Tuesday , 21 November 2017

EKONOMI

KESH NIS IMPORTIN, 7.2 mln EURO PER ENERGJINE

Pr her t par pr kt vit, Koorporata Elektroenergjetike Shqiptare ka nisur importin e energjis elektrike, diktuar nga niveli i ult i ujit n Liqenin e Fierzs.T dhnat e fundit nga KESH tregojn se Fierza ka rn n kuotn e 272 metrave nga 296 m q sht maksimumi i lejuar. Blerja e energjis elektrike po prballohet me fondet e Koorporats, …

Lexo me shume

LEZHE, INSPEKTORET TATIMOR KANE QENE JO EFIENTE

Kreu i tatimeve ne Lezhe Arjan Barbullushi prezantoi para gazetareve rezultatet e punes 2 mujore te luftes ndaj informalitetiT duke u ndalur ne shifra konkrete.Kjo shifer e larte biznesesh te paregjistruara tregon moseficensen e sektorit te kontrollit dhe verifikimit ne terren, te cilen Barbullushi e lidh edhe me mos plotesimin e struktures organike nga drejtoria e pergjithshme. Por me vone …

Lexo me shume

KONFINDUSTRIA: KASAT FISKALE OLIGOPOL

Vetm 2 jave pas nisjes s aksionit kundr informalitetit, biznesi i krkon qeveris t liberalizoje tregun e kasave fiskale. N nj deklarat pr mediat, Konfindustria vren se tregu i kasave funksionon n kushtet e nj oligopoli duke u shndrruar n nj penges pr formalizimin e ekonomis. Sipas Konfindustrise, prve liberalizimit te tregut te kasave fiskale, qeveria duhet t marr edhe …

Lexo me shume

NE DITEN E DYTE TATIMET KONFISKOJNE 3 BIZNESE NE QYTET

Ne diten e dyte te aksioneve tatim-taksat ne bashkpunim me krimin ekonomik kane konfiskuar 3 biznese. Inspektoria Teuta Harusha tha se eshte turp pasinjeri nga biznesetishte vetem disa metra larg QKR-se dhe rezultonte i palicensuar. Puna vijon normalisht ndersa problem madhor mbetet periferia ku sipas tatim-taksave kane numerin me te madh te bizneseve te pa regjistruara. Aksionet ne terren do …

Lexo me shume

AKSIONI NDAJ INFORMALITET NIS EDHE NE LEZHE

Shume bizneset ulen qepenat edhe ne Lezhe. Frika ndaj tatimoreve dhe aksionit te tyre qe nisi kete fillim jave solli mbylljen e disa bizneseve. Nuk munguan edhe rastet e sekuestrove qe urdheruan inspektoret qe u mbeshteten edhe nga forcat e policise. Ne terren jane angazhuar mbi 20 grupe te ngritura nga zyra rajonale e tatim taksave, ndersa nuk mungojne edhe …

Lexo me shume

HYSA: SHEHAJ- TOLERANCE ZERO NDAJ INFORMALITETIT

Pas takimit te nje dite me pare me Drejtoreshen e pergjithshme te Tatimeve Briseida Shehaj, ka qene drejtori I tatim-taksave Hysen Hysa I cili ka hedhur drite mbi ate cfare eshte diskutuar ne mbledhje. I pyetur se kur do te nisin ne terren askionet e lajmeruara Hysa u shpreh se do te jete e Hena ajo e cila do te …

Lexo me shume

TAKIM INFORMUES ME GRATE BIZNESMENE

Dhoma e tregtise Tiran n bashkpunim me dhomn e tregtise s gjermanis n kuadr t projektit CEFTA, projekt ky q ka synim marrveshjen e lir pr vendet e Ballkanit ka organizuar nj trajnim me grate biznesmene t Shkodres. Qellimi I trajnimit sht njohja e femrave tregtare t tregtis s lir kjo pohohet nga Albana Lakrori prfaqsuese e dhoms s trgtis …

Lexo me shume

RRITET NUMRI I BIZNESEVE QE KERKOJNE TE LICENSOHEN

N muajin korrik drejtoria e t ardhurave pran bashkis Shkoder ka nisur aksion pr t rregjistruar t gjitha bizneset, si dhe t gjjn shkels t cilt jan pa licens, kshtu sht shprehur drejtori I drejtoris s t ardhura Blendi Gjylbegaj. Pas deklaratave pr nisjen e aksionit kundr bizneseve informale Gjylbegaj thekson se sht rritur numri I tyre q kerkojn t …

Lexo me shume

SHQIPERIA SHIFRA REKORD TE RRITJES SE NAFTES!

Muajin e fundit, Shqipria ishte i vetmi vend n Europ, s bashku me Ukrainn, n t cilat u rrit mimi i nafts. Rekordin negativ e konstaton autotraveler.ru, nj faqe ruse interneti e cila publikon n mnyr periodike, dy her n muaj, mimet me pakic t karburanteve n t gjith Europn. Sipas t dhnave, n t gjitha shtetet e tjera mimi …

Lexo me shume

INSTAT: RRITEN MIMET PER MUAJIN KORRIK

mimet e ushqimeve kan shnuar rritje n Korrik krahasuar me ato t nj muaji m par. Prfundimi ka dal nga INSTAT n raportin mujor t indeksit t cmimeve t konsumit pr muajin korrik. Krahasuar me nj vit m par ato kan shnuar ulje me 1.3 prqind, por ka rritje krahasuar me muajin qershor. Grupet e produkteve q kan shnuar m …

Lexo me shume
Abonohu per lajmet e fundit
Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
Abonohu sot per lajmet me te fundit !
×
×
WordPress Popup Plugin