EKONOMI

INSTAT: Indeksi i cmimeve 2.3%

NSTAT njoftoi se n muajin shkurt 2015 ndryshimi vjetor i indeksit t mimeve t konsumit sht 2.3%, pas nj periudhe t gjat q rritja e mimeve ka qendruar nn kuotn minimale, t preferuar nga Banka e Shqipris, prej 2 prqindsh. Nj vit m par ky ndryshim ishte 1.9 %. Krahasuar me muajin shkurt 2014, rritja m e madhe e mimeve …

Lexo me shume

Halluni: 30 Marsi, afati i fundit per shlyerjen e kamatvonesave

Nuk do te kete ne asnje lloj menyre shtyrje te afateve per pagesat e kamatvonesave te energjise elektrike pertej dates 30 mars. Nje fakt I tille u be I ditur nga Drejtori I OSHEE per qytetit Andi Halluni gjate nje prononcimi per tv rozafa Me heret ka qene nderhurja e prefektit dhe kerkesat e vazhdueshme te qytetareve per te patur …

Lexo me shume

Falja e kamatvonesave, shtyhet afati deri me 31 Mars!

Afati pr lidhjen e aktmarrveshjeve t qytetarve debitor, pagesa e prapambetur e energjis, dhe falja n masn 80% t kamatvonesave sht shtyr pr m dat 31 mars. Deklarata sht br ditn e sotme nga Ministri i Energjitiks Damian Gjiknuri dhe kreu i OSHEE-s Ardian ela. N fjaln e tij Ministri Gjinkuri, theksoi se afati i vendosur mn 28 shkurt pr …

Lexo me shume

QKL per vitin 2014 ka leshuar 114 leje-liensimi

Mund t konsiderohet nj shifr relativisht e lart nse krahasohen leje-licensimet t vitit 2014 me ato te vitit 2013. Ne vitin 2014 jan lshuar 114 leje-licensimi, ndrsa pr vitin 2013 jan lshuar 53 leje-licensimi. Duke pare shifrat e ktyre dy viteve viti 2014 mund te cilsohet pozitv por duke e par q kjo shifer sht pr t gjith qarkun e …

Lexo me shume

Shkoder, 186 kasa fiskale ne janar

Kasat fiskale mbeten problem shqetesuaes ne qarkun Shkoder. Kete fakt e ka deklaruar Drejtori I tatim taksave Hysen Hysa I cili tha se pervec licensimit te bizneseve po punohet ehde per pajisjen e tyre me kasa, per muajn janar jane vene 186 kasa Nderkohe Hysa beri te ditur qe funksionimi I kasave behet on line, ndaj drejtoj apel per bizneset …

Lexo me shume

Shkoder, Regjistrohen 265 biznese ne Janar

Liensimi I bizneseve nje realitet I veshtire per te ndryshuar ne qarkun Shkoder duket se tashme po merr rrjedhen e duhur. Vetem per muajn janar drejtoria e tatim taksave ka regjistruar 265 subjekte Pavarsisht ketij aksesi qe drejtoria e tatim taksave ka ne qytet zonat problematike mbeten ato periferike Nderkohe qe drejtoria e tatim-taksave punon per regjistrimin e te gjitha …

Lexo me shume

KESH: Nuk ka permbytje nga shkarkimet!

Korporata Elektroenergjetike Shqiptare deklaron se dalja e ujit n Obot nuk sht shkaktuar nga shkarkimet e hidrocentraleve.“N ato zona posht nivelit edhe me dit me shira t zakonshm, sht n nj lloj prmbytje. Kjo situat nuk ka ardhur si shkak i shkarkimeve t kontrolluara q KESH ka br”, thot Ilir Belba, drejtor i Prodhimit n KESH. KESH garanton se n …

Lexo me shume

KESH nis eksportin e energjise! Radovani: Situata nenkontroll!

Q nga ora 00:00 e dits s mrkur, ka nisur eksporti i energjis elektrike q prodhon sistemi hidroelektrik i vendit, kryesisht nga kapacitetet prodhuese t kaskads s Drinit, q operohen nga KESH. Korporata Elektroenergjetike Shqiptare ka kryer nj tender ditn e mart, duke kontraktuar shitje t energjis s prodhuar pr t paktn dy javt e ardhshme. mimi sht pranuar n …

Lexo me shume

Nis aksioni ndaj subjekteve te paregjistruara ne Lezhe!

Inspektoret tatimor ne bashkine e lezhes ne bashkpunim me policia bashkiake mbyllen aktivitetin per 33 biznese ndersa do te ushtrohen kontrolle edhe per disa subjekteve te tjera. Bizneset e mbyllura nuk jane te regjistruara ne qendren kombetare te regjistrimeve e per pasoje nuk paguajne taksat dhe detyrime ndaj bashkise se lezhes. Drejtoresha e zyres se tatim taksave ne bashkine e …

Lexo me shume

Drejtori i OSHEE- se inspektim ne Shkoder

Operatori i shprndarjes s energjis elektrike nuk ka krkuar n asnj moment dorzimin e librezave t energjis nga deputett dhe n kt pik sht abuzuar. Ka qn kjo deklarata e administratorit t prgjithshm t OSHEE Adrian ela e br gjat inspektimeve n qytetin e Shkodres. Ndrkoh duke u ndalur tek inspektimi ne Shkoder, ela e lidhi me faktin se n …

Lexo me shume