AKTUALITET

FUSHA E AVIACIONIT LIHET NE HARRES TE PLOTE

Mbi 30 hektar tokë, e cila ka shërbyer si fushë aviacioni tashmë është kthyer në vend grumbullim mbeturinash. Fusha e Aviacionit në zonën e Grudës së Re të Shkodrës është ktheyr në një landfill të ri, pasi pavarësisht se aty janë vëndosur koshat e mbeturinave banorët I depozitojnë mbetjet në gjithë zonën. Kjo fushë në periudhën e Monarkisë ka shërbyer …

Lexo me shume

MALESI E MADHE, PROBLEM NGROHJA PER QYTETARET

Ulja e temperaturave rrit nevojen per tu pajisur me mjetet ngrohese. Por, ne Bashkine Malesi e Madhe duket qytetaret do te perballen me nje problematike, sic eshte ajo e kostos financiare. Qytetare te ndryshem shprehen se perballen cdo sezon dimri me problemin e ngrohjes. Kjo pasi ne banesat e tyre nuk mund te ngrohen me energji elektrike per shkak te …

Lexo me shume

NUK I JAPIN 35 MUAJ PENSION, PENSIONISTI NE SHKODER: DO TE VETEFLIJOHEM

Vitet e punes i njihen ne libreze, por i nxjerrin probleme te Instituti i Sigurimeve Shoqerore Shkoder. Me nje problematike te tille eshte detyruar te perballet Gani Sadiku, nje pensionist ne lagjen Ndocaj te qytetit te Shkodres. Ne moshen 71-vjecare, ai kerkon qe ti rikthehen 35 muaj pension. Per me teper, ceshtjen e tij, si shkak i ankesave, e kane …

Lexo me shume

BASHKIA LEZHE NE VESHTIRESI FINANCIARE

Bashkia Lezhë po kalon një situatë mjaft të vështire financiare, çka ka ndikuar edhe tek pagat e punonjesve të administrates të cilët nuk janë paguar preh gati tre muajsh. Ky fakt pranohet nga vetë Kryetari i Bashkisë Lezhë, Fran Frrokaj, sipas të cilit borxhi i trasheguar prej 5.2 miliard lekesh ka dhënë ndikim në këtë drejtim.Frrokaj shton se deri tani …

Lexo me shume

PROTESTA E BANOREVE TE THETHIT, REAGON KRYEBASHKIAKJA ADEMI

Qellimi jone eshte te zgjidhim problematiken dhe jo te nderhyjme me force. Ky ishte reagimi i kryebashkiakes se Shkodres, Voltana Ademi, pas protestes nje dite me pare te banoreve te Thethit qe u ankuan se po perballen me gjoba dhe proçedime nga policia e shtetit dhe IKMT per kullat qe kane rikonstruktuar. Ademi tha se per kete problematike eshte diskutuar …

Lexo me shume

“PASTRIMI I SHQIPERISE” BENE BASHKE MESIN DHE ADEMIN

Aksioni I pastrimit të Shqipërisë I inicuar nga Kryeministri Rama bënë bashkë  Kryebashkiaken Voltana Ademi dhe Zëvëndës Kryeministren  Senida Mesi. Një angazhim prej 10 mijë personave, kryesisht administratë publike dhe nxënës të shkollave të Shkodrës janë angazhuar në pastrimin e vendit.  Dy drejtueset kanë dhënë mësazhin e tyre mbi emergjencen e mbajtjës pastër të mjedisit. Administratori I njësisë Administrative Ana …

Lexo me shume

ZV/ KRYEMINISTRJA MESI TAKIM NE BASHKINE LEZHE

Reforma ne sherbimet publike ka qene teme e nje takimi qe Zv/ kryeministerja e vendit Senida Mesi, ka zhvilluar me kreun e bashkise Lezhe Fran Frrokaj. Ne takim eshte diskutuar qe ne zyrat me nje ndalese te kesaj njesie vendore, te hapet edhe zyra e integruar per marrjen e sherbimeve nga institucionet te qeverisjes vendore, duke ju mundesuar qytetareve dhe …

Lexo me shume

BANORET E THETHIT: KERKOJME TAPITE, PO NA GJOBISIN!!!

Banoret e Thethit kërkojnë tapitë e pronave, të trashëguara nga të parët e ku kanë lindur edhe vetë, pasi po pwrballen me gjoba e proçedime nga policia e shtetit dhe IKMT për kullat që kanë rikonstruktuar. Të gjendur përballë një fakti të tillë ata kërkojnë zgjidhje, pasi vlera e gjobave ka shkuar në 200 milion lekë. Këshilltari bashkise Shkoder, Mark …

Lexo me shume

KOMISIONI MJEKESOR I SPITALIT TE SHKODRES KUNDER DREJTORIT TE RI

Zgjedhja e drejtorit te ri të spitalit rajonal të Shkodrës duket se nuk është pritur mirë nga mjekët e këtij spitali. Komisioni mjekësor i spitalit të Shkodrës kundërshton zgjedhjen e Masmalajt në krye të spitalit rajonal të Shkodrës. Ky komision i ka dërguar një kërkesë zv/kryeministres Mesi, ministrit të jashtëm Bushati dhe deputetëvë të partisë socialiste Shkodër, ku kërkon të …

Lexo me shume

LEZHE, MBLIDHET KOMITETI I EMERGJENCAVE CIVILE

Prefekti i Lezhës Gjergj Prendi ka paralajmeruar Bashkitë e këtij, qarku se nuk do ju konfirmoje buxhetet nëse nuk përcaktojnë 3% të fondit për emergjenacat civile siç e përcakton ligji. Këtë deklaratë Prendi e bërë gjatë mbledhjes së Komisionit të Emegjencave Civile, ku ishin të pranishem përfasues të insitucioneve nga i gjithë qarku. Drejtori i Bordit të Kullimit për Veriun …

Lexo me shume