EKONOMI

AKKP , SI NDRYSHON MIMI BASHKINE E SHKODRES

Me ndryshimin e projektligjit pr kthimin dhe kompensimin e pronave, do t ket dhe nj rishikim t skems pr kompensimin financiar. N draftin e qeveris propozohet q toka do t ket vlern sipas zrit kadastral q ka pasur n momentin e shpronsimit. Pra, nse n dosjen e paraqitur n AKKP toka rezulton se ka qen bujqsore, ajo do t ket …

Lexo me shume

SOT AFATI I FUNDIT I LIKUIDIMEVE NE KOMUNA

Sot m 7 korrik, pushohen drejtuesit dhe stafi i tyre. N pun mbeten: pastrimi, financa dhe gjendja civile. 25 korrik sht data e parashikuar pr prfundimin e apelimeve ligjore dhe administrative pr zgjedhjet . Pas 25 korrikut, nse ka prfunduar procesi ligjor, bhet mbledhja e kshillit bashkiak dhe betohet kryetari.Sipas kalendarit, m 1 shtator, nis transferimi n njsin e re …

Lexo me shume

GJERMANIA DHE DANIMARKA JAPIN 6.5 MLN EURO PR BUJQSIN

Gjermania dhe Danimarka japin 6.5 milion euro n mbshtetje t sektorit t bujqesise n 6 qarqet m t varfra t vendit ton. Prfitues sht edhe qarku Shkodr. Ka qen drejtori i drejtoris s bujqsis Mustaf Kraja i cili bri t ditur edhe mnyren e prfitimit t ktyre fondeve nga fermert. Prfitues t drejtprdrejt do t jen rreth 1000 fermer agroprpunues, …

Lexo me shume

OSHEE: 12 MUAJ AFAT PER AKT- MARREVESHJET E BIZNESIT

Mundesia e bizneseve te cilet rezultojne debitore per te lidhur kontrate me OSHEE vazhdon per 12 muaj ndersa per familjaret do te rishikohet pasi duhetnje vendim I qeverise per tu dhene zgjidhje debitoreve familjare te cilet nuk kane lidhur kontrate brenda afatit te percaktuar qe ishte deri me 31 mar. Ky sqarim eshte bere gjate nje interviste per tv rozafa …

Lexo me shume

RIKONFIRMOHET PASHK PALOKAJ NE DHOMEN E TREGTISE LEZHE

Pashk Palokaj eshte rizgjedhur per here te trete ne krye te dhomes se tregtise dhe industrise ne lezhe. Ai ka marre shumicen dermuese te votave te anetarsise, ne nje proces ku jane zgjedhur edhe organet drejtuese dhe perfaqsuese te ketij institucioni. Drejtimi nga Pashk Palokaj edhe per nje tjeter mandat ne krye te dhomes se tregtise dhe industrise ne lezhe …

Lexo me shume

VOLAJ: QARKU SHKODER KA ME SHUME SE 50% HUMBJE NE RRJET

Humbjet ne rrjet te energjise elektrike mbeten problematke ne qarkun Shkoder pavarsisht te gjitha masave qe jane ndermarre. Kjo eshte evidentuar nga vete drejtori I OSHEE per zonen Shkoder Gasper Volaj I cili ju beri thirrje qytetareve qe te mos tentojne te vjedhin energji elektrike pasi penalizimet do te jene te renda. Gjithashtu Volaj ka folur edhe per problematikat qe …

Lexo me shume

SEKUESTROHET MALLI PA FATURE TATIMORE

Mungesa e dokumenteve shoqeruese per mallin qe tregtojne ka sjelle sekuestrimin nga ana e tatimeve te produkteve per 5 subjekte ne lezhe. Aksioni eshte perqendruar ne tregun e lire, duke sjelle edhe veprimet e inspektoreve te kontrollit ne terren. Furnizuesit e ketij tregu kishin mangesi ne dokumentacion, e per pasoje ka ardhur edhe ndeshkimi i tyre. Besmir Zalli inspektor i …

Lexo me shume

INSTAT: BIEN EKSPORTET, NDIKIME NE RRITJEN EKONOMIKE!

Eksportet e mallrave shqiptare kan psuar rnie gjat shkurtit fakt q pritet t jap nj impakt t ndjeshm n ecurin ekonomike t vendit.INSTAT ka publikuar raportin e tregtis me jasht ku verehet se n shkurt 2015 eksportet e mallrave arritn vlern 18 mld lek, duke u ulur me 12,3 % n krahasim me Shkurt 2014 dhe duke u rritur vetm …

Lexo me shume

INSTAT: VITE 2014 U PRODHUAR 13.2% ENERGJI ME PAK

Sipas INSTAT, viti i kaluar ka qen i vshtir pr prodhimin e energjis elektrike. Energjia elektrike n dispozicion e prftuar nga t gjitha burimet n vitin 2014 u ul me 0.8 pr qind krahasuar me vitin 2013. Sasia e energjis s prodhuar n vend dhe shkmbimi i energjis elektrike rezultoi 7.79 miliard kilovator. Prodhimi neto vendas i energjis elektrike prbn …

Lexo me shume

OSHEE: Plotesohet lista e faljeve te debive per NenShkodren

Kane kerkuar demshperblimin per permbytjet e viteve 2010-2011 duke I kompensuar me faturat e energjise elektrike. Nje kerkese e cila per drejtorin e OSHEE Gasper Volaj tashme eshte e mbyllur. Kjo pasi gjate javes jane plotesuar te gjitha dosjet dhe jane derguar prane ministriis per verifikim total .I pyetur per listen e meparshme Volaj tha se kesaj liste I jane …

Lexo me shume