EKONOMI

LERA:PERFORMANCA E DOGANAVE NDIKON TEK TATIMET

Performanca e dobet e drejtorise se doganave e demton drejtorine e tatimeve e cila ne fakt ne qarkun Shkoder ka nje rritje te te ardhurave. Deklarata u be nga Drejtori i Hetimit Tatimor Pal Lera i cili nuk mohoj faktin se ne dogane kalojne mallra pa liense. Ndersa mohoj faktin se Malesi te Madhe ka patur mbyllje te bizneseve. Gjat …

Lexo me shume

2016- ta, VIT JO I MIRE PER BIZNESIN

Pr shkak t situates ekonomike edhe viti 2016 rrezikon te jete nje vit jo i mire pr klimn e biznesit, deklarata sht br nga kreu i dhoms s Tregtis dhe Industris n Lezhe Pashk Paloka gjate emisionit De Facto t gazetarit Gjergj Figuri. Situata e biznesit ne Lezhe, problematika dhe zgjidhjet qe kerkohen, si perceptohet qasja e qeverise dhe paketa …

Lexo me shume

HYSA:MIMET NE FOKUS TE KONTROLLEVE DERI ME 31 DHJETOR

Tregjet ne qytetin e Shkodres do te kontrollohen gjate periudhes se prag-festave nese ka luhatje mimesh apo jo. Deklarata erdhi nga drejtori i tatim-taksave Hysen Hysa i cili tha se fokusi ne kete periudhe eshte konstatimi i mimeve dhe perputhja me mimin e vendosur ne kuponin tatimor. do vit rritja e mimeve ne prag te festave te fundvitit ka qene …

Lexo me shume

NDRYSHIME NE PAKETEN FISKALE PER NJESITE ADMINISTRATIVE

Paketa fiskale per njesite administrative ne Shkoder tashme do te pesojne ndryshime. Keto ndryshime pershfshijne lehtesime per nje sere taksash si ajo e prones, tokes, biznesit, e ndersa ajo e ndricimit do te zerohet. Sipas shefit te zyres se te ardhurave prane bashkise Shkoder Blendi Gjylbegaj keto taksa behen me qellim permiresimin e sherbimeve. Nderkohe nje nder taksat e cila …

Lexo me shume

BASHKIA PROPOZON TE ZBRESE ME 30% TAKSEN E PRONES

Bashkia Shkoder ka nisur zbatimin e premtimeve te dhena gjate fushates elektorale. Nje prej tyre ka qene edhe ulja e taksave dhe ajo e prones do te ulet me 30 % ne janar. Kjo u be e ditur nga drejtori i te ardhurave prane bashkise Shkoder Blendi Gjylbegaj. Gjylbegaj beri me dije se me reformen e re territoriale nuk do …

Lexo me shume

PROCREDIT BANK INAGURON 24 OR N 7 DIT˔

ProCredit Bank ka inauguruar Zonn 24 or n 7 dit t javs t vetshrbimit n qytetin e Shkodrs. Ky sht nj investim q ka pr synim t sjell risi n tregun bankar shqiptar n mnyrn e kryerjes s transaksioneve bankare rutin si pr klientbiznesi, ashtu edhe individ private. 24 or n 7 dit t javs jan t pozicionuara pran do …

Lexo me shume

HYSA: 2 DOREHEQJE GJATE KETYRE DITEVE, SKANE LIDHJE ME AKSIONET

Tatim-Taksat bejne bilancin pas 1 muaji aksione, 5121 biznese te kontrolluara, 367 penalizime.Tymnajes se diteve te fundit se ne drejtorine e tatim-taksave ka patur nje sere shkarkimesh u ka dhene pergjigje drejtori I tatimeve Hysen Hysa i cili tha se nuk ka asnje doreheqje per kete arsye.Teksa ka kaluar 1 muaj nga nisja e kontrolleve kunder informalitetit Hysa ben edhe …

Lexo me shume

KESH NIS IMPORTIN, 7.2 mln EURO PER ENERGJINE

Pr her t par pr kt vit, Koorporata Elektroenergjetike Shqiptare ka nisur importin e energjis elektrike, diktuar nga niveli i ult i ujit n Liqenin e Fierzs.T dhnat e fundit nga KESH tregojn se Fierza ka rn n kuotn e 272 metrave nga 296 m q sht maksimumi i lejuar. Blerja e energjis elektrike po prballohet me fondet e Koorporats, …

Lexo me shume

LEZHE, INSPEKTORET TATIMOR KANE QENE JO EFIENTE

Kreu i tatimeve ne Lezhe Arjan Barbullushi prezantoi para gazetareve rezultatet e punes 2 mujore te luftes ndaj informalitetiT duke u ndalur ne shifra konkrete.Kjo shifer e larte biznesesh te paregjistruara tregon moseficensen e sektorit te kontrollit dhe verifikimit ne terren, te cilen Barbullushi e lidh edhe me mos plotesimin e struktures organike nga drejtoria e pergjithshme. Por me vone …

Lexo me shume

KONFINDUSTRIA: KASAT FISKALE OLIGOPOL

Vetm 2 jave pas nisjes s aksionit kundr informalitetit, biznesi i krkon qeveris t liberalizoje tregun e kasave fiskale. N nj deklarat pr mediat, Konfindustria vren se tregu i kasave funksionon n kushtet e nj oligopoli duke u shndrruar n nj penges pr formalizimin e ekonomis. Sipas Konfindustrise, prve liberalizimit te tregut te kasave fiskale, qeveria duhet t marr edhe …

Lexo me shume