AKTUALITET

GURAKUQI: KULLA E “PREK CALIT” DUHET TE SHPALLET MONUMENT KULTURE

Deputeti i partise demokratike per qarkun Shkoder Romeo Gurakuqi ka keruar nga Ministria e kultures qe kulla e preke calit te shpallet monument kulture. Nepermjet nje postimi ne facebook Gurakuqi thekson: “Drejtuar Keshillit te Ministrave dhe Ministrise se Kultures! Kulla e Prek Calit duhet te shpallet Monument Kulture. Rindertimi i kulles ne te njejten permase dhe strukture, nuk eshte ceshtje …

Lexo me shume

DOSHI: PRISHJA E KULLES SE PREKE CALIT, PABESI

Prishja e kullës së Preke Calit ishtë nje pabesi e madhe e dy përsonave kreut te bashkisë së Malësisë së Madhe dhe deputetit të mazhorancës, deklarata ka ardhur nga deputeti i qarkut të Shkodres Tom Doshi njëkohësisht I afërm I heroit kombëtar Prekë Cali gjate vizites se rrenojave tw kullws sw Preke Calit nw Vermosh, e cila u shemb njw …

Lexo me shume

SHEMBET KULLA E “PREK CALIT”, REAGON PARTIA DEMOKRATIKE

Ka reaguar partia demokratike e Shiperise per shembjen e baneses se patriotit Preke Cali. Ne nje deklarate per mediat, partia demokratike ben me dije se: Banorët e Vermoshit dhe familjarë të patriotit Prek Calit protestuan dje pas shembjes të panjoftuar nga policia të mureve të Kullës muze të Prek Calit. Ata dënuan ashpër ndërhyrjen e Policisë e cila me fadromë …

Lexo me shume

BASHKIA MALESI E MADHE MERR PERSIPER PRISHJEN E SHTEPISE SE PREK CALIT

Per prishjen e kulles se Prek Calit ka reaguar kete te Shtune edhe vete Bashkia Malesi e Madhe. Nepermjet nje reagimi ne rrjetin social “facebook”, sipas Bashkise Malesi e Madhe, askush nuk mund të ndërtojë pa leje, qoftë në emër të të gjallëve apo qoftë të të vdekurve me emër. “Politizimi i prishjes së një ndërtimi pa leje është për …

Lexo me shume

ROMET, JO TE GJITHE FEMIJET JANE NE SHKOLLE

Ndryshe nga deklaratat e Bashkise Shkoder dhe drejtiorise arsimore, nje numer I larte I femijeve rom nuk e frekuenton shkollen. Prinderit e tyre thone se nuk kane asnje ndihme nga pusheteti lokal e as vendor, ndersa shoqata e tyre nuk funksionoin me pasi Bashkia nuk mer mapasysh mendimin e tyre. Kete vit te ri shkollor, prane shkolles 9-vjeçare “Liria” dhe …

Lexo me shume

SHEMBJA E KULLES SE PREKE CALIT, BANORET: FATKEQESI KOMBETARE!

Banoret e Vermoshit kanë protestuar pas prishjes së kullës së heroit kombëtar Prekë Cali. Të mbledhur në rrenojat e kullës tashmë të shkatërruar nga fadromat e inspektoriatit ndërtimor të bashkisë së Malësisë së Madhe, banoret e kesaj zone e cilësojnë si fatkeqësinë më të madhe të ndodhur në këto troje. Sipas tyre prishja e këtij monumenti është turp kombëtar. Fadroma …

Lexo me shume

SHKATERROHET ME FADROMA KULLA E PREK CALIT

Një rast I pa precendt ndodh në Vermosh të Malësisë së Madhe. Fadormat e Bashkisë së Malësisë Madhe kanë prishur  Kullen e Heroit Kombëtar Prek Calit, mbrojtësit të kufijve të shtetit shqiptar. Ngjarja e rëndë ka ndodhur të enjten kur pa asnjë paralajmërim kanë ndërhyrë duke prishur muret e shtëpisë së Prek Calit e shpallur Monument Kulture që në vitin …

Lexo me shume

“USH” MBARON RAUNDI I PARE I REGJISTRIMEVE, MBI 50% E KUOTAVE BOSH

Ne Universitetin “Luigj Gurakuqi” eshte mbyllur raundi i  pare i regjistrimeve per vitin akademik 2017-2018. Nga totali i kuotave te planifikuara 2096 kuota brenda vendit) per vitin akademik, jane regjistruar 1107 dhe kane mbetur kuota te parealizuara 989. Me pas zevendes rektori sqaron procedurat per raundin e dyte te regjistrimeve. Ne universitetin “Luigj Gurakquri” Deget me te pelqyera per fazen …

Lexo me shume

SEZONI I RI SHKOLLOR, 12 FEMIJE ROM RREGJISTROHEN NE SHKOLLEN “LIRIA”

Kete vit te ri shkollor, prane shkolles 9-vjeçare “Liria” dhe “Ajasem” te qytetit te Shkodres jane rregjistruar per here te pare 12 femije te komunitetit rom. Drejtori i shkolles, Petrit Proni, ben me dije se ne total ne kete shkolle jane 167 nxenes dhe gjithashtu eshte bere shperndarja e teksteve ne kohe. Sipas Pronit, kete vit eshte bere pune e …

Lexo me shume

“SHOQATAT TE REFEROJNE RASTET E NGUJIMIT PRANE DAR”

Asnje femije ne territorin e Bashkise Shkoder nuk raportohet qe te jete i ngujuar dhe per kete arsye te mos frekuesntoje shkollen. Kjo behet e ditur nga specialistja e Burimeve njerzore Elisa Laçaj. Duke iu referuar shoqatave te ndryshme DAR shkoder u ben thirrje qe ti drejtohen zyres arsimore nese ka raste te femijeve te ngujuar, me perpara se te …

Lexo me shume