Tuesday , 21 November 2017

EKONOMI

ORGANIZOHET NE SHENGJIN FORUMI EKONOMIK I SIPERMARRESVE SHQIPTAR

Prodhuesit e Shqiperis, Maqedonise dhe Kosoves jan br pjese e nj forumi ekonomik t organizuar n Shngjin, me pjesmarrjen dhe t Ministrave t Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtise dhe Sipermarrjes t vendeve respektive perkatesisht Milva Ekonomit, Hykmete Bajramit dhe Drilon Kuit.N fokus t diskutimeve ishte krijimi i urave t bashkpunimit midis siprmarresve t tre vendeve dhe qeverive me qllim q prodhuesit …

Lexo me shume

HETIMI TATIMOR, AKSION NE SHKODER. BLLOKOHEN DISA SUBJEKTE

Drejtoria e Hetimit Tatimor Rajoni Verior Shkodr po ushtron kontrolle n menyr intensive n subjekte t ndryshme tregtare n qarqet Shkodr, Lezh, Kuks dhe Dibr. Kontrollet e ushtruara n kto subjekte tregtare jan me qllim goditjen e rasteve t shkeljes s ligjit nga ana e subjekteve tregtare dhe garantimin e nj konkurrence t ndershme n treg, duke luftuar informalitetin dhe …

Lexo me shume

“PENALITETET TEK SUBJEKTET E NDRYSHME JANE MINIMIZUAR”

Pa paralajmerim nuk do te kete me kontrolle blic nga drejtoria rajonale e tatim-taksave Shkoder. Nje gje e tille u be e ditur nga drejtori i ketij institucioni, Hysen Hysaj. Hysaj shtoi se ne rast se subjektet paraqesin nje rrisk te evazionit fiskal subjekti lajmerohet 30 dite para per te bere rregullimin e situates. Hysaj u ndal edhe tek penalitetet, …

Lexo me shume

NDRYSHON PROEDURA E BLLOKIMIT PER BIZNESET E PARREGJISTRUARA

Nje udhezim i ri per procedurat tatimore ka percaktuar rregulla te reja per bllokimin e mallrave per subjektet e paregjistruara ne Qendren Kombetare te rregjistrimit. Drejtori i Drejtorise Rajonale te Tatimeve Shkoder, Hysen Hysaj, tha se me ndryshimet ligjore qe jane bere nuk do te kete me konfiskime, por kur nje subjekt gjendet i palicensuar do te bllokohet deri ne …

Lexo me shume

PROJEKT-LIGJ PER FALJEN E GJOBAVE DHE INTERESAVE

Shume shpejt pritet zbatimi i nje projekt-ligji per faljen e gjobave dhe interesave, si edhe detyrimeve tatimore deri ne Dhjetor te vitit 2011. Nje gje e tille u pohua nga drejtori i Drejtorise Rajonale Tatimore Shkoder, Hysen Hysaj. Hysaj shtoi se ne kete projekt-ligj, qe pritet te miratohet pas nje pergjigje nga FMN-ja, nuk perfshihen kontributet e sigurimeve shoqerore. Hysaj …

Lexo me shume

VITI 2016 PER DREJTORINE RAJONALE TATIMORE SHKODER

Drejtoria Rajonale Tatimore Shkoder e ka mbyllur me rezultat pozitiv vitin 2016. Nje fakt i tille u pohua nga vete drejtori i ketij insitucioni, Hysen Hysaj. Hysaj tha se realizimi i planit ka qene ne masen 103% dhe po te krahasohet me te njejten periudhe te nje viti me pare ka pasur nje rritje prej 14%. Hysaj beri te ditur …

Lexo me shume

KESH: ULEN SHKARKIMET NE KASKADEN E DRINIT

Korporata Elektroenergjitike Shqiptare bn t ditur se jan reduktuar shkarkimet n kaskadn e Drinit, dhe sht ulur niveli i liqeneve. Situata paraqitet n kontroll. Sipas KESH, aktualisht prurjet po shfrytzohen duke ngarkuar maksimalisht t gjitha turbinat disponibl n Fierz, Koman dhe Vau i Dejs. Prodhimi ditor sht rreth 24.000 MWh. Kjo sasi energjie po prdoret pr t mbuluar krkesn e …

Lexo me shume

FORUM NE SHKODER NGA DHOMA AMERIKANE E TREGTISE NE SHQIPERI

Dhoma Amerikane e Tregtise ne Shqiperi ka zhvilluar paraditen e kesaj te Merkure nje forum ne qytetin e Shkodres. Drejtori ekzekutiv i dhomes amerikane te tregtise ne vendin tone, Lorenc Gjoni, permendi disa ndryshime qe dhoma amerikane e tregtise ne Shqiperi ka pasur ne fokus gjate ketij viti. Ndersa drejtori i tatim-taksave ne Shkoder, Hysen Hysaj dhe drejtori i doganave, …

Lexo me shume

RRITJA E MIMIT TE NAFTES, QYTETARET: E PAPRANUESHME

mimi i nafts ka shnuar rritje ditt e fundit me 10 lek pr litr. N pikat e tregtimit te karburanteve, nj litr naft tregtohet me 167 lek, nga 157 lek q shitej m par. Edhe benzina shitet m shtrenjt, me 168 lek. Kjo sht hera e tret q mimet me pakic t karburanteve rriten kt vit, pasi arritn n janar …

Lexo me shume

TATIM-TAKSAT SHKODER: FALIMENTOJNE 5 BIZNESE

Drejtoria Rajonale e Tatim-Taksave del sa me pak ne terren dhe kjo fale sistemit, pasi vete subjektet paraqiten prane kesaj drejtorie per tu konsultuar ne menyre qe te mos kete shkelje te ligjit. Nje gje e tille u be e ditur nga drejtori i Drejtorise Rajonale te Tatim-Taksave, Hysen Hysaj, gjate nje prononcimi per mediat, i pyetur per kontrollet e …

Lexo me shume
Abonohu per lajmet e fundit
Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
Abonohu sot per lajmet me te fundit !
×
×
WordPress Popup Plugin