Wednesday , 20 September 2017

EKONOMI

OSHEE- ja RIKTHEN SKEMAT LEHTESUESE

Të gjithë abonentët familjarë apo biznese që kanë detyrime ndaj Operatorit të Shpërndarjes së Energjisë Elektrike do të kenë afat deri në 31 dhjetor që të paguajnë me këste. Pas skadimit të afatit të zbatimit të aktmarrëveshjeve në muajin Qershor, Këshilli Mbikëqyrës i OSHEE vendosi që të riaktivizojë skemat lehtësuese të pagesës me këste. Në bazë të aktmarrëveshjeve, konsumatorët familjarë …

Lexo me shume

DETYRIMET E BIZNESEVE, NJOFTIMI I TATIMEVE PER PAGESE

Administrata tatimore me anë të një njoftimi në faqen zyrtare i ka bërë thirrje të gjitha subjekteve tatimpaguese që të paguajnë detyrimet. Njoftimi mbi mbledhjen e detyrimeve tatimore të papaguara. Drejtoria e Përgjithshme sqaron tatimpaguesit se afati për të paguar një borxh tatimor sipas rasteve është:Në rastin e vetëdeklarimit brenda 10 ditëve nga data e vetëdeklarimit. Nëse borxhi nuk është …

Lexo me shume

OSHEE, RRITEN HUMBJET PER PERIUDHEN JANAR- PRILL 2017

Humbjet e energjisë në rrjet u rriten në katërmujorin e parë të vitit në 29.3 për qind në krahasim me fundin e vitit 2016, kur ishin 28.04%, teksa u pa se arkëtimet ranë gjithashtu në 92.6 për qind të faturimit nga 93.4 për qind që ishte ky tregues në fund të vitit. Kështu efektiviteti i shitjeve në OSHEE për katërmujorin …

Lexo me shume

KORRIKU ME RRITJE ÇMIMESH NE USHQIME

Inflacioni për muajin korrik shënoi 2 për qind, raporton Instituti i Statistikave me një rënie të papërfillshme krahasuar me qershorin. Ndërkohë, edhe krahasuar me një vit më parë ndryshimi është i vogël. Në korrikun e 2016-s indeksi i çmimeve të konsumit ishte 1.9%. Ndikimin më të madh në inflacion e ka dhënë grupi i ushqimeve që zë dhe peshën kryesore. …

Lexo me shume

TATIMET PARALAJMEROJNE BIZNESET NE BREGDET

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve njofton të gjithë tatimpaguesit që operojnë në fushën e turizmit, të jenë korrekt në zbatimin e ligjit për të drejtat dhe detyrimet tatimore. Nga monitorimi i kryer, në vijim të planit të turizmit, administrata tatimore ka konstatuar parregullsi, më së shumti për moslëshim kuponi, për punonjës të pasiguruar apo printera jofiskalë, problematika të cilat shoqërohen …

Lexo me shume

ÇMIMET E KARBURANTEVE RENDOJNE EKONOMINE

Çmimi I lartë I naftës ka sjell edhe reagimin e Konfindustrisë, e cila shprehet se kjo rëndon direct në ekonominë e vendit. Sipas tyre çmimet e larta në tregun vendor janë në kundërshtim të plotë me kahjet e forta rënëse dhe cmimet e ulta të karburanteve prej një kohe të gjatë në tregjet boterore. Vetëm në 5 mujorin e parë …

Lexo me shume

BIE NDJESHËM NIVELI I UJIT NË FIERZ, KESH: PRODHIMI NË MINIMUM

Situata në kaskadën e Drinit mbetet kritike. Thatësira ka detyruar KESH që të ulë në minimum prodhimin duke plotësuar vetëm pjesën e humbjeve në transmetim dhe 1600 MWh në ditë për OSHEE. Të dhënat zyrtare të së mërkurës (2 korrik) tregonin se aktualisht liqeni i hidrocentralit të Fierzës ishte në nivelin 269.80 metra, një nivel me një rënie krahasuar me pak …

Lexo me shume

TE ARDHURAT, 47% NE 6-MUAJIT E PARE TE VITIT

Pavarsisht faktit se Bashkia Shkoder ka rritur pritshmerite ne realizimin e te ardhurave per vitin 2017, situata ne 6-mujorin e pare paraqitet ndryshe.  Realizimi i treguesve kryesore te te ardhurave dhe shpenzimeve, sipas planit vjetor dhe planit te periudhes nuk tregon te ardhura sipas pritshmerive.  Perkatesisht ne 6-muajt te pare te vitit te ardhurat e saj ne total jane 47% …

Lexo me shume

ORGANIZOHET NE SHENGJIN FORUMI EKONOMIK I SIPERMARRESVE SHQIPTAR

Prodhuesit e Shqiperis, Maqedonise dhe Kosoves jan br pjese e nj forumi ekonomik t organizuar n Shngjin, me pjesmarrjen dhe t Ministrave t Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtise dhe Sipermarrjes t vendeve respektive perkatesisht Milva Ekonomit, Hykmete Bajramit dhe Drilon Kuit.N fokus t diskutimeve ishte krijimi i urave t bashkpunimit midis siprmarresve t tre vendeve dhe qeverive me qllim q prodhuesit …

Lexo me shume

HETIMI TATIMOR, AKSION NE SHKODER. BLLOKOHEN DISA SUBJEKTE

Drejtoria e Hetimit Tatimor Rajoni Verior Shkodr po ushtron kontrolle n menyr intensive n subjekte t ndryshme tregtare n qarqet Shkodr, Lezh, Kuks dhe Dibr. Kontrollet e ushtruara n kto subjekte tregtare jan me qllim goditjen e rasteve t shkeljes s ligjit nga ana e subjekteve tregtare dhe garantimin e nj konkurrence t ndershme n treg, duke luftuar informalitetin dhe …

Lexo me shume
Abonohu per lajmet e fundit
Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
Abonohu sot per lajmet me te fundit !
×
×
WordPress Popup Plugin