Breaking News

AKTUALITET

KRYEMINISTRI RAMA, URIM MIREMENGJESI ME INVESTIMET NE QARKUN SHKODER

Kryeministri Edi Rama ka zgjedhur Qarkun e Shkodres si urim miremengjesi per ndjekesit e tij ne rrjetin social “facebook”. Ashtu si cdo mengjes qe pershendet ndjekesit e tij me ndonje investim te qeverise, kete te premte kryeministri Rama zgjodhi investimet e realizuar ne qarkun e Shkodres. Ai ka zgjedhur pamje nga punimet e fundit te bera ne Uren e vjeter …

Lexo me shume

FESTAT E FUNDVITIT, AKU BLLOKON 123 BIZNESE E GJOBIT 139 TË TJERA

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit (AKU) ka  bllokuar gjatë këtij muaji aktivitetin e 123 subjekteve dhe ka gjobitur 139 njësi të tjera që tregtonin jashtë kushteve higjeno saniatare. Për të garantuar sigurinë ushqimore në tregjet e vendit në ditët e festive të fundviti kur dhe fluksi i blerjeve ushqimore është tejet i lartë, Drejtori i Përgjithshëm i AKU-së, Agim Ismaili ka …

Lexo me shume

MINISTRI DITMIR BUSHATI, TAKIM ME FEMIJET E NGUJUAR NE SHKODER

Ministri i Jashtem Ditmir Bushati ka zhvilluar kete te Enjte nje vizite tek femijet e prekur nga fenomeni i gjakmarrjes. Bushati shoqerohej edhe nga drejtori i OSHEE, Adrian Çela. Per mesuesen Liljana Luani, duhet me shume pune dhe te gjendet nje zgjidhje per keto familje. Nderkohe, me heret ministri Bushati zhvilloi edhe nje takim ne shtepine e te moshuarve Shkoder. …

Lexo me shume

NDRIÇIMI PUBLIK, DEBATE NE KESHILLIN BASHKIAK SHKODER

Ne njesite administrative te Bashkise Shkoder, familjet do te paguajne tarifen e ndriçimit publik. E nje gje e tille do te ndodhe qe vitin e ardhshem. Por, nga ana tjeter, ne degjesat publike te zhvilluara per buxhetin e vitit 2018 ne Keshillin Bashkiak, keshilltaret shprehen shqetesimet e tyre per mangesi ne ndriçimin publik. Nderkohe, i menjehershem ishte reagimi i administratorit …

Lexo me shume

MUNGESA E INVESTIMEVE NE BASHKINE LEZHE

Qeveria e ka diskriminuar Bashkinë e Lezhës në këto dy vite, ndaj dhe investimet kanë qenë të pakta.Kështu është shprehur Kryetari i Bashkisë, Fran Frrokaj, gjatë prezantimit të buxhetit të vitit 2018, si dhe planit të shpenzimeve sipas programit dhe struktures ekonomike, për periudhen 2018-2020.Sipas Frrokajt me financat që dispunojnë, njesitë vendore e kanë të pamundur për të realizuar investime. …

Lexo me shume

MINISTRI BUSHATI VIZITE NE FAMILJEN E FLORENC BEQIRAJT

Kete te Marte, ministri  i jashtem Ditmir Bushati ka zhvilluar nje vizite ne familjen e Florenc Beqirit ne qytetin e Shkodres. Ministri Bushati ngushelloi familjen per humbjen e Florencit  dhe tha se jemi ne kontakt te panderprere me autoritetet franceze dhe kerkoi qe te pritet perfundimi i hetimeve. Gjithashtu, ai garantoi se qeveria do te marre persiper shpenzimet per transportin …

Lexo me shume

DREJTORIA MË E MADHE NË BASHKINË SHKODËR VOTON KUNDËR BUXHETIT 2018

Në mbledhjen e kësaj të Marte të Keshillit Bashkiak Shkodër u miratua buxheti i vitit 2018 dhe plani buxhetor afat-mesëm 2018-2020 i Bashkisë Shkodër. Një mbledhje e cila ishte e fundit për këtë vit. Buxheti u miratua me 31 vota PRO, 7 KUNDËR dhe 1 ABSTENIM. Gjatë votimit, këshilltarët e LSI dhe PD bashkuan votat me njëri-tjetrin, ndërsa ato të …

Lexo me shume

MIRATOHET BUXHETI I VITIT 2018 I BASHKISE SHKODER

Me 31 vota PRO, 7 KUNDER dhe 1 ABSTENIM eshte miratuar kete te marte buxheti i vitit 2018 dhe plani buxhetor afat-mesem 2018-2020 i Bashkise Shkoder. Para miratimit te ketij buxheti, keshilltaret bashkiak i bene disa pyetje kryebashkiakes Voltana Ademi, qe kishin te benin me funksionimin e ketij buxheti. Nderkohe, me heret kryebashkiakja Ademi beri me dije se ky buxhet …

Lexo me shume

PROTESTA NE SHKODER PER FLORENC BEQIRAJN

Ashtu siç ishte paralajmeruar, kete te hene eshte organizuar protesta per Florenc Beqirajn, shkodranin qe humbi jeten ne France. Perfaqesues te komunitetit rom dhe egjiptian ne Shkoder, por edhe qytetare te thjeshte, zhvilluan nje marshim sensibilizues nga ura e vjeter e bunes deri tek prefektura e qarkut Shkoder. Ato kerkuan zbardhjen e ngjarjes se ndodhur me Florencin dhe i ben …

Lexo me shume

FESTA E KRISHTLINDJEVE, URIMET E POLITIKES DHE PUSHTETIT LOKAL

E kthyer ne tradite tashme, me rastin e festes se krishtlindjes, perfaqesues te politikes shqiptare ne Shkoder kane kryer vizitat prane kishes ortodokse dhe katolike. Ato uruan per krishtlindje te mbara dhe nje vit te suksesshem per te gjithe shqiptaret. Urimet e tyre i percollen edhe perfaqesuesit e komuniteteve fetare ne vendin tone. Vizitat filluan ne kishen ortodokse per te …

Lexo me shume