Tuesday , 16 January 2018

AKTUALITET

KREMTOHEN KRISHLINDJET NE LEZHE

Krishlindjet janë kemtuar edhe në qytetin e Lezhës.Qindra besimtare të krishtere ju drejtuan në mesnatë katedrales së “Shen Nikollit” për të pritur lindjen e Krishtit.Mesha e shenjte e linjes së birit të perendise u udhëhoq nga ipeshkvi i Lezhës Otavio Vitale.Duke iu referuar kësaj ngjarje të rëndesishme për krishterimin, ipeshkvi i Lezhës e ka vendosur theksin tek nevoja e ndihmes …

Lexo me shume

KRISHLINDJET, DREKE BAMIRESIE PER FEMIJET NE NEVOJE

Krishlindjet kanë qenë të gëzueshme edhe për fëmijet rom dhe egjiptian në qytetin e Lezhës.Për ta kanë menduar nxënësit e shkollës së kuzhines të cilët janë solidarizuar dhe artin e tyre në gatim e kanë vënë në dispozicion të fëmije në nevoje.Janë 200 fëmijë të cilët u bënë pjesë e drekës festive të shtruar me këtë rast.Iniciatori i këtij aktiviteti, …

Lexo me shume

JANULLATOS ME SHTETËSI SHQIPTARE, RUÇI KOMENTON VENDIMIN E METËS

Kreu i Kuvendit, Gramoz Ruçi, ka komentuar vendimin e Presidenti Ilir Meta për dhënien e nënshtetësisë shqiptare Kryepeshkopit Anastas Janullatos. Pasi uroi të gjithë besimtarët për festën e Krishtlindjes, Ruçi u ndal dhe te nënshtetësia, për të cilin foli shkurtimisht. Ai i përcolli Janullatos dy urime, atë për Krishtlindje dhe atë për nënshtetësinë shqiptare. “Jam këtu për ta uruar hirësinë …

Lexo me shume

KESHILLTARET E PRESIDENTIT, VIZITE NE SHTEPINE E FLORENC BEQIRAJT

Nje perfaqesi e Presidentit te Republikes, Ilir Meta, kane zhvilluar nje vizite kete te diele ne familjen e Florenc Beqirajt ne Shkoder. Tedi Blushi, ne emer te presidentit Meta garantoi se trupi i pajete i Florencit do te vij sa me shpejt drejt Shqiperise. Blushi tha se presidenti gjithashtu ka mbajtur kontakte me autoritetet shteterore franceze dhe shqiptare per zbardhjen …

Lexo me shume

RADHE TE GJATA NE MURIQAN

Mbi 2 kilometra është radha e automjeteve në hyrje për në Shqipëri në Pikën e Kalimit Kufitar të Muriqanit. Festat e fundvitit po shoqerohen keshtu me fluks te kthimit te emigranteve per pushime prane familjeve te tyre ne Shqiperi dhe Kosove. Qe nga data 20 deri me 23 dhjetor, kane hyre afro 7700 shtetas dhe rreth 1700 automjete. Per te …

Lexo me shume

SHKODËR, 74-VJEÇARI ME MOTOR PËRPLAS BIÇIKLETËN, 3 TË LËNDUAR

Një aksident i rëndë ka ndodhur sot në Shkodër, ku një motor është përplasur me një biçikletë. Si pasojë ka mbetur i dëmtuar rëndë drejtuesi i motorit Gj. P. 72 vjeç banues në Malësi e Madhe i cili ndodhet në Spitalin Rajonal Shkodër. Jashtë rrezikut për jetën ndodhet shtetësja L. P. 62 vjeçe pasagjere në motor (bashkëshortja) dhe drejtuesi i …

Lexo me shume

KRIMI TRONDIT TIRANËN, DJALI VRET TË ATIN, TRUPIN IA HEDH NË LIQEN

I riu goditi me çekiç në kokë babanë e tij 74-vjeçar Ngjarja në oborrin e shtëpisë,i moshuari vdiq direkt Një krim i rëndë në familje ka tronditur këtë të diel kryeqytetin. Një djalë ka vrarë të atin dhe i ka hedhur trupin në liqenin e Farkës. Policia ka zbardhur ngjarjen e rëndë, ku autor i krimit rezulton 28-vjeçari Selman Alija, …

Lexo me shume

RRADHE E GJATE AUTOMJETESH NE PIKEN KUFITARE HANI I HOTIT

Festat e fundvitit kane sjell levizje masive ne piken kufitare te Hanit te Hotit. Mali i Zi si destinacion kryesor per udhetaret, ka bere qe keta te fundit te presin ne rradhe me ore te tera, e ndersa  gatishmeria ne piken e kontrollit eshte e pamjaftueshme per perballimin e situates. Situata te tilla kemi gjithmone ne pikun e sezonit te …

Lexo me shume

MESAZHI I KISHES KATOLIKE PER KRISHTLINDJE

Presidenti i Konferencës Ipeshkvnore Shqiptare Imzot Angelo Massafra përmes mesazhit tradicional të Krishtlinjdes, vuri theksin tek largimi i nga vëndi, varfëria dhe korrupcioni. Kisha Katolike Shqiptare kërkon angazhim të të gjithëve për të mirën e përbashkët. Ky mesazh  për festën e lindjes së Krishtit, është i përbashkët me të Ipeshkvinjtë e Kishës katolike të Shqipërisë.

Lexo me shume

“TOKA ESHTE NE PRONESI TIME, BASHKIA TE PEZULLOJE PUNIMET”

Bashkia Shkoder ka nisur punen per ngritjen e qendres multifunksionale ne zonen e ish-konvikti te shkolles se ndertimit. Nderkohe, me heret ne mbledhjen e keshillit bashkiak, kryebashkiakja Voltana Ademi tha se plani nuk ka lidhje me qendren multifunksionale dhe tha se me 26 dhjetor do te sjelle nje pergjigje ne mbledhjen e rradhes te keshillit. Por, nisja e punimeve me …

Lexo me shume