Wednesday , 21 March 2018

EKONOMI

AKSIONI NDAJ INFORMALITET NIS EDHE NE LEZHE

Shume bizneset ulen qepenat edhe ne Lezhe. Frika ndaj tatimoreve dhe aksionit te tyre qe nisi kete fillim jave solli mbylljen e disa bizneseve. Nuk munguan edhe rastet e sekuestrove qe urdheruan inspektoret qe u mbeshteten edhe nga forcat e policise. Ne terren jane angazhuar mbi 20 grupe te ngritura nga zyra rajonale e tatim taksave, ndersa nuk mungojne edhe …

Lexo me shume

HYSA: SHEHAJ- TOLERANCE ZERO NDAJ INFORMALITETIT

Pas takimit te nje dite me pare me Drejtoreshen e pergjithshme te Tatimeve Briseida Shehaj, ka qene drejtori I tatim-taksave Hysen Hysa I cili ka hedhur drite mbi ate cfare eshte diskutuar ne mbledhje. I pyetur se kur do te nisin ne terren askionet e lajmeruara Hysa u shpreh se do te jete e Hena ajo e cila do te …

Lexo me shume

TAKIM INFORMUES ME GRATE BIZNESMENE

Dhoma e tregtise Tiran n bashkpunim me dhomn e tregtise s gjermanis n kuadr t projektit CEFTA, projekt ky q ka synim marrveshjen e lir pr vendet e Ballkanit ka organizuar nj trajnim me grate biznesmene t Shkodres. Qellimi I trajnimit sht njohja e femrave tregtare t tregtis s lir kjo pohohet nga Albana Lakrori prfaqsuese e dhoms s trgtis …

Lexo me shume

RRITET NUMRI I BIZNESEVE QE KERKOJNE TE LICENSOHEN

N muajin korrik drejtoria e t ardhurave pran bashkis Shkoder ka nisur aksion pr t rregjistruar t gjitha bizneset, si dhe t gjjn shkels t cilt jan pa licens, kshtu sht shprehur drejtori I drejtoris s t ardhura Blendi Gjylbegaj. Pas deklaratave pr nisjen e aksionit kundr bizneseve informale Gjylbegaj thekson se sht rritur numri I tyre q kerkojn t …

Lexo me shume

SHQIPERIA SHIFRA REKORD TE RRITJES SE NAFTES!

Muajin e fundit, Shqipria ishte i vetmi vend n Europ, s bashku me Ukrainn, n t cilat u rrit mimi i nafts. Rekordin negativ e konstaton autotraveler.ru, nj faqe ruse interneti e cila publikon n mnyr periodike, dy her n muaj, mimet me pakic t karburanteve n t gjith Europn. Sipas t dhnave, n t gjitha shtetet e tjera mimi …

Lexo me shume

INSTAT: RRITEN MIMET PER MUAJIN KORRIK

mimet e ushqimeve kan shnuar rritje n Korrik krahasuar me ato t nj muaji m par. Prfundimi ka dal nga INSTAT n raportin mujor t indeksit t cmimeve t konsumit pr muajin korrik. Krahasuar me nj vit m par ato kan shnuar ulje me 1.3 prqind, por ka rritje krahasuar me muajin qershor. Grupet e produkteve q kan shnuar m …

Lexo me shume

SHENGJIN, KONTROLLE SUBJEKTEVE PER EVAZION FISKAL

Policia, Hetimi Tatimor dhe Drejtoria Rajonale e Tatim Taksave Lezhe kane perqendruar kontrolle te perbashketa tek bizneset ne zonen bregdetare te Shengjinit. Nga ky aksion qe vjen ne kulmin e sezonit turistik ka quar ne procedimin administratoret e 3 subjekteve private nen akuzen e evazionit fiskal dhe pastrim te produkteve te vepres penale. N kuadr t ktij kontrolli u proeduan …

Lexo me shume

AKKP , SI NDRYSHON MIMI BASHKINE E SHKODRES

Me ndryshimin e projektligjit pr kthimin dhe kompensimin e pronave, do t ket dhe nj rishikim t skems pr kompensimin financiar. N draftin e qeveris propozohet q toka do t ket vlern sipas zrit kadastral q ka pasur n momentin e shpronsimit. Pra, nse n dosjen e paraqitur n AKKP toka rezulton se ka qen bujqsore, ajo do t ket …

Lexo me shume

SOT AFATI I FUNDIT I LIKUIDIMEVE NE KOMUNA

Sot m 7 korrik, pushohen drejtuesit dhe stafi i tyre. N pun mbeten: pastrimi, financa dhe gjendja civile. 25 korrik sht data e parashikuar pr prfundimin e apelimeve ligjore dhe administrative pr zgjedhjet . Pas 25 korrikut, nse ka prfunduar procesi ligjor, bhet mbledhja e kshillit bashkiak dhe betohet kryetari.Sipas kalendarit, m 1 shtator, nis transferimi n njsin e re …

Lexo me shume

GJERMANIA DHE DANIMARKA JAPIN 6.5 MLN EURO PR BUJQSIN

Gjermania dhe Danimarka japin 6.5 milion euro n mbshtetje t sektorit t bujqesise n 6 qarqet m t varfra t vendit ton. Prfitues sht edhe qarku Shkodr. Ka qen drejtori i drejtoris s bujqsis Mustaf Kraja i cili bri t ditur edhe mnyren e prfitimit t ktyre fondeve nga fermert. Prfitues t drejtprdrejt do t jen rreth 1000 fermer agroprpunues, …

Lexo me shume