Tuesday , 21 November 2017

EKONOMI

ANKESAT PER FATURAT, REAGON OSHEE- ja

Ne Lezhe ka patur keqfaturime te energjise elektrike qe ka sjelle fatura te fryra per abonentet, por e gjithe problematika ka nisur te marre zgjidhje. Drejtori i OSHEEper Veriun Ersi Sulejmani ka bere te ditur se po kryehen verifikimet rast pas rasti e shoqeruar edhe me masa ndaj faturisteve qe nuk kane qene korrekt ne punen e tyre. Edhe kesaj …

Lexo me shume

BASHKIA LEZHE, NJE MUAJ KOHE ME SHUME PER TE SHLYER DETYRIMET

Drejtoria e Taksave dhe Tarifave vendore ne bashkine e Lezhes ka shtyre deri ne fund te muajit Maj afatin e pagesave per kestin e pare te detyrimeve tatimore qe bizneset dhe personat fizik dhe juridik kane ndaj kesaj njesie vendore. Shtyrja e afatit per pagesat e ketyre detyrimeve ka ardhur pas vonesave ne miratimin e paketes fiskale te bashkise lezhe …

Lexo me shume

INSPEKTORE TE TATIMORES PRANE DOGANES

Nje muaj me pare shefi i hetimit tatimor Pal Lera deklaroi se ne dogana mund t kaloj mall i pa deklaruar. Kjo ka bere qe drejtoria e pergjithshme e tatimeve prej 10 ditesh te dergoje inspektoret e saj prane drejtorise se doganave ne menyre qe te jete nen kontroll gjithcka qe kalon ne doganen e Shkodres.   Po ashtu bizeneset …

Lexo me shume

LERA:PERFORMANCA E DOGANAVE NDIKON TEK TATIMET

Performanca e dobet e drejtorise se doganave e demton drejtorine e tatimeve e cila ne fakt ne qarkun Shkoder ka nje rritje te te ardhurave. Deklarata u be nga Drejtori i Hetimit Tatimor Pal Lera i cili nuk mohoj faktin se ne dogane kalojne mallra pa liense. Ndersa mohoj faktin se Malesi te Madhe ka patur mbyllje te bizneseve. Gjat …

Lexo me shume

2016- ta, VIT JO I MIRE PER BIZNESIN

Pr shkak t situates ekonomike edhe viti 2016 rrezikon te jete nje vit jo i mire pr klimn e biznesit, deklarata sht br nga kreu i dhoms s Tregtis dhe Industris n Lezhe Pashk Paloka gjate emisionit De Facto t gazetarit Gjergj Figuri. Situata e biznesit ne Lezhe, problematika dhe zgjidhjet qe kerkohen, si perceptohet qasja e qeverise dhe paketa …

Lexo me shume

HYSA:MIMET NE FOKUS TE KONTROLLEVE DERI ME 31 DHJETOR

Tregjet ne qytetin e Shkodres do te kontrollohen gjate periudhes se prag-festave nese ka luhatje mimesh apo jo. Deklarata erdhi nga drejtori i tatim-taksave Hysen Hysa i cili tha se fokusi ne kete periudhe eshte konstatimi i mimeve dhe perputhja me mimin e vendosur ne kuponin tatimor. do vit rritja e mimeve ne prag te festave te fundvitit ka qene …

Lexo me shume

NDRYSHIME NE PAKETEN FISKALE PER NJESITE ADMINISTRATIVE

Paketa fiskale per njesite administrative ne Shkoder tashme do te pesojne ndryshime. Keto ndryshime pershfshijne lehtesime per nje sere taksash si ajo e prones, tokes, biznesit, e ndersa ajo e ndricimit do te zerohet. Sipas shefit te zyres se te ardhurave prane bashkise Shkoder Blendi Gjylbegaj keto taksa behen me qellim permiresimin e sherbimeve. Nderkohe nje nder taksat e cila …

Lexo me shume

BASHKIA PROPOZON TE ZBRESE ME 30% TAKSEN E PRONES

Bashkia Shkoder ka nisur zbatimin e premtimeve te dhena gjate fushates elektorale. Nje prej tyre ka qene edhe ulja e taksave dhe ajo e prones do te ulet me 30 % ne janar. Kjo u be e ditur nga drejtori i te ardhurave prane bashkise Shkoder Blendi Gjylbegaj. Gjylbegaj beri me dije se me reformen e re territoriale nuk do …

Lexo me shume

PROCREDIT BANK INAGURON 24 OR N 7 DIT˔

ProCredit Bank ka inauguruar Zonn 24 or n 7 dit t javs t vetshrbimit n qytetin e Shkodrs. Ky sht nj investim q ka pr synim t sjell risi n tregun bankar shqiptar n mnyrn e kryerjes s transaksioneve bankare rutin si pr klientbiznesi, ashtu edhe individ private. 24 or n 7 dit t javs jan t pozicionuara pran do …

Lexo me shume

HYSA: 2 DOREHEQJE GJATE KETYRE DITEVE, SKANE LIDHJE ME AKSIONET

Tatim-Taksat bejne bilancin pas 1 muaji aksione, 5121 biznese te kontrolluara, 367 penalizime.Tymnajes se diteve te fundit se ne drejtorine e tatim-taksave ka patur nje sere shkarkimesh u ka dhene pergjigje drejtori I tatimeve Hysen Hysa i cili tha se nuk ka asnje doreheqje per kete arsye.Teksa ka kaluar 1 muaj nga nisja e kontrolleve kunder informalitetit Hysa ben edhe …

Lexo me shume
Abonohu per lajmet e fundit
Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
Abonohu sot per lajmet me te fundit !
×
×
WordPress Popup Plugin