Breaking News

AKTUALITET

“NDERTIMI I BY-PASS-it KA EDHE PROBLEME HIDRO-TEKNIKE”

Pervec prishjes se biodiversiteti dhe mos-zhvillimit te flores e faunes, ndertimi i by-passi prane Bunes ka edhe probleme hidro-teknike qe pasqyrohen me pas edhe ne permbytjet e qytetit. Deklarata erdhi nga inxhinieri Ridvan Gjeçaj, teksa ishte i ftuar ne emisionin “Miremengjes” te Tv Rozafa. Sipas Gjeçaj, ndertimi i by-passit krijon nje shkeputje te qytetit te Shkodres nga pasurite ujore. Nder …

Lexo me shume

NDERTIMI I BY-PASS-it PRANE BUNES, REAGON KRYEBASHKIAKJA ADEMI

Çeshtja e ndertimit te by-passit afer Bunes natyrisht qe nuk mund te lihej pa u diskutuar edhe ne mbledhjen e Keshillit Bashkiak Shkoder. Pas kerkesave te shoqeris civile, ka qene vete kryebashkiakja e Shkodres, Voltana Ademi ajo qe ka folur per kete ceshtje. Ademi tha autoriteti rrugor shqiptar ka nderruar disa here projekt-propozimet e tyre ne lidhje me by-passin. Me …

Lexo me shume

INFRASTRUKTURA DHE NGROHJA NE SHKOLLAT E BASHKISE SHKODER

Nje tjeter teme qe ka sjellur debate ne mbledhjen e Keshillit Bashkiak Shkoder ka qene edhe ngrohja dhe infrastruktura ne shkollat e Bashkise Shkoder. Duke vene ne dukje problematikat kryesisht ne shkollat e njesive administrative, keshilltaret kerkuan informacion edhe per menyren se si do te behet ngrohja ne te gjitha shkollat, por edhe nderhyrje te menjehershme. Pavaresisht nisjes se shperndarjeve …

Lexo me shume

SHPERTHIMET E BOMBULAVE TE GAZIT

Janë tre pika kolaudimi të bombulave të gazit në Shkodër të cilat janë të licensure dhe se duhet të ketë një kontroll më rigoroz të bombulave të gazit pasi rastet e fundit në Shkodër kanë shkaktuar dëme materjale të mëdha. Ndërsa kanë bërë mbylljen e 7 subjekteve të tjera që kanë tregtuar gazë jashtë kushteve teknike. Muçmeraj sqaron se deri …

Lexo me shume

BASHKIA SHKODER KA NISUR SHPERNDARJEN E DRUVE TE ZJARRIT NE SHKOLLA

Bashkia Shkodër njofton se prej nje jave ka nisur shpërndarja e druve të zjarrit për ngrohjen në shkolla. Proçesi ka filluar që nga njësitë administrative më të thella Shalë, Shosh, Pult ku ka përfunduar shpërndarja dhe po vazhdon me njësitë e tjera Administrative. Janë planifikuar për tu shpërndarë 804 m3 dru zjarri për vitin 2017. Në territorin e Bashkisë Shkodër …

Lexo me shume

RUAJTJA E BUNES, AKTIVITET EKO MENDJE- KESHILLI RINOR BASHKIAK SHKODER

Ne kuader te nismave sensibilizuese per ruajtjen e Bunes nga bay-passi i Shkodres, Keshilli Rinor Bashkiak Shkoder dhe organizata per ruajtjen e mjedisit “Eko Mendje” ndermorren mesditen e kesaj te Hene nje aktivitet ndergjegjesues prane pedonales se Molos. Kryetarja e Keshillit Rinor Bashkia Shkoder, Hejli Haxhia, tha se qellimi i aktiviteti eshte krijimi i nje mesazhi per qytetaret dhe per …

Lexo me shume

KERKESA DREJT KESHILLIT BASHKIAK SHKODER PER BY-PASS-in

Drejtuesi i “Eko Mendje” dhe njekoesisht aktivist ne qytetin e Shkodres, Mirsada Basha, i ka derguar nje email keshilltareve  te Keshillit Bashkiak Shkoder, per te ndalur punimet e bay-passit afer lumit Buna. Basha kerkon qe te shihet projekti i bay-passit dhe kalimi i tij afer lumit Buna eshte problem turistik dhe mjedisor. Sipas Bashes, shkodranet do te humbasin bunen, prandaj …

Lexo me shume

“TREGU I BAGETIVE NE STOM- GOLEM PLOTESON 90% TE KERKESAVE”

Pavaresisht deklaratave te kryeveterinerit ne Drejtorine e Bujqesise se Qarkut Shkoder, Selim Kraja, per rrezikun e mbylljes se tregut te bagetive ne Stom-Golem te qytetit te Shkodres situata paraqitet krejt ndryshe. Administratori i ketij tregu, Gjovalin Stolaj thote se situata eshte ne permiresim dhe po punohet me 3 veterinere, per te ndalur hyrjen e bagetive qe nuk kane certifikate veterinare …

Lexo me shume

KANCERI I GJIRIT NJE SEMUNDJE QE PO MERR SHUME JETE NJEREZISH

Kanceri i gjirit është bërë pjese në listen e 5 sëmundjeve që po marrin më shumë jetë njerezish në bote e ku sigurisht bën pjesë edhe vendi yne. Shqetesimi është ngritur nga organizata Botërore e Shëndetësisë gjatë aktivitet sensinsibilizues të organizuar në Lezhë dy ditë më parë kunder kësaj sëmundje.Sipas statistikave të OBSH-së 57 mijë gra në botë vdesin çdo …

Lexo me shume

TREGU I BAGETIVE NE STOM- GOLEM NE RREZIK PER TU MBYLLUR

Tregu i bagetive ne Stom- Golem te qytetit te Shkodres ka shume mangesi. Por, mbyllja e ketij tregu do te behet kur te arrije ne piken e fundit. Keshtu shprehet kryeveterineri ne Drejtorine e Bujqesise ne Qarkun Shkoder, Selim Kraja. Ai beri me dije se ne kete treg nuk do te hyjne bageti pa cerfitifakt veterinare dhe pa matrikull. Por, …

Lexo me shume