EKONOMI

LEZHE, INSPEKTORET TATIMOR KANE QENE JO EFIĒENTE

Kreu i tatimeve ne Lezhe Arjan Barbullushi prezantoi para gazetareve rezultatet e punes 2 mujore te luftes ndaj informalitetiT duke u ndalur ne shifra konkrete. Kjo shifer e larte biznesesh te paregjistruara tregon moseficensen e sektorit te kontrollit dhe verifikimit ne terren, te cilen Barbullushi e lidh edhe me mos plotesimin e struktures organike nga drejtoria e pergjithshme. Por me vone …

Lexo me shume

KONFINDUSTRIA: KASAT FISKALE OLIGOPOL

Vetėm 2 jave pas nisjes sė aksionit kundėr informalitetit, biznesi i kėrkon qeverisė tė liberalizoje tregun e kasave fiskale. Nė njė deklaratė pėr mediat, Konfindustria vėren se tregu i kasave funksionon nė kushtet e njė oligopoli duke u shndėrruar nė njė pengesė pėr formalizimin e ekonomisė. Sipas Konfindustrise, pėrveē liberalizimit te tregut te kasave fiskale, qeveria duhet tė marrė edhe …

Lexo me shume

NE DITEN E DYTE TATIMET KONFISKOJNE 3 BIZNESE NE QYTET

Ne diten e dyte te aksioneve tatim-taksat ne bashkpunim me krimin ekonomik kane konfiskuar 3 biznese. Inspektoria Teuta Harusha tha se eshte turp pasi njeri nga bizneset ishte vetem disa metra larg QKR-se dhe rezultonte i palicensuar. Puna vijon normalisht ndersa problem madhor mbetet periferia ku sipas tatim-taksave kane numerin me te madh te bizneseve te pa regjistruara. Aksionet ne terren do …

Lexo me shume

AKSIONI NDAJ INFORMALITET NIS EDHE NE LEZHE

Shume bizneset ulen qepenat edhe ne Lezhe. Frika ndaj tatimoreve dhe aksionit te tyre qe nisi kete fillim jave solli mbylljen e disa bizneseve. Nuk munguan edhe rastet e sekuestrove qe urdheruan inspektoret qe u mbeshteten edhe nga forcat e policise. Ne terren jane angazhuar mbi 20 grupe te ngritura nga zyra rajonale e tatim taksave, ndersa nuk mungojne edhe …

Lexo me shume

HYSA: SHEHAJ- TOLERANCE ZERO NDAJ INFORMALITETIT

Pas takimit te nje dite me pare me Drejtoreshen e pergjithshme te Tatimeve  Briseida Shehaj, ka qene drejtori I tatim-taksave Hysen Hysa I cili ka hedhur drite mbi ate cfare eshte diskutuar ne mbledhje. I pyetur se kur do te nisin ne terren askionet e lajmeruara Hysa u shpreh se do te jete e Hena ajo e cila do te …

Lexo me shume

TAKIM INFORMUES ME GRATE BIZNESMENE

Dhoma e tregtise Tiranė nė bashkėpunim me  dhomėn e tregtise sė gjermanisė nė kuadėr tė projektit CEFTA, projekt ky qė ka synim marrėveshjen e lirė pėr vendet e Ballkanit ka organizuar njė trajnim me grate biznesmene tė Shkodres. Qellimi I trajnimit ėshtė njohja e femrave tregtare tė tregtisė sė lirė kjo pohohet nga Albana Lakrori pėrfaqėsuese e dhomės sė trėgtisė …

Lexo me shume

RRITET NUMRI I BIZNESEVE QE KERKOJNE TE LICENSOHEN

Nė muajin korrik drejtoria e tė ardhurave pranė bashkisė Shkoder ka nisur aksion pėr tė rregjistruar tė gjitha bizneset, si dhe tė gjėjnė shkelės tė cilėt janė pa licensė, kėshtu ėshtė shprehur drejtori I drejtorisė sė tė ardhura Blendi Gjylbegaj. Pas deklaratave pėr nisjen  e aksionit kundėr bizneseve informale Gjylbegaj thekson se ėshtė rritur numri I tyre qė kerkojnė tė …

Lexo me shume

SHQIPERIA SHIFRA REKORD TE RRITJES SE NAFTES!

Muajin e fundit, Shqipėria ishte i vetmi vend nė Europė, sė bashku me Ukrainėn, nė tė cilat u rrit ēmimi i naftės. Rekordin negativ e konstaton “autotraveler.ru”, njė faqe ruse interneti e cila publikon nė mėnyrė periodike, dy herė nė muaj, ēmimet me pakicė tė karburanteve nė tė gjithė Europėn. Sipas tė dhėnave, nė tė gjitha shtetet e tjera ēmimi …

Lexo me shume

INSTAT: RRITEN ĒMIMET PER MUAJIN KORRIK

Ēmimet e ushqimeve kanė shėnuar rritje nė Korrik krahasuar me ato tė njė muaji mė parė. Pėrfundimi ka dalė nga INSTAT nė raportin mujor tė indeksit tė cmimeve tė konsumit pėr muajin korrik. Krahasuar me njė vit mė parė ato kanė shėnuar ulje me 1.3 pėrqind, por ka rritje krahasuar me muajin qershor. Grupet e produkteve qė kanė shėnuar mė …

Lexo me shume

SHENGJIN, KONTROLLE SUBJEKTEVE PER EVAZION FISKAL

Policia, Hetimi Tatimor dhe Drejtoria Rajonale e Tatim Taksave Lezhe kane perqendruar kontrolle te perbashketa tek bizneset ne zonen bregdetare te Shengjinit. Nga ky aksion qe vjen ne kulmin e sezonit turistik ka quar ne procedimin administratoret e 3 subjekteve private nen akuzen  e evazionit fiskal dhe pastrim te produkteve te vepres penale. Nė kuadėr tė kėtij kontrolli u proēeduan …

Lexo me shume