Wednesday , 29 June 2022

KRONIKE

TJETERSIMI I LAGUNES, ARRESTOHET NJE TJETER FUNKSIONAR PUBLIK

Në vijim të operacionit “Tjetërsimi i Lagunës”, i zhvilluar rreth 1 muaj më parë, për goditjen e veprimtarive të paligjshme që po zhvilloheshin në zonën e mbrojtur të Kune Vain në Lezhë, në të cilat u përfshinë 4 funksionarë publikë 3 prej të cilëve u ndaluan, ndërsa 1 tjetër u shpall në kërkim, specialistët për Hetimin e Krimit Ekonomik dhe …

Lexo me shume

I HAPET RRUGE EKSTRADIMIT PER ISH-DREJTORIN E UJESJELLESIT KURBIN

Ish-drejtori i Ujësjellës-Kanalizime në Kurbin, Alfred Prodani, i arrestuar në fillim të muajit maj për vjedhje në Spanjë, do të ekstradohet drejt këtij shteti për tu përballur me drejtësinë. Pas përfundimit të afatit të paraburgimi 40-ditor, Gjykata e Kurbinit ndryshoi masen e sigurisë për 41-vjeçarin, duke e lënë në burg pa afat, ndërsa vijojnë proçedurat për ekstradimin drejt shtetit Spanjoll. …

Lexo me shume

MAKINA PERFUNDON NE LOKAL, PLAGOSET QYTETARI QE PO PINTE KAFE

Një përson mbeti i plagosur, pasi u godit nga një automjet teksa po pinte kafe në ambjentet e jashtme të një lokali. Aksidenti ndodhi rreth orës 9:00 të së enjtes në rrugen e vjeter nacionale Lezhë-Milot, pranë fshatit Tresh. Një automjet “Volsvagen” që drejtohej nga një grua, humbi kontrollin dhe përfundoj në ambjentet e një lokali në ane të rrugës. …

Lexo me shume

GJYKATA LE NE BURG ISH-DREJTORIN E OSHEE MIRDITE

Ish-drejtori i Operatorit të Shpërndarjes së Energjisë Elektrike në Mirditë Altin Nikolli, i arrestuar dy ditë më parë për plagosje të rëndë me dashje, do të qëndrojë në burg. Ai u njoh me rivlersimin e kushteve të mases së sigurisë të dhënë në mungesë ndaj tij dhe në sencen gjyqësore të zhvilluar me dyer të mbyllura, Nikolli mësohet të ketë …

Lexo me shume

SULMI ME EKSPLOZIV PALLATIT NE SHENGJIN

Gjykata e Lezhës ka dënuar me 4 vite burg Erald Pajtanin i cili në bashkëpunim me një përson tjetër në muajin nëntor të vitit 2020 vendosen një sasi eksplozivi në një objekt në ndërtim në zonen e Ranës së Hedhur në Shëngjin. I riu nga Fushë-Kruja u gjet fajtor për veprat penale, “Mbajtja pa leje dhe Prodhimi i Armëvë, armëve …

Lexo me shume

ARRESTOHET ISH-DREJTORI I OSHEE NE MIRDITE

Ish-Drejtori i Operatorit të Shpërndarjes së Energjisë Elektrike në Mirditë Altin Nikolli është vënë në prangat e policisë, me akuzen e plagosjes së rëndë me dashje. Urdher ndalimi është bërë me kërkese të prokurorisë së Lezhës dhe miratim të gjykatës, pasi rezulton te jetë përshire në një konflikt me një bashkëfshatar të tij në zonen e Fanit në Mirditë. Ngjarja …

Lexo me shume

PERPLASJA ME ARME ZJARRI NE KALLMET

Ish-kreu i Njësisë Administrative të Kallmetit në Lezhë Besnik Simoni, i cili u arrestua me datë 2 prill pas një konflikti me armë me një bashkëfshatar të tijë, do të vijojë të qëndrojë në burg. Gjykata e Lezhës rrëzoi kërkesen e 41-vjeçarit, i cili, përmes avokatit mbrojtës kishte kërkuar një masë sigurie më të butë. Kërkese për zevendesimin e mases …

Lexo me shume

“ARREST ME BURG” PËR GRABITËSIT E BANKËS NË KOPLIK

Gjykata e Shkallës së Parë në Shkodër ka caktuar masën ‘arrest me burg’ për Bekim Gurra, Admir Shabën dhe Armir Shabën, të dyshuar për grabitjen e bankës në Koplik, me 9 maj. Armir Shaba dhe Admir Shaba kanë mohuar akuzat ndaj tyre ndërsa Bekim Gurra nuk ka folur gjatë masë së sigurisë, duke u përfaqësuar nga avokati i tij Ndue …

Lexo me shume

SHKODËR, ARRESTOHET NJË 19-VJEÇAR

Shërbimet e Drejtorisë Vendore të Kufirit dhe Migracionit Shkodër, bazuar në informacionet e siguruara në rrugë operative se një shtetas po transportonte emigrantë të paligjshëm, në drejtim të fshatit Vukpalaj, kanë organizuar punën për lokalizimin dhe kapjen e tij. Gjatë kontrollit të zonës, mbrëmjen e djeshme, punonjësit e Policisë Kufitare kanë konstatuar duke zbritur nga një automjet “Volksëagen”, disa emigrantë …

Lexo me shume

GRABITEN BANKËN NË KOPLIK. DY TË RINJ NDALOHEN NGA POLICIA SI TË DYSHUAR PËR GRABITJEN

Pas tre javësh kërkime, policia ka arrestuar dy të dyshuarit për grabitjen e një banke në qytetin e Koplikut. Burimet bëjnë me dije se të ndaluar janë dy të rinj nga zona e Bajzës në Malësinë e Madhe. Ngjarja ndodhi me 10 maj të këtij viti, ku autorët vodhën 10.000 euro, 1000 dollarë dhe rreth 4 milionë lekë të vjetra. …

Lexo me shume