ardhurave prane zones turistike Velipoje. Blendi Gjylbegaj ben me dije se jane 10 inspektore ne terren, te ndare ne 5 grupe. Per bizneset tashme ka nje vkm te vecante e cila fal taksat dhe detyrimet perpara vitit 2010, si dhe kamatvonesat deri ne vitin 2014 me kusht …

Lexo me shume