Saturday , 11 August 2018

AKTUALITET

HIQEN LICENCAT E KOMPANIVE TË KLEMENT BALILIT

Pas hetimeve për pastrim parash, policia dhe prokuroria i kanë hequr licencat dy kompanive “security” në pronësi të Bashkim Balilit, vëllai i Klement Balilit i shpallur në kërkim ndërkombëtar për trafik droge. Kompanitë janë nën emrat Balili Security dhe SB security të cilat operonin kryesisht në jug të vendit për ruajtjen e objekteve shtetërore dhe bizneseve. Vendimi është marrë këtë të hënë nga një komision …

Lexo me shume

PERMBYTJET, PERMIRESOHET SITUATA NE QARKUN LEZHE

Dy ditë pas përmbytjeve që përshinë disa zona të qarkut Lezhë, situata wshtw normalizuar. Uji është tërhequr, ndërsa dëme janë shkaktuar vetëm nëqytetin e Laçit.Prefekti i Qarkut Lezhë, Gjergj Prendi, inspektoi situaten pas përmbytjeve në qytetin e Shëngjinit. Prendi tha se në një hark kohor mjaft të shkurtër kanë rënë më shumë se 100 mm shi, duke sjellë dhe këtë …

Lexo me shume

120 BIZNESE PERFITOJNE NGA LIGJI I FALJES NE BASHKINE SHKODER

Jane rreth 550 biznese qe mund te perfitojne nga amnistia per fshirjen e detyrimeve ligjore ne Bashkine Shkoder. Keshtu shprehet drejtori i Drejtorise se te Ardhurave ne Bashkine Shkoder, Blendi Gjylbegaj. Ai thote se deri tani kane shlyer detyrimet 120 biznese dhe kane perfituar nga ligji i faljes. Sipas Gjylbegajt, aministia ka ndikuar pozitivisht edhe ne te ardhurat e Bashkise …

Lexo me shume

DËBORA MBYLL DY SHKOLLA NË QARKUN SHKODËR

Dëbora ka rikthyer bllokimin e zonave në veri të vendit. Gjithsesi, proçesi mësimor vijon normalisht në shkolla e Qarkut Shodër. Por, 2 shkolla në njësinë administrative Temal janë mbyllur këtë të hënë. Bëhet fjalë për shkollat “Kishë-Arrë” dhe “Toplanë”. Ndërsa në bashkitë e Pukës dhe Malësisë së Madhe shkollat janë hapur. Gjithashtu, për shkak të reshjeve të shiut ka mungesë …

Lexo me shume

KUVENDI ZGJEDH KRYEPROKUROREN E PËRKOHSHME

Arta Marku është zgjedhur Kryeprokurore e Përkohshme e Republikës së Shqipërisë. Ajo është zgjedhur me 69 vota pro, 2 kundër dhe 2 abstenim. Zgjedhja e Kryeprokurores së re është bërë përmes një seance të tensionuar ku nuk munguan as tymueset dhe fladanët nga deputetët e opozitës.

Lexo me shume

TENSIONE NE KUVEND. PERPLASJE MES DEPUTETEVE DHE GARDES

Tensione në Kuvend. Sali Berisha dhe Flamur Noka përplasen me punonjësit e Gardës në foltore çka bëri që drejtuesi i seancës Gramoz Ruçi të ndërpresë seancën. Berisha tentoi të marrë fjalën pasi foli për procedurë Lulzim Basha i cili kërkoi që maxhoranca të tërhiqej nga nisma, ndërsa Taulant Balla foli gjithashtu për procedurë por për një nismë të Shoqërisë Civile …

Lexo me shume

THETHI VIJON TE MBETET I BLLOKUAR!

Zona turistike e Thethit vijon te mbetet e bllokuar nga debora. Pavaresisht premtimit, per mos-bllokim te kesaj zone, situata eshte perseritur edhe njehere, duke bere qe te kete bllokim te kesaj zone, siç ka ndodhur ne vitet e fundit. Por, shqetesues mbetet fakti se mungon perseri ashtu siç duhet nderhyrja e shtetit apo pushtetit lokal. Bashkia Shkoder me heret ka …

Lexo me shume

RESHJET E SHIUT, “ÇMENDET” PERROI NE LAÇ

Reshjet e shiut kanë sjellë probleme të shumta edhe në qytetin e Laçit.Përroi që kalon përmes qytetit doli nga shtrati në mënyre të menjehershme, çka krijoj frike dhe panik tek qytetaret.Uji vërshoj frikshem nëpër rruget e qytetit, duke sjellë dhe përmbytjen e disa bizneve.Vërshimi i ujit solli vështiresi lëvizje për qytetaret dhe automjetet.Situata e krijua u monitorua në terren nga …

Lexo me shume

ORGANIZOHET NE SHKODER KONFERENCA E MJEKESISE

Kete te shtune eshte organizuar nje konference mjekesore ne qytetin e Shkodres. Nje conference qe kishte ne fokus urgjencat mjekesore dhe per te bere nje analize te sistemit te kesaj urgjence. Skender Brataj, shef i pergjithshem i sistemit te urgjencave, tha se teknologjia na lejon qe te mos humbasim asnje thirrje te qytetareve prane urgjences mjekesore. Brataj shtoi se te …

Lexo me shume

RRUGA E DUKAGJINIT, BANORET E ZONES KERKOJNE NDERHYRJE

Rruga e Dukagjinit vijon te jete nje problem serioz per banoret e kesaj zone. Per kete arsye, anetare te shoqates “Dukagjini” dhe banore te kesaj zone zhvilluan nje mbledhje sebashku per te diskutuar problematikat e kesaj zone.  Ato ben me dije se jane mundesuar kontakte me qeverine dhe ministrat e kabinetit Rama per t’u njohur  me kerkesat e banoreve. Gjithashtu, …

Lexo me shume