Tuesday , 21 November 2017

EKONOMI

HYSA: KONTROLLET E TATIMEVE RIKTHEHEN NE QYTET

Teksa ka perfunduar sezoni turistik ne Velipoje, kontrollet e tatim taksave do te rikthehen qytetit. Drejtori i tatimeve Hysen Hysa thote se ne maujin shtator do te rinise permbushja e planit ku kryesisht perqendrimi eshte ne zyra.Qe do te thote kontrolle nga sistemi online per cdo subjekt. Drejtoria e tatimeve qe nga muaji korrik ka qene e fokusuar ne zonen …

Lexo me shume

TAKSAT NE VELIPOJE, KONTROLLE DO 5 DITE NE HOTELE

Bashkia Shkoder ka zgjedhur nje tjeter menyre per mbledhjen e takses se hotelit ne Velipoje. Kete vit sipas drejtorit te te ardhurave prane Bashkise Shkoder Blendi Gjylbegaj inspektoret kane ushtruar cdo 5 dite kontrolle ne hotele dhe ne kete menyre eshte mbledhur edhe taksa e bashkise, ne baze te te shtreterve te rezervuar.   Ndersa te ardhurat e 6 mujorit …

Lexo me shume

AKSIONI I TATIM-TAKSAVE NE VELIPOJE PER KUPONIN TATIMOR

Rreth 70 biznese jane licensuar per shfrytezim te plazhit me shazllone dhe te gjithe jane pajisur me kasat fiskale. Nje gje e tille u be e ditur nga drejtori i drejtorise rajonale te tatim-taksave Shkoder, Hysen Hysaj, gjate nje aksioni per sensibilizimin e bizneseve per leshimin e kuponit tatimor. Me tej, Hysaj sqaroi ceshtjen e subjekteve qe jane raportuar si …

Lexo me shume

VELIPOJE, AKSIONE PER LESHIMIN E KUPONIT TATIMOR

Aksioni i ndermarre nga Drejtoria Rajonale e Tatimeve Shkoder per kontrollin ne biznese te ndryshme per leshimin e kuponit tatimor nuk ka per qellim penalizimin e subjekteve, por sensibizilimin dhe informimin e tyre per leshimin e kuponit. Keshtu shprehet drejtori i Drejtorise Rajonale te Tatimeve Shkoder, Hysen Hysaj, gjate nje interviste per Tv Rozafa. Hysaj shton se ka pasur parregullesi …

Lexo me shume

I NXEHTI, ULEN PRURJET NE KASKADEN E DRINIT

Mungesa e reshjeve t shiut gjat muajit korrik ka prkeqsuar prurjet n kaskadn e Drinit. Sipas Koorporats Elektroenergjetike Shqiptare, prurjet mesatare pr korrikun shnuan 48 m3 pr sek, 27% m pak sesa mesatarja shumvjeare, si dhe 10% m pak se minimumi shumvjear pr kt muaj. Niveli i ult i prurjeve ka uar n rnie t shpejt t nivelit t ujit …

Lexo me shume

HYSA: MBETET PROBLEM LESHIMI I KUPONEVE

Bizneset ne zonen e Shirokes jane totalisht te licensuar, por problem mbetet leshimi i kuponit. Per drejtorin e tatimeve Hysen Hysa leshimi i kuponit duhet te jete edhe ne kulturen e klientit qe ta kerkoje ate. Aktualiasht puna e tatim-taksave ka kaluar ne zyre duke monitoruar bizneset Hysa e konsideron Shkodren tejet pozitive krahasuar ne qytetet e tjera persa i …

Lexo me shume

SHKODER, GJOBA PER 3 000 BIZNESE

3000 subjekte jane gjobitur ne Shkoder per mos deklarim te punonjesve afatet kohore te percaktuara. Drejtori i vleresimit Adnan Bajrami tha se cdo deklarim i gabuar eshte gjobitur me 10 mije leke te reja ndersa nuk ka patur paralajmerime. Bajrami po ashtu ben me dije bizneset se kane nje mundesi reale per faljen e ketyre gjobave, dhe kjo behet nepermjet …

Lexo me shume

INTESA SANPAOLO SEMINAR PER GRATE NE BIZNES

Banka Europiane pr Rindrtim dhe Zhvillim dhe Intesa Sanpaolo Bank n Shqipri kan zhvilluar n Shkodr nj seminar pr grat n biznes me qllim promovimin e pjesmarrjes s grave siprmarrse n ekonomi. Drejtuesja e departamentit te biznesit te vogel ne banken Intesa Sanpaolo tha se risite ne kete bake jane te medha me ne fokus grate   Po ashtu grate …

Lexo me shume

LEZHE, FALIMENTOJNE ME DHJETRA BIZNESE

Me dhjetra biznese jan mbyllur gjat ktij viti n qytetin e Lezhs. N qender t qytetit dhe n zona t ndryshme vihen re lehtsisht qepena dyqanesh t mbyllura pasi kan falimentuar. Shkak pr kt situat sht br kriza financiare q ka pllakosur vendin dhe masat shtrnguese t qeveris ndaj biznesit, duke duke br q shum prej ktyre t fundit t …

Lexo me shume

BUDVA, PREZANTOHET PROJEKTI GAZSJELLESIT IAP, KALON NE SHKODER

Jonian-Adriatik-Pipeline, ndryshe IAP sht projekti m i ri Gazsjells q pritet t prfitoj vendi yn. Ministrat e Energjis s rajonit jan takuar n Budva ku ran dakord pr ngritjen e njsis s menaxhimit t ktij projekti. Ky sht gazsjellsi i dyt q pritet t prfitoj vendi yn pas atij TAP, i cili ka muaj q ka nisur ndrtimin. Ky gazesjelles …

Lexo me shume
Abonohu per lajmet e fundit
Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
Abonohu sot per lajmet me te fundit !
×
×
WordPress Popup Plugin