Breaking News

AKTUALITET

KOMISIONI I EMERGJENCAVE CIVILE MBLIDHET NE SHKODER

Drejtori I Emergjencave Civile Shemsi Premçi nga Shkodra ka kërkuar nga Bashkitë që të planifikojnë në buxhetin e tyre fondin për emergjencat sic e parashikon ligji, pasi sipas tij janë këto të fundit që asnjëherë nuk deklarojnë fondin e emergjencave. Është e pa tolerueshme që të mos ketë planifikim për emegjenca. Premçi shtoi se është e pa tolerueshme që komapnitë …

Lexo me shume

MINISTRJA NIKOLLA “SHKARKOI” NJE DREJTOR TE LARGUAR PREJ MUAJSH

Para pak ditesh, ministrja e arsimit Lindita Nikolla doli ne nje konference per mediat, ku lajmeroi shkarkimin nga detyra te drejtorit te zyres arsimore ne Malesi te Madhe. Shkarkimi erdhi pas nje denoncimi te bere nga ish- kryekomunari i Kastratit ne Malesi te Madhe Gjovalin Veshtaj. Ai kishte rezultuar fitues ne portalin “Mesues per Shqiperine”, por nuk ishte punesuar. Nga …

Lexo me shume

EMEROHET DREJTORI I RI I SPITALIT RAJONAL TE SHKODRES ( EMRI )

Spitali Rajonal i Shkodres ka tashme titullarin e tij qe prej pasdites te kesaj te Hene. Vilson Masmalaj është emëruar sot drejtor i spitalit rajonal Shkodër. Edhe pse pritej te konfirmohej ish-drejtori Çela apo te perzgjidhej mjeku Hallunaj, drejtori i ri i spitalit te Shkodres eshte nje tjeter. Masmalaj eshte renditur i pari me 76 pike te grumbulluara, duke lene …

Lexo me shume

SHIROKE, PELESHI ME PESHKATARET: ME SINJALIZONIN PER ÇDO ABUZIM

Ministri i bujqësisë dhe zhvillimit rural Niko Peleshi i ka premtuar peshkatarëve të Shirokës lehtësira fiskale. Ai i ka kërkuar që ta sinjalizojnë edhe për cdo abuzim të inspektorëve të ministrisë.Në liqenin e Shirokës ministri i bujqësisë dhe zhvillimit rural u kërkoi që të jenë vigjilentë dhe të mos lejojnë asnjë lloji abuzimi. Ministri Peleshi foli edhe për investimin e …

Lexo me shume

INAGUROHET STACIONI I PERBASHKET HEKURUDHOR NE TUZ

Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë Damian Gjiknuri mori pjesë në ceremoninë e inaugurimit të stacionit të përbashkët hekurudhor mes Shqipërisë dhe Malit të Zi. Ai vizitoi pikat e kontrollit kufitar në Tuz ku tashmë janë vendosur përfaqësues të doganës, policisëdhe hekurudhës së dy vendeve. Hapja e stacionit të përbashkët është vlerësuar si një sukses i përbashkët i palës shqiptare dhe malazeze, si modeli i vetëm …

Lexo me shume

PROJEKT-BUXHETI 2018, BY-PASS-i DHE VLLAZNIA

Projekt-buxheti i 2018-tes i Bashkise Shkoder vijon te jete ne qender te diskutimeve. Por, per te analizuar prioritetet e ketij projekt-buxheti eshte shume vone. Keshtu u shpreh eksperti per qeverisjen vendore, Fatlum Nurja, teksa ishte i ftuar ne emisionin “Miremengjes” te Tv Rozafa. Nurja tha se projekt-buxheti kerkon diskutime, pasi kerkesat e qytetareve jane te shumta. Duke u ndalur tek …

Lexo me shume

DITA NDERKOMBETARE E TE DREJTAVE TE FEMIJEVE

Ne Diten Nderkombetare te Drejtave te Femijeve qe shenohet me daten 20 Nentor, Bashkia Shkoder organizoi nje aktivitet ndergjegjesues. Aktiviteti u zhvillua ne ambjentet e Keshillit Bashkiak Shkoder dhe e pranishme ishte edhe kryebashkiakja e Shkodres, Voltana Ademi. Ajo vuri theksin te sherbimi qe ofrohet nga qendrat komunitare dhe tha se po perpiqemi dita – dites qe sa me shume …

Lexo me shume

PERKUJTOHET 73-VJETORI I ÇLIRIMIT TE LEZHES

Lezha ka përkujtuar 73-vjetorin e çlirimit nga pushtuesit nazifashit.Në nderim të kësaj dite veteran të luftes, pasardhes të familjave të dëshmoreve dhe përfasues të insitucioneve vendore vendosen kurora me lule dhe bënë homazhe pranë verrezave të dëshmoreve.Nën Kryetari i Bashkisë Lezhë Enver Hafizi u shpreh se edhe në Lezha dha një kontribut të rëndësishem për çlirimin e vendit. Nën Kryetari …

Lexo me shume

19 NENTORI, DITA BOTERORE E VARFERISE

19 Nentori shenohet si Dita Boterore e Varferise. Por, a jane me te varfer apo me te pasur shqiptaret se nje vit me pare ? Te pyetur qytetaret shkodrane shprehen se gjendja ekonomike vijon te mbetet e njejte dhe nuk ka asnje ndryshim ne krahasim me nje vit me pare. E kjo per shkak te politikave te ndryshme te ndjekur …

Lexo me shume

M. MADHE, MINISTRJA NIKOLLA SHKARKON DREJTUESIN E ARSIMIT. EMEROHET MESUESI I PD- se

Denoncimi i një mësuesi në portalin “Shqipëria që duam”, i kushtoi vendin e punës drejtorit të zyrës arsimore në Malësi të Madhe. Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, ka bërë publik në një konferencë për shtyp rastin e një qytetari nga Malësia e Madhe, anëtar i PD që nga viti 1992, i cili kishte aplikuar në portalin “Mësues për Shqipërinë”, ku …

Lexo me shume