Thursday , 27 February 2020

AKTUALITET

QENTE ENDACAK BEHEN “ZOT” TE SHENGJINIT

Të lëvizesh në vijen bregdetare të Shëngjinit, duhet të marrësh parasysh rrezikun që kanoset nga qentë endacake. Në gjithë gjatësinë e bregdetit kostaton qene të braktisur të cilët janë kthyer në shqetesim për qytetaret dhe vizitoret.Nuk kanë munguar rastet kur ata kanë rënë pre e sulmeve nga këto kafshë të cilët shëtisin në çdo ore të ditës përgjatë bregdetit. Në …

Lexo me shume

RIKTHEHEN TËRMETET NË SHQIPËRI

Rikthehen tërmetet në vendin tonë. Kështu, një tërmet ka goditur mesditën e kësaj të dielë zonën e Kukësit, me një magnitudë 3.9 të shkallës rihter. Mësohet se epiqendra e tërmetit ka qenë në Barrë të Kukësit, 18 km nga Kurbneshi dhe 15 km në veri-perëndim të Peshkopisë. Mësohet se lëkundjet janë ndjerë në Maqedoni, Kosovë si dhe Serbi. Fatmirësisht, deri …

Lexo me shume

BILANCI I OSHEE, REAGON PD

Pas bilancit të OSHEE ka reaguar edhe Partia Demokratike. Me anë të një deklarate për mediat, anëtari i kryesisë së PD, Eno Bozdo tha se kjo periudhe thatësirë po u fakton shqiptareve se ashtuquajtura reforme e suksesshme ne sektorin e energjisë elektrike nuk është veçse një mashtrim dhe prodhim i propagandës së qeverisë së Edi Ramës.Sipas Bozdos, shifrat tregojnë qarte …

Lexo me shume

OSHEE ZBARDH BILANCIN E SAJ PËR 2019

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike ka publikuar një njoftim zyrtar nëpërmjet të cilit tregon bilancin e saj ekonomik përgjatë vitit 2019. Ky vit sipas OSHEE ka qenë ndër më të vështirit për shkak të thatësirës në Kaskadën e Drinit. Kostoja e pashmangshme e mbulimit me energji importi të prodhimit të munguar ashtu sikurse ekzekutimi i detyrimeve në zbatim të …

Lexo me shume

AKU BLLOKON 4.032 TON MARMALATË NË HANI I HOTIT

Nga kontrollet e kryera prej Drejtorisë Rajonale të AKU-së Shkodër në Pikën e Inspektimit Kufitar Hani i Hotit u konstatua një sasi prej 4.032 ton produkt ushqimor “Marmalatë”(e ambalazhuar në kova plastike 14 kg), e nisur nga Serbia me destinacion qytetin e Shkodrës, pasi në momentin e hyrjes në vendin tonë i kishte mbetur afat përdorimi më pak se gjysma …

Lexo me shume

NDËRHYRJE NË URËN E MESIT

Me një gjatësi investimi prej 6 km aksi “Ura e Mesit – Kala e Drishtit” lidh së bashku 2 monumente të kulturës, simbole të qytetërimit të lashtë. Prej vitit 1768 Ura e Mesit, e cila është ura me gjatë në Shqipëri e ndërtuar me gurë mbi lumin Kir shërben për të lidhur Drishtin me Shkodrën. Në vijim ajo lidhet me …

Lexo me shume

“URA E TELIT” NË POSTRIBË DREJT SHKATËRRIMIT

Pamjet nuk kanë nevojë për shumë koment. Që kur është ndërtuar nuk njeh asnjë ndërhyrje. Prandaj banorë të zonës shprehën të shqetësuar që “Ura e Telit” është lënë në harresë të plotë dhe detyrohen të dërgojnë të shoqëruar fëmijët në shkollë nëpërmjet kësaj ure.Vetë një nga fëmijët e kësaj zone shpreh shqetësimin për gjëndjen e urës…Pavarësisht thirrjeve disa herë të …

Lexo me shume

STERILIZIMI I KAFSHËVE NË SHKODËR

Prej disa ditësh në Shkodër është kryer procesi i sterilizimit të disa kafshëve në Shkodër nga një organizatë e huaj. Është parashikuar që deri në 100 kafshë të bëhen pjesë e këtij proçesi.Sala flet edhe për qentë endacakë, që vijojnë të jenë problem për shumë qytetarë….Sipas saj, insitucionet duhet të luajnë rolin e tyre në mbrojtjen e këtyre kafshëve.

Lexo me shume

SISTEMI I KALDAJAVE JASHTE FUNKSIONI

Edhe këtë dimer një pjese e shkollave në qytetin e Lezhës kanë probleme me ngrohjen. Edhe pse janë ndërtuar vitet e fundit në gjimnazin “Hydajet Lezha” dhe shkollen 9-vjeçare “Nënë Tereza” sistemet e kaldajave janë jashtë funksioni, ndërsa edhe në ato shkolla ku funksionon nxënësit thonë se ndizen shumë radhe. Në këto kushte ata janë detyruar që ta sigurojnë vete …

Lexo me shume

14 JANARI I VITIT 1990, PËRJETIMET E ASAJ DITE

Pas aktivitetit të organizuar në qendër të qytetit të Shkodrës, protagonistët e ngjarjes së 14 janarit 1990 u mblodhën përsëri bashkë pasditën e së martes, këtë herë në një tjetër takim në kinema Millenium. Ato treguan detaje nga ajo ditë për rrëzimin e bustit të Stalinit në qendër të qytetit.Aktiviteti u organizua nga qendra “Memo” dhe u filmua i plotë …

Lexo me shume