Friday , 19 January 2018

AKTUALITET

BASHKIA SHKODER, DERGON INVESTIME NE FZHR!

Ne kuader te prioriteve qe ka si institucion, Bashkia Shkoder ka derguar disa investime ne Fondin e Zhvillimit te Rajonit, pas miratimit te buxhetit te vitit 2017. Ne investimet qe pritet te realizohen perfshihen nderhyrje ne 6 shkolla, qendra shendetesore, rrjete kanalizimesh ne njesite administrative dhe qytet. Nje gje e tille u be e ditur nga n/kryetari i Bashkise Shkoder. …

Lexo me shume

PRENI: SE SHPEJTI AKSI BOGE-THETH DO TE ZHBLLOKOHET

Se shpejti aksi Boge-Theth do te jete i zhbllokuar. Kjo u be e ditur nga shefi i emergjencave civile Shemsi Preni i cili pranoi se pushteti vendor nuk i ka kapacitetet e duhura per mirembajtjen e tyre. Ndonese ka rreth 2 jave qe nuk ka patur reshje debore, aksi Boge-Theth mbetet akoma i bllokuar. Ndersa nje nate me pare reshjet …

Lexo me shume

BANORET NE AFERSI TE STADIUMIT NGRIHEN NE PROTESTE

6 banesa dhe 4 biznese ne afersi te stadiumit “Loro Borii” kane marre paralajmerimin per shpronesim. Kjo ka nxjerre ne proteste banoret te cilet jane te vendosur te mbrojne pronat e tyre. Ata akuzuan qeverine e cila kerkon qe pronat e tyre ti ktheje ne qender tregtare ashtu sikurse tregun. Banoret i kane bere thirrje kryeministrit qe te anulloje kete …

Lexo me shume

HIPOTEKA, 4- FISHON ERTEFIKIMIN E APLIKIMEVE PER LEGALIZIM

Ritja e madhe e aplikimeve per legalizime ka sjelle fluks edhe prane zyrave te Hipotekes. Drejtori i ketij institucioni Shpetim Lame ben me dije se po punohet, duke arritur keshtu qe certefikimi i tyre te 4-fishohet Lame e cileson pozitiv faktin qe vendimi i keshillit te ministrave ua ka kaluar Bashkive pergatitjen e dosjeve per tokat bujqesore Certerfikimi i tokave …

Lexo me shume

MBIFATURIMET, ADMINISTRATORI I OSHEE VIZITON ZYREN E KUJDESIT NDAJ KLIENTIT

Pavarsisht se ishte e parashikuar si nje bashkebisedim me qytetaret, administratori i OSHEE Adrian ela e ka shmangur kete. Sapo ka konstatuar dhjetera qytetare te cilet e prisnin perpara zyres se kujdesit ndaj klientit, ela shpejtoi te jape prononcimin per mediat e me pas u largua. Perpara mediave administratori mohoj se mbifaturimet jane kaq te larta, por tha se ekzistojne …

Lexo me shume

QYTETARET: OSHEE PO MBIFATURON ME VLERA SKANDALOZE

Qytetaret shkodrane pas ikjes se administratorit jane detyruar qe vetem ne media te bejne publike ankesat e tyre. Mbifaturimet jane tejet te larta ku nje familje e cila mesatarisht ka paguar 40 mije leke te vjetra, ne muajin Dhjetor eshte mbifaturuar 400 mije leke te vjetra. Qytetaret apelojne qe OSHEE te marre parasysh ankesat, pasi nuk mund te paguajne mbifaturimet. …

Lexo me shume

SKANDALI, JA SI FSHEHU BASHKIA MALESI E MADHE PROESVERBALIN E NDARJES SE NDIHMAVE

13 ton ndihma t ardhura nga IMGF, organizat pr t drejtat e njeriut me qendr n Frankfurt iu dhuruan Bashkis Koplik. Kjo bashki refuzoi t mbante nj procesverbal dorzimi dhe list shprndarjeje. Pas dhurimit, bashkia e Koplikut shkputi t gjitha marrdhniet me organizatn gjermane, duke mos br transparente procesin e shprndarjes. Organizata e mbrojtjes s t Drejtave t Njeriut, IGFM, …

Lexo me shume

ISH- REPARTI USHTARAK, 50 MLN EURO INVESTIM

50 milion euro eshte fondi qe do te shnderroje ish repartin ushtarak ne Rrence te Gurit te Zi, ne nje qender multifunksionale e cila do u sherbeje Shqiperise, Kosoves dhe Malit te zi. Inspektimet jane kryer kete te marte ku moren pjese edhe perfaqesues te NATOS, si financuesi kryesor. Shefi i emergjencave civile Shemsi Premi tha se qendra do te …

Lexo me shume

“BUXHETI I KETIJ VITI NUK PLOTESON PRITSHMERITE E BASHKISE”

Buxheti i ketij viti nuk i ploteson te gjitha pritshmerite e Bashkise Shkoder, pasi investimet pritet te vijojne deri ne perfundim te mandatit. Nje gje e tille u be e ditur nga n/kryetari i Bashkise Shkoder, Dritan Meta, gjate nje interviste per Tv Rozafa. Meta theksoi se investimet do te perqendrohen edhe ne rehabilitimin e rrugeve dytesore me sistem ndricimi. …

Lexo me shume

MIRATOHET BUXHETI I VITIT 2017-t, ME 30 VOTA PRO

Keshilli Bashkiak i Shkodres pas 8 ore diskutimesh i ka dhene driten jeshile buxhetit te vitit 2017-te. Me 30 vota pro, 15 kunder dhe 1 abstenim 2.5 miliarde leke kane kaluar ne keshillin Bashkiak. Megjithate diskutimet kane qene te shumta, ku keshilltaret e majte akuzuan Bashkine Shkoder si te paafte ne mbledhjen e taksave. Ndryshe nga nje vit me pare …

Lexo me shume