AKTUALITET

MSH MIRATON PROTOKOLLET, TASHMË TESTIMET SEROLOGJIKE EDHE NGA LABORATORËT PRIVATE

Komiteti Teknik i Ekspertëve ka miratuar vendimin për të lejuar fillimin e testimeve serologjike edhe në strukturat jopublike, pra në laboratorë privatë. Bazuar në strategjinë e kontrollit të epidemisë në vend, e cila parashikon përfshirjen edhe të institucioneve jopublike, në funksion të rritjes së kapaciteteve për përballimin e situatës, Komiteti Teknik i Ekspertëve, ka miratuar Protokollin për fillimin testimeve serologjike …

Lexo me shume

PAVARËSISHT PANDEMISË, RRITJE E LINDJEVE NË SPITALET PUBLIKE

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka dhënë një lajm të mirë në këtë situatë të vështirë që po kalon vendi për shkak të pandemisë së koronavirusit që ka sjellë rritje të rasteve. Manastirliu shkruan se pavarësisht pandemisë, ka rritje të lindjeve në spitalet publike, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të shkuar. Ndërkohë sipas saj, bonusin e bebes e …

Lexo me shume

FASONËT NË PRAG DËSHTIMI, SHKAK PANDEMIA

Prodhuesit e veshjeve dhe këpucëve i kërkojnë qeverisë ndërmarrjen e një plani me 4 pika për shpëtimin e industrisë nga kriza e shkaktuar si pasojë e COVID-19. Sipas tyre, për periudhën prill-qershor rënia e eksporteve i ka shkaktuar kësaj industrie një humbje prej rreth 130 mln euro, ndërkohë që 22 mijë punonjës tashmë kanë humbur vendin e punës. Në këto …

Lexo me shume

U DEMTUA NGA TERMETI, SHEMBET SPITALI I LAÇIT

Spitali i Laçit një nga institucionet shtetërore të dëmtuara rëndë nga tërmeti i 26 nëntorit të vitit 2019 është shembur. Që në orët e para të mëngjesit të së premtes fadromat e Inspektoratit Kombëtar për Mbrojtjen e Territorit nisën punën për prishjen e objektit tre katësh. Prej 26 nëntorit kjo godinë për shkak të dëmtimeve dhe rrezikshmërisë që paraqiste, u …

Lexo me shume

KLOSI: NË 2021 TË RIVENDOSIM MORATORIUMIN E GJUETISË

Ministri i Mjedisit dhe Turizmit, Blendi Klosi, ka propozuar zgjatjen e ndalimit të gjuetisë në Shqipëri përtej vitit 2021. Gjatë një vizite në Divjakë ai u shpreh se do të lobojë për zgjatjen e moratoriumit edhe për 5 vjeçarin e ardhshëm. Ministri Klosi foli gjithashtu për situatën e pandemisë, ku pavarësisht kësaj plazhi po funksionon.

Lexo me shume

SHQIPËRI, RREZIK DALJA JASHTË KONTROLLIT E COVID-19

Epidemia e COVID-19 rrezikon të dalë jashtë kontrollit në Shqipëri. Autoritetet e Shëndetësisë paralajmërojnë një rritje të qëndrueshme të të infektuarve. Vetëm gjashtë javë pas hapjes së vendit dhe daljes nga karantina (01.06.20) numri i viktimave në Shqipëri është trefishuar, në krahasim me numrin në tre muajt e shtetrrethimit. Kurba e rasteve të reja të personave të infektuar gjatë 24 …

Lexo me shume

RIKTHEHET KINEMA VERORE NË SHKODËR

Mbrëmjen e së enjtës, Bashkia e Shkodrës ka rikthyer traditën e kinemasë verore për të gjithë të apasionuarit pas filmave. Nën panoramën që ofron Liqeni i Shkodrës u shfaq filmi kult “Çifti i lumtur”. Qytetarë të gjitha moshave kanë kaluar më shumë se një orë duke qeshur me batutat që sjell ky film. Përgjegjësja e arsimit, rinisë dhe sportit në …

Lexo me shume

PAS 4 VITESH NË KRYE TË USH, ‘KUJTOHET’ BEKTESHI: TË RRISIM NUMRIN E STUDENTËVE

Pas 4 vitesh në Universitetin e Shkodrës, rektori aktual Adem Bekteshi, kujtohet të rrisë numrin e studentëve. Dhe këtë premtim ai e bën disa ditë para zgjedhjeve të 30 korrikut, aty ku kërkon një mandat të dytë për të drejtuar edhe njëherë Universitetin e Shkodrës, pavarësisht problematikave të shumta që ka krijuar në këtë institucion. Ndërkohë, i pyetur për akuzat …

Lexo me shume

INSTITUCIONET PUBLIKE NUK LEJOJNË HYRJEN PA MASKA

Qeveria ka nxjerrë në zbatim aktin normativ ku asnjë qytetar nuk mund të hyje në ambiente të mbyllura pa maskë, në të kundërt do gjobitet. Në Bashkinë e Shkodrës problem është mungesa e disipilinës së vetë qytetarëve, të cilët dynden tek dyert e gjëndjes civile për aplikim për pasaportë dhe kartë identiteti, ndërsa e vetmja mënyrë është me orare. Ndërsa …

Lexo me shume

VAZHDON TRADITA “PULTI N’FEST”

Vazhdon tradita e aktivitetit “Pulti n’Fest”, një traditë kjo e rrënjësuar në vite nga banorët e zonës dhe e mbeshtetur tashmë çdo vit nga Bashkia e Shkodrës. Në fjalën e tij, n/kryetari i Bashkisë Shkodër, Arben Gjuraj, shprehi vleresimet e tij për mikpritjen, traditat dhe mrekullitë natyrore të zonës së Pultit. Ndërkohë, Tom Marku, administrator i njësisë Pult, foli për …

Lexo me shume