Wednesday , 20 June 2018

AKTUALITET

LIDHJET E PALIGJSHME, UJESJELLESI NE AKSION

Sëbashku me temperaturat e larta, stina e veres sjell dhe konsum në rritje të ujit, veçanerisht në bregdet.Për të garantuar furnizimin me ujë të zones turistike të Shëngjinit, task forca e ngritur nga ndërmarrja e Ujësjellës-Kanalizime në Lezhë, prej 1 muaj po vijon punen në terren për prerjen e lidhjeve të paligjshme.Kryeinxhinieri i ndërmarrjes së Ujësjellës-Kanalizime Petrit Bardhi, thotë se …

Lexo me shume

SINDIKATA E ARSIMIT, ANKESA NDAJ DAR SHKODER

Drejtoria Arsimore Rajonale Shkodër po mundohet të lërë mënjanë bashkëpunimin me Sindikaten e Arsimit. Është kreu i kësaj sindikate në Shkodër, Arian Peraj, që e ngre një shqetësim të tillë në një intervistë për Tv Rozafa. Sipas tij, një detyrë e rëndësishme e DAR Shkodër është edhe plotësimi i kontratave që ajo ka me sindikatat. DAR Shkodër duhet ta dijë …

Lexo me shume

PERMBYLLET AKSIONI “TE PASTROJME SHQIPERINE”

Prej disa muajsh, Ministria e Mjedisit dhe Turizmit në vendin tonë në bashkëpunim me bashkitë e vendit ka ndërmarrë nismën “Të pastrojmë Shqipërinë”. Aksioni është përmbyllur këtë të enjte. Sipas zv/ministres së mjedisit dhe turizmit, Ornela Çuçi, pastrimi është funksion i bashkive dhe ka pasur bashki që nuk i janë përgjigjur këtij aksioni. Por, ajo paralajmëron që ka ardhur koha …

Lexo me shume

NXENESIT E SHKOLLES PROFESIONALE “NDRE MJEDA” BOJKOTOJNE MESIMIN

Nxënësit e shkollës së mesme profesionale “Ndre Mjeda” në Bushat kanë organizuar këtë të enjte një protestë para shkollës së tyre. Ato bojkotuan mësimin, pasi prej shtatorit që ka nisur shkolla nuk kanë marrë bursat nga ana e ministrisë së linjës dhe Bashkisë Vau Dejës. Nxënësit i bëjnë thirrje qeverisë për këto bursa, teksa po mbyllet ky sezon shkollor. Ndërkohë, …

Lexo me shume

BASHKEPUNIM MES 3 VENDEVE PER PASTRIMIN E ADRIATIKUT

Nga qyteti i Shkodrës, zv/ministrja e Mjedisit dhe Turizmit, Ornela Çuçi, bëri të ditur fillimin e një bashkëpunimi mes ministrisë së mjedisit të vendit tonë me ministritë përkatëse të Malit të Zi dhe Kroacisë për çështjen e pastrimit të detit Adriatik. Por, sipas Çuçit fillimisht duhet të krijojmë një master-plan për këtë çështje. Ajo tregon ku do të jetë i …

Lexo me shume

TAKIM NE KESHILLIN E QARKUT SHKODER

Kryetarja e Këshillit të Qarkut Shkodër Greta Bardeli priti në zyrën e saj Kryetarin e Këshillit të Rajonit të Abruzzos në Itali, Xhuzepe Di Pangrazio. Me të cilin bashkëbisedun për thellimin e bashkëpunimit dhe gjetjen e mundësive për partneritet në programet e Bashkimit Evropian në kuadër të zbatimit të politikave të EUSAIR. ” Lidhjet e zonës së Abruzzos me Shkodrën …

Lexo me shume

DALJA E UJERAVE TE ZEZA NE SIPERFAQE NE QYTETIN E KOPLIKUT

Pas telefonates në emisionin “Mirëmëngjes”, Tv Rozafa ishte i pranishem në pallatin që u ngrit shqetësimi për daljen e ujërave të zeza në sipërfaqe. Prej më shumë se 5 muajsh, rreth 50 familje të pallatit 5 katësh në qytetin e Koplikut të Bashkisë Malësi e Madhe, detyrohen të durojnë ujërat e zeza ngjitur me pallatin ku ato kalojnë çdo ditë. …

Lexo me shume

MUNGESA E INVESTIMEVE NE REPARTIN E ZJARREFIKSES SHKODER

Reparti i Zjarrëfikses në Bashkinë Shkodër ka tashmë një zjarrëfikëse më shumë për ti shërbyer më mirë qytetarëve. Një gjë e tillë është bërë e mundur nga Organizata Humanitare Skoceze “International Fire and Rescue“. Por, gjatë mbledhjes së Këshillit Bashkia Shkodër, pika 12 e rendit të ditë parashikonte një relacion për çështjet e zjarrfikseve, situatën dhe përgatitjën për sezonin e …

Lexo me shume

FAZA E PARE PER DEMSHPERBLIMET E PERMBYTJEVE

Çështja e dëmshpërblimeve të familjeve të zonave të përmbytura të Bashkisë Shkodër ishte një nga temat që solli debate në mbledhjen e rradhës të Këshillit Bashkiak Shkodër. Kryebashkiakja e Shkodrës, Voltana Ademi paraqiti vlerësimin e parë të sjellë në Këshillin Bashkiak për dëmet e shkaktuara nga përmbytjet. Por, këshilltari Fatlum Nurja tha se është e nevojshme që komisioni përkatës të …

Lexo me shume

MASHTRIMI ME NDERTIMIN E PALLATIT NE SHKODER

Ka mbi 10 vite që presin që prona e tyre të zhvillohet, pasi kanë lidhur kontratën si pronarë të tokës me ndërtuesit, tashmë ata ndodhen përballë një fakti të tillë mashtrimi, nga ana e shtetasve Vjollca Hoxholli dhe Rrapush Hoxholli, të dy këta të akuzaur nga prokuroria për “mashtrim” pasi dyshohet se kanë shitur disa herë hyrjet e këtij pallati. …

Lexo me shume