AKTUALITET

FUSHATA SENSIBILIZUESE PER PARANDALIMIN E LENDEVE NARKOTIKE

Bashkia Shkoder vijon fushaten sensibilizuese per ndalimin e kultivimit te lendeve narkotike ne territorin e saj. Kete te enjte ne Njesine Administrative Ana e Malit u zhvillua aktiviteti i rradhes ndergjegjese. Ne fjalen e saj, kryebashkiakja Voltana Ademi tha se droga vijon te mbetet problem per shoqerine tone dhe po rritet ne vitet e fundit. Ndersa, shefi i komisariatit te …

Lexo me shume

VLERESIMI I DEMEVE NE ZONAT E PERMBYTURA

Pas kryebashkiakes se Shkodres, Voltana Ademi, ka ardhur edhe pohimi i specialistit te drejtorise se bujqesise ne Bashkine Shkoder, Berhan Zekaj per nisjen e punes per vleresimin e demeve ne zonat e permbytura te Bashkise Shkoder. Ai thote se puna ka nisur prej dy ditesh dhe po vleresohen demet me te medha ne keto zona. Zekaj shton se demet me …

Lexo me shume

GRUPET E PUNES PER VLERESIMIN E DEMEVE NE ZONAT E PERMBYTURA

Bashkia Shkodër ka ngritur grupet e punës prej 10 ditësh për vlerësimin e dëmve në zonat e përmbytura. Një gjë e tillë u bë e ditur nga kryebashkiakja e Shkodrës, Voltana Ademi. Ajo tha se janë dy grupe, i pari për evidentimin e dëmëve në banesa dhe i dyti për dëmet në bujqësi. Më pas, dokumenti i përpunuar do ti …

Lexo me shume

FUSHATA SENSIBILIZUESE PER PASTRIMIN E MJEDISIT

Bashkia Shkodër në bashkëpunim me insitucione të tjera si Prefektura e Qarkut Shkodër dhe ADZM Shkodër vijon fushatën sensibilizuese për pastrimin e mjedisit. Këtë të mërkure pastrimi u zhvillua në hyrjen e qytetit të Shkodrës pranë Urës së Bahçallekut. Kryebashkiakja e Shkodrës, Voltana Ademi, tha se kjo është një nga zonat më problematike që vuan nga pakujdesia e qytetarëve, por …

Lexo me shume

RIKONSTRUKSIONI I RRUGES NE HYRJE TE SHENGJINIT DREJT PERFUNDIMIT

Para se te nise sezoni turistik i veres, hyrja e Shengjinit dhe rruga ne qender te kesaj zone turistike do te jene te perfunduara. Projekti qe do te realizohet nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit do ti jape zgjidhje problemit te trafikut qe shkaktohej ne kte segment gjate muajve te veres. Ka qene n/kryetarja e bashkise Alfrida Marku e cila ka …

Lexo me shume

VESHTIRESITE NE QARKULLIMIN E QYTETIT TE SHKODRES

Qarkullimi i mjeteve ne Shkoder cdo dite e me shume po veshtiresohet. Cdo kush ka frike dhe ajo qe eshte kryesorja eshte kujdesi i madh. Rregullat thyhen nga te gjithe si nga drejtuesit e mjeteve ashtu edhe nga kembesoret dhe bicikletat. Nga ana tjeter jane edhe kembesoret ata qe pavaresisht rrezikut te ecjes ne rruge dhe pasojave qe mund te …

Lexo me shume

VIJON PUNA PER HAPJEN E RRUGES NE THETH

Bashkia Shkodër prej disa ditësh po punon për zhbllokimin e rrugës së Thethit. Kjo rrugë ka një trashësi bore mbi 2 metër në shtratin e saj. Vetë kryebashkiakja e Shkodrës, Voltana Ademi ndoqi nga afër punën që po kryhet për zhbllokimin e rrugës në aksin Qafë-Thore-Theth. Ajo tha se kemi bashkëpunuar me ministrinë e mbrojtjes, ndërsa aksioni po drejtohet nga …

Lexo me shume

ARTISTET DHUROJNE PER RRUGEN E DUKAGJINIT

Artistët e Shkodrës i janë bashkuar nismës së banorëve të zonës së Dukagjinit për të grumbulluar mjete financiare për ndërtimin e kësaj rrugë. Gjatë një takimi biznesmeni Ndue Ftoni si nismëtar i kësaj iniciative u shpreh se kjo ndihmë është më se e mirëpritur në shenjë sensibilizimi ndaj instancave qeveritare. Zona e Dukagjinit vuan mungesen e investimeve në infrastrukturë. ndërtimi …

Lexo me shume

TAKIM PER SHPERNDARJEN E FONDEVE TE TRASHEGUARA NGA 2017-ta

Në kuadër të një konsultimi, Bashkiak Shkodër organizoi këtë të hënë një takim për një projekt-akt, ku në fokus ishte shpërndarja e fondeve të trashëguara të vitit 2017, ku në total janë rreth 73 mln lekë të reja. Por, në fakt të bënte përshtypje fakti se pjesëmarrja ishte tepër e ulët, për të mos thënë zero. Gjithsesi, n/kryetarja e Bashkisë …

Lexo me shume

BASHKIA SHKODER VIJON PUNEN PER HAPJEN E RRUGES SE THETHIT

Ashtu siç u bë e ditur më parë nga drejtori i Turizmit në Bashkinë Shkodër, Gentian Mema, në një intervistë në Tv Rozafa, Bashkia e Shkodrës prej disa ditësh po punon për zhbllokimin e rrugës së Thethit. Kjo rrugë ka një trashësi bore mbi 2 metër në shtratin e saj. Përparimi i mjeteve është mjaft i vështirë për shkak të …

Lexo me shume