Breaking News

AKTUALITET

PERMIRESIMI I PASTRIMIT NE ZONEN E VELIPOJES

Pastrimi ne zonen e Velipojes eshte permiresuar ndjeshem, sidomos ne krahasim me nje vit me pare. Nje gje e tille pohohet nga kryeinspektori i Inspektoriatit te Mjedisit Shkoder, Edmond Terthorja. Ai flet edhe per pastrimin qe kryhet ne zonat e tjera turistike, si te Thethit dhe Shirokes. Nderkohe, ashtu si cdo sezon veror, edhe kete vit, ka pasur ankesa te …

Lexo me shume

SULMOHET INFERMIERJA E URGJENCES SE SHKODRES

Dy ditë më parë në Urgjencen e Spitalit Rajonal të Shkodrës është sulmuar një infermiereve, për këtë shkak personi I Spitalit rajonal të Shkodrës ka dal me një deklaratë ku I kërkohet qeverisë që të ritet siguria e personelit mjeksorë pasi rastet e sulmeve po bëhën të shpeshta. Infermieraja e Urgjences ne Spitalin Rajonal te Shkodres me inicialet L.P është …

Lexo me shume

“EKO MENDJE” DHURON PAKO USHQIMORE PER DY TE MOSHUARIT NE GRUEMIRE

Lajmi i publikuar ne Tv Rozafa nje dite me pare per djegien e baneses se ciftit te moshuarve ne fshatin Rrash-Kullaj te Gruemires ne Bashkine Malesi e Madhe ka marre reagime te shumta. Keshtu, kete te Shtune, shoqata per ruajtjen e mjedisit ne Shkoder “Eko Mendje” ka ndermarre nje nisem duke i derguar dy te moshuarve disa pako ushqimore, per …

Lexo me shume

TAKIM NE PREFEKTURE PER SITUATEN E ZJARREVE

Është mbajtur në prefekturë mbledhja e radhës për situatën e zjarreve. Prefekti I Qarkut Shkodër Paulin Radovani kërkoj mbështetje më të madhe ndaj shërbimit zjarrfikës për të përballuar situate e krijuara. Nga ana tjetër edhe Drejtori I Koordinimit me Prefekturat  Bekim MuratiI pranishëm në mbledhje u shpreh se kërkohet angazhim I të gjithëve me qëllim arritjen e rezultateve. Një shtim …

Lexo me shume

PERGJEGJESIA PER KAFSHET E RRUGES

Një grua është sulmuar nga qenët e rrugës, që natyrisht nuk I përkasin askuj. Për pasoj kjo e fundit është rrëzuar nga bicikleta dhe ka pësuar dëmtime të rënda.  Fatmirësisht përvec dëmtimeve fizike e moshuara është jashtë rrezikut për jetën. Por nëse këta qenë në kushte rruge të cilët sulmoin njerëz cdo ditë, dhe në shumë raste edhe kafshohen, kush …

Lexo me shume

U SHKRUMBOHET BANESA, DY TE MOSHUAR JETOJNE NEN NJE PEME

Banesa u eshte shkrumbuar prej me shume se 1 jave dhe tashme jetojne ne qiell te hapur. Behet fjale per nje cift te moshuarish qe jetojne ne fshatin Rrash- Kullaj te Njesise Administrative Gruemire ne Bashkine Malesi e Madhe. Tahir dhe Laje Kuçi, 88 vjeç dhe 75 vjeçe nuk kane nje banese ku te strehohen, ndersa askush nuk eshte interesuar …

Lexo me shume

ZENIA E HAPESIRAVE PUBLIKE NE VELIPOJE, ANKESA E BASHKISE SHKODER

Zenia e hapësirës publike nga persona të paregjistruar në Qendren Kombetare te Bizenseve dhe pa asnjë të drejtë në ushtrimin e aktivitetit tregtare, ka sjell reagimin e Bashkisë Shkoder ndaj institucioneve të tjera. Në një shkresë zyrtare drejtuar Drejtorisë së Tatimeve, Drejtorisë së Hetimit tatimor, Drejtor i Policisë së Qarkut Shkodër, Bashkia Shkodër ka bërë prezent një problematikë të tillë. …

Lexo me shume

PUNIMET NE BY-PASS, BANORET E DOBRAÇIT NE PROTESTE

Banoret e lagjes Dobraç ne qytetin e Shkodres kane dale kete te Enjte ne nje proteste. Ato kerkojne shpresonesimet e tokave qe u jane demtuar nga punimet qe po kryhen per by-pass-in e Shkodres. Banoret deklarojne se u kane marre tokat qe ne prill te vitit 2013, duke hedhur akuza se u kane hyre brenda ne territor te tyre. Sipas …

Lexo me shume

VELIPOJE, RRETH 55 PERSONA NE DITE PARAQITEN PRANE QENDRES SHENDETESORE

Rreth 55 persona ne dite paraqiten prane Qendres shebdetesore ne Velipoje per te kerkuar ndihme. Pjesa me e madhe e tyre kane problemed kryesisht respiratire dhe kardiake. Por sipas drejtorit te shendetit public, nuk mungojne as rastet e pickimeve. Moshat e treta jane me te prekura nga problemet kardiake. Ndersa urgjenca eshte e pajisur me te gjitha medikamentet. 2 raste te …

Lexo me shume

ZYRAT E INFORMACIONIT TURISTIK NE FUNKSION TE PLOTE

Prej nje muaji zyrat e informacionit turistik ne Shkoder, Velipoje dhe Theth jane vendosur ne funksion te turisteve te ndryshem. Numri i te cileve kete sezon ka qene i madh, ku nuk kane munguar edhe nga vendet e largeta. Sipas drejtorit te turizmit ne Bashkine Shkoder, Gentian Mema, interesimi nga turistet prane ketyre zyrave eshte i madh, sidomos per ate …

Lexo me shume