Tuesday , 21 November 2017

EKONOMI

Drejtori i OSHEE- se inspektim ne Shkoder

Operatori i shprndarjes s energjis elektrike nuk ka krkuar n asnj moment dorzimin e librezave t energjis nga deputett dhe n kt pik sht abuzuar. Ka qn kjo deklarata e administratorit t prgjithshm t OSHEE Adrian ela e br gjat inspektimeve n qytetin e Shkodres. Ndrkoh duke u ndalur tek inspektimi ne Shkoder, ela e lidhi me faktin se n …

Lexo me shume

Tatimet: Biznesi 3 dite kohe per vetedeklarimin!

Biznesit i mbeten tre dit koh pr t br deklarimin e pagesave pran administrats tatimore, lidhur me TVSH-n, Tatimin mbi t Ardhurat n burim, taksat dhe tarifat nacionale. Burime zyrtare t Drejtoris s Prgjithshme t Tatimeve bjn me dije se 22 janari sht afati i fundit pr t br deklarimin, pr periudhn dhjetor 2014. Brenda ktij afati biznesi nuk do …

Lexo me shume

Nis verifikimi i punonjesve ne bizneset private

Drejtoria rajonale e Tatimeve ka nisur verifikim punonjsve n bizneset private, e si pasoje jan n terren 13 grupe inspektimi kjo bht e ditur nga drejtori i ksaj drejtorie Hysen Hysa. Gjat vitit 2014 jan liensuar 1700 subjekte. Duke filluar nga dita e premt do t nis dhe konfiskimi I mallit q gjendet n bizneset e palicensuar. Hysaj fton t …

Lexo me shume

ERE, vendos rritjen e energjise!

mimi i ri i energjis elektrike nga 1 janari i vitit 2015 pr t gjith konsumatort familjar do t jet 9.5 lek/kh. Kshtu ka vendosur Enti Rregullator i Energjis i mbledhur ditn e premte pr t diskutuar krkesat e tre kompanive, KESH, OST dhe OSHEE pr rritje t energjis elektrike. N kete mbledhje u vendos heqja e fashs prej 300 …

Lexo me shume

Falja e kamat- vonesave te energjise, radhe ne Lezhe!

Kerkojne te perfitojne nga falja e kamatvonesave, ndaj qytetaret lezhjane jane dyndur drejt zyrave te oshe per te paguar faturat e prapambetura te energjise.Pas shpalljes se ketij vendimi nga ana e vete kryeministrit rama nuk ka munguar fluksi i qytetareve per te shlyer detyrimet e tyre. Keto radhe jane te pranishme gjate gjithe dites, pasi e konsiderojne edhe si nje …

Lexo me shume

Aksionet e OSHEE- se, rriten faturimet prane Postes!

Arktimet e faturave te energjise elektrike, n sportelet e filialit te posts shqiptare Shkodr po vijojn me ritme t knaqshme. Edhe pse nuk ka t njejtin ritm aksioni i OSHEE-s si disa dite me pare, qytetarte vijojn t paguajn rregullisht energjin elektrike, theksoi Marinela Buxha, specialiste e shrbimit financiar n poste. Operacionet e OSHEE-se, qe filluan javete fundit, kane bere …

Lexo me shume

Konfindustria: Te lejohet ndertimi

Konfindustria, i krkon qeveris q t rishoh vendimin e saj pr ndalimin e ndrtimeve n vend. Krkesa vjen pas shqetsimit t nga prodhuesit t materialeve t ndrtimit,se kjo vendimarrje e qeveris ka ndikuar negativisht n aktivitetin e tyre. Konfindustria sugjeron nj rishikim t vendimit dhe lehtsim t kushteve t ndalimit t lejeve ndrtimore. Si hap i pare dhe i menjehershm …

Lexo me shume

Doganat, diskutohen procedurat e thjeshtuara!

Dogana Shqiptare ka zhvilluar takimin e dyt informues me biznesin shkodran pr Prezantimin e Strategjis s Implementimit t Proedurave t Thjeshtuara t cilat n Shkurt t 2015 pritet q t fillojn aplikimi i tyre, ndrsa n Mars 2015 do t filloj aplikimi i gjer i Procedurave t Thjeshtuara. Prezantimin e ktij projekti t ri dhe inovativ t Dogans Shqiptare e …

Lexo me shume

OSHEE kerkese per rritjen e cmimit te energjise!

Pas KESH dhe OST edhe Operatori i Shprndarjes s Energjis dorzon pran Entit Rregullator krkesn pr rritje t mimit vitin e ardhshm. OSHEE krkon rritje t tarifs s shprndarjes s energjis me rreth 70%. Pra, nga 7 lek pr kilovat/or q sht aktualisht tarifa mesatare e shprndarjes, operatori krkon q t rritet n 12 lek pr kilovat/or. M hert edhe …

Lexo me shume

INSTAT: EKONOMIA SHQIPTARE NE RENIE

Prodhimi i Brendshm Bruto i Shqipris shnoi rnie prgjat periudhs prill-qershor t ktij viti me 0.6 pr qind n krahasim me t njjtn periudh t nj viti m par, bri t ditur Instituti i Statistikave sot. Rnia qe m e theksuar n sektorin e ndrtimit me 2,8 pr qind kryesisht pr shkak se tremujori i dyt i vitit 2013 qe …

Lexo me shume
Abonohu per lajmet e fundit
Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
Abonohu sot per lajmet me te fundit !
×
×
WordPress Popup Plugin