Breaking News

EKONOMI

Aksionet e OSHEE- se, rriten faturimet prane Postes!

Arkėtimet e faturave te energjise elektrike, nė sportelet e filialit te postės shqipėtare Shkodėr po vijojnė me ritme tė kėnaqshme. Edhe pse nuk ka tė njejtin ritėm aksioni i OSHEE-sė si disa dite me pare, qytetarte vijojnė tė paguajnė rregullisht energjinė elektrike, theksoi Marinela Buxha, specialiste e shėrbimit financiar nė poste. Operacionet e OSHEE-se, qe filluan javete fundit, kane bere …

Lexo me shume

Konfindustria: Te lejohet ndertimi

Konfindustria, i kėrkon qeverisė qė tė rishohė vendimin e saj pėr ndalimin e ndėrtimeve nė vend. Kėrkesa vjen pas shqetėsimit tė nga prodhuesit tė materialeve tė ndėrtimit,se kjo vendimarrje e qeverisė ka ndikuar negativisht nė aktivitetin e tyre. Konfindustria sugjeron njė rishikim tė vendimit dhe lehtėsim tė kushteve tė ndalimit tė lejeve ndėrtimore. Si hap i pare dhe i menjehershėm …

Lexo me shume

Doganat, diskutohen procedurat e thjeshtuara!

Dogana Shqiptare ka zhvilluar takimin e dytė informues me biznesin shkodran pėr “Prezantimin e  Strategjisė sė Implementimit tė Proēedurave tė Thjeshtuara” tė cilat nė Shkurt tė 2015 pritet qė tė fillojnė aplikimi i tyre, ndėrsa nė Mars 2015 do tė fillojė aplikimi i gjerė i Procedurave tė Thjeshtuara. Prezantimin e kėtij projekti tė ri dhe inovativ tė Doganės Shqiptare e …

Lexo me shume

OSHEE kerkese per rritjen e cmimit te energjise!

Pas KESH dhe OST edhe Operatori i Shpėrndarjes sė Energjisė dorėzon pranė Entit Rregullator kėrkesėn pėr rritje tė ēmimit vitin e ardhshėm. OSHEE kėrkon rritje tė tarifės sė shpėrndarjes sė energjisė me rreth 70%. Pra, nga 7 lekė pėr kilovat/orė qė ėshtė aktualisht tarifa mesatare e shpėrndarjes, operatori kėrkon qė tė rritet nė 12 lekė pėr kilovat/orė. Mė herėt edhe …

Lexo me shume

INSTAT: EKONOMIA SHQIPTARE NE RENIE

Prodhimi i Brendshėm Bruto i Shqipėrisė shėnoi rėnie pėrgjatė periudhės prill-qershor tė kėtij viti me 0.6 pėr qind nė krahasim me tė njėjtėn periudhė tė njė viti mė parė, bėri tė ditur Instituti i Statistikave sot. Rėnia qe mė e theksuar nė sektorin e ndėrtimit me 2,8 pėr qind kryesisht pėr shkak se tremujori i dytė i vitit 2013 qe …

Lexo me shume